Scule bune pentru crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Re: scule.....

Mesaj de Tile » 15 Mar 2003 00:36

Ai dreptate deoarece majoritatea mulintelor de pe piata romaneasca
au deficiente la unul din cele 3 capitole :proiectare ,executie si materiale
Mulinetele bune de acum 10-15 ani sunt net superioare celor de acum
pe bune atunci daca luai o mulineta buna aveai certitudinea ca este buna si daca este intretinuta corectsi folosita pentru genul de pescuit pentru care a fost facuta rezista 10 ani fara probleme
Astazi nu se poate pune problema pentru mulinetele din clasa economic
pentru care nu se merita sa investesti
Ultima oară modificat 29 Mar 2003 14:16 de către Tile, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Mar 2003 13:32

Scump mister.gun sunt de acord cu dumneavoastra ca e vorba de bani.cred ca la orcare pescar ar facea placere sa abia scule shimano dar cum sice linkpork eurile sunt periculuose,si catadata se despretiueste ce nu pot sa ai:dar un lucru vreau sa intreb la dumneavostra ca pare ati testat diferite scule de calitate antai:sunteti sicur ca shimano face scule asa deosebite la nivel de calitate ca pot sa justificasa un pret asa?
Ieu pescuiesc si cu browning si nu se cumpara cu shimano(parere meu personal)si la parita de putere *de aruncare*mi se pare mult mai puternic si flessibila browning.Daca expertisam lansetele te dai seama ca japonesi nu respectasa niciodata ce scrie pe lanseta.Si shimano este pentru mine lanseta de competitie "saracului",nu vreau sa offens nimeni este doar o parere de un pescar orcare.pescuitul este o placere,fiecare cu scule lui si cu busunaru lui.important sa avem satisfactie in cea ce facem pentru a scuote din apa o emotie mare sau mica ca pot sa fie.imi racomand sa eliberam peste.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Mar 2003 13:40

ah..........uitam cine ma cunoaste stia.........folosesc niste lansete focute de gipo pentru raduta 3.90 3 lb. 2 buc.costa de la 3 la 6 milione de lei.Mister gun te fac invitatie sa le probesi din curiositate si eu am remas cu gura cascata cand ma gandesc la bani cheltuiti -de jabba- pentru scule shimano atat publicisat in italia.lansete aceste sunt din fascie din grafita cu inele in titan.salut.
profitez de inceputului primavara sa aurez fir intins la toti frati pescari.

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 28 Mar 2003 02:39

domnule Musaro,
am citit mesajul dumneavoastra si nu pot spune ca va dau dreptate deoarece nici nu stiu ce este GIPO.am plecat din Rominia de mult timp si nu cunosc piata,ceea ce pot sa spun e ca la ora actuala singura firma licentiata in intreaga lume a produce bete din grafit este Shimano(in compozitie de 96% carbon,2% grafit).
ce i-am scris lui Tile privat,scriu acum in acest forum.bete directe de crap care le folosesc atit la concursuri cit si in timpul liber sunt AHF SPORT LEITNER (aceeasi categorie de pret ca Shimano sau Daiwa).da,detin Shimano Antares (FEEDER-2 bete si unul Match--editie 2003, incercate deja) si calitatea este ireprosabila(si in teren,nu numai acasa!!!),in comparatie cu Technium sau Tribal care lasa de dorit.apropo de inele de titan....este o farsa!!!nu sunt de titan ci au doar un strat subtire pe ele(suflat ---toate marcile)---ginditiva cit ar costa daca ar fi pur din titan!!!
si la mulinete: folosesc doar shimano,deoarece la ora actuala sunt cele mai performante(puteti fi sigur de asta!!!).alternativa ar fi Daiwa,desigur foarte bune.acelasi lucru nu il pot spune despre Quantum sau alte marci in aceiasi categorie de pret.(poate la un pret bun ar fi DAM DURA,ca si calitate---pacat ca nu se mai produc!) folosesc mulinete Super Baitrunner 10000XTE (3)si Twin Power 4000XTR(2) cit si una Stella 2500FW(pentru Match).
nu stiu care sunt preturile la ora actuala in Rominia la aceste producte,doar ca in strainatate nu gasiti un bat sub 250€ sau mulinetele sub 160€(acum!!!)---poate doar angro cumparate!
desigur marea problema este cea de service.ce se intimpla dupa ce nu mai ai garantie?!eu nu am aceasta problema,dar ma gindesc ca poate asta este un motiv pentru care multi pescari nu cumpara aceste producte chiar daca au bani,si se orienteaza la ceva in cumparare unde au mai bune perspective.
calitatea acestor producte este intradevar ireprosabila.revenind la ceea ce a-ti scris:va dau un raspuns printr-o intrebare...ce a-ti dori sa conduceti?un Porsche sau un Fiat?-(am inteles ca sunteti din Italia)
si fiti sigur de un lucru!....si la competitii multi s-ar bucura de un Shimano,chiar daca ar fi doar un Tribal...deci nicidecum "scula saracului" precum a-ti zis dumneavoastra!!!
in fond si la urma pestele se va scoate oricum!!!depinde doar sub ce forma.sau mai bine zis cu ce ustensil,si cita placere iti produce...la materialul folosit.
fir intins!!!

ciupico
new member
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mar 2003 12:09

Mesaj de ciupico » 28 Mar 2003 12:21

buna la toata lumea,

as vrea sa stiu daca un Shimano Super Ultegra Heavy Feeder e "potrivita" la pescuitul de crap ( mai ales în delta pe canale) ? si în general betele feeder. cam unde se afla ultegra vis a vis de antares si technium?
multumesc
andi

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 31 Mar 2003 11:14

scump mister gun ve dau un respuns prin o intrebare:ce a ti dori sa conduceti:un Porscheb sau un ferrari 355 maranello?si asta este o masina italiana.orcum felicitari pentru scule avem chia niste scule in comun.am vrut doar sa sic ca in romania este imposibile pentru 99.9 la sute de pescari sa cumpara scule aceste,es:am catalog adus din italia cu scule si mulinete shimano,mam uitat la magasin cel mai buno din capitala si preturi ajunge la 4 ori mai mare ca in strainatate,scule care se gaseste pe piata sunt si modele foarte vechi,adevar catadata bune dar la un pret....aici nu cumperi esti jefuit si differenta asta este.va salut cu rispect si ne mai ausim.adriano

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 31 Mar 2003 15:13

Ca titlu informativ vreau sa stiu pretul unei mulinete de xxx aici si in strainatate pe bune

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 31 Mar 2003 22:23

tile ,
spune ce model te intereseaza si pot sa iti dau multe informatii....si poate si unde sa cumperi...
Ultima oară modificat 31 Mar 2003 22:26 de către mister-gun, modificat 1 dată în total.

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 31 Mar 2003 22:26

desigur in strainatate...in rominia habar nu am de preturi.(Germania)

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 31 Mar 2003 23:11

Pentru domnul Musaro
Ma refeream la diferenta de pret intre piata romaneasca si cea straina (in tarile de origine ale acestor scule ex Germania DAM, Cormoran)

Scrie răspuns