Scule bune pentru crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 31 Ian 2003 01:07

Imi spui in ce sens sa evoluez in problema eliberarii pestelui?
Mie imi place pescuitul pur sportiv si sa-ti spun ceva daca mai continuam sa prindem peste chiar si puiet ,sa exterminam populatiile de peste si sa nu prevenim braconajul copiii nostri ne vor intreba ce sunt aia pesti ,lansete ,mulinete etc

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 31 Ian 2003 17:15

Sile vad ca esti din Ploiesti, dar ai auzit de Fane Cocolos?

Pentru tine si pentru altii: cu o undita, acest tigan burtos (sper ca ati inteles ca apelativul meu nu a vrut sa fie jignitor) prinde cantitati de peste pe care shimanoistii si daiwaistii ca tile sau mai stiu eu cum isi zice doar le viseaza. Nu este vorba de maruntis crede-ma.

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 01 Feb 2003 12:05

Esti sigur ca acel Fane Cocolos este un pescar sportiv adevarat ?
Eu am vazut pescari sportivi bine dotati care se respecta. Nu trebuie sa ai cele mai scumpe scule de pe balta dar sa le ai pe cele mai bune si respectul pentru peste.Treaba cu sculele bune este reala ex Shimano Biomaster care este 1/2 din pretul modelului Ultegra sau modelele
Sert care sunt solide pentru costul lor . Ii respect pe cei care au scos capturi de 10-15 kg cu scule bune (mulinete din generatiile vechi si lansete solide). Sa te duci la pescuit cu scule ieftine care se termina dupa 10 iesiri nu e o propunere viabila.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 01 Feb 2003 12:51

Gica, indiferent cu ce lansete si mulinete pescuiesti, pescuiesti totusi cu scule care costa destul de mult in comparatie cu betele de stuf pe care le gasesti gratis pe malul baltii si din care ies niste undite acceptabile. De ce ai mai dat milionul pe scule, cand puteai urma exemplul lui Fane Cocolos? Nu rade Fane cand te vede cu bratul de scule scumpe?

Altfel, ai vreo problema cu sculele pe care scrie Shimano sau Daiwa? Ai dat cu ele si nu ti-a placut?

Faptul ca sunt unii care nu prind desi au scule scumpe (care pot fi si proaste!) nu inseamna nimic. E plina lumea de nepriceputi, in orice domeniu. Dar sa te compari cu ei e o glorie modesta.

Cei mai buni pescari pe care i-am vazut eu pescuiau in general cu niste gioarse, fiindca n-aveau bani sa-si cumpere altceva, dar s-ar fi bucurat sa-si poata lua scule bune. Si prindeau peste si pentru ca erau talentati, si pentru ca pescuiau tot timpul, nu erau pescari de week-end, si mai pentru ca pescuiau de ani de zile pe aceeasi apa, pe care ajunsesera sa o stie pe dinafara (cum se intampla in Delta). Asta conteaza enorm. Si cand se asezau langa ei baietii cu jepane si scule de sute de parai, cum zici tu, care nu prinsesera nimic si acum veneau sa se uite ca la circ cum prinde meseriasul crap mare la o lanseta ieftina, exact cum zici tu, stii ce facea pescarul asta meserias? Se uita si el la sculele alorlalti si zicea: misto scule!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 01 Feb 2003 13:07

Tile, probabil ca esti foarte tanar sau un batran fatarnic. Ce inseamna pescar sportiv? In primul rand inseamna sa prinzi peste cu mijloace sportive. Tu crezi ca este "mai sportiv" sa folosesti scule scumpe? Eu folosesc niste lansete de fibra de sticla vechi de 30 de ani, cadou de la tatal meu, (nevandabile) niste mulinete coreene pe care am dat 20 000 lei prin 95, pe care le-am cumparat pentru ca frana functiona bine si inca functioneaza.
In ceea ce-l priveste pe Fane Cocolos, personaj celebru printre PESCARII bucuresteni, te asigur ca este un pescar desavarsit. De altfel, in revistele de specialitate sau in cartile care promoveaza pescuitul cand se vorbeste de pescuit sportiv se presupune asa pe intelesul tau, ca este vorba de un prinzator de peste, si nu de altceva.

Si cu asta am terminat acest subiect.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 01 Feb 2003 13:33

Vlad, nu-ti citisem mesajul. Ai inteles gresit, cam un milion fac toate. Deci gioarse. Ai dreptate in ceea ce priveste dorinta fiecaruia de a avea scule cat mai bune, dar ma deranjeaza parada pe care o fac cei mai multi dintre cei care au posibilitatea sa le cumpere. Coincidenta sau nu, sunt in general nepriceputi in ale pescuitului. Ca vin cu jepanele......... foarte bine dar vin si cu decibelii, cu aroganta, cu nesimtirea.......... si fac pariu ca tocmai ei fac si parada de asa zisa "sportivitate" a pescarilor.

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 02 Feb 2003 03:01

Gica ,eu nu sunt nici foarte tanar nici un batran fatarnic eu actionez responsabil si consider ca a avea scule BUNE pe balta nu e ceva de dispretuit .Si cand m-am referit la scule nu trebuie sa fie neaparat scumpe Spre exemplu Shimano Biomaster este exact ce trebuie unui pescar de crap la un pret bun. Eu am dat lectii de pescuit pe Teleajen cu o lanseta Gipo Carbocrap Forte echipata cu o mulineta Arges III si montura fina la mreana unor pescari mai bine dotati
A avea scula buna e partea 1
A sti sa o folosesti e partea importanta

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 03 Feb 2003 13:29

Gica, nu te contrazic in privinta mitocanilor cu decibeli. M-as duce la pescuit si pe luna, ca sa scap de ei. Totusi, din ce-am vazut eu, sculele lor sunt rareori scule bune - uneori sunt scule scumpe si nepotrivite, iar alteori sunt pur si simplu scule banale. O sa vezi pescari cu masini de 20 de mii de dolari si lansete de 10 dolari bucata. (Treaba lor, numai sa nu puna casetofonul sa urle.) Mai e si categoria celor al caror singur criteriu de cumparare e pretul. Mi s-a povestit de clienti cu bani care au intrat intr-un magazin de echipament si au intrebat: care e cea mai scumpa lanseta de crap? Asta de 5 milioane, a zis vanzatorul. Da' de 10 milioane n-aveti? Nu. Atunci o sa mergem la magazinul de alaturi, ca acolo au. Noi venisem la dvs crezand ca aveti de 15.

Dar asta schimba subiectul discutiei si nu raspunde la intrebarea lui Tile, care nu intrebase daca e mai importanta lanseta decat priceperea (suntem de acord ca nu e!), ci voia sa stie care sunt cele mai bune scule, fie in absolut, fie de pe piata noastra. Tile, dupa parerea mea raspunsul e: cele mai bune scule nu exista. Varietatea e prea mare, iar preferintele si nevoile pescarilor sunt prea vaste, ca sa obtii ierarhii acceptate de toata lumea. Subiectul asta apare deseori pe forumurile crapiste din strainatate, in special cele englezesti, unde traficul e inzecit mai mare ca aici, fiindca si piata e mai mare, si la asemenea intrebari gasesti o multime de raspunsuri - nici unul definitiv. Altminteri, daca ai destui bani (sau daca ai putini bani, dar esti esti dispus sa-i dai aproape pe toti pe scule, fara sa ai alte obligatii si fara sa te mai intereseze alte cumparaturi), exista multe scule foarte bune, din care poti sa alegi. Totul e sa faci TU alegerea, sa nu lasi reputatia unei scule sa decida in locul tau. Nu-ti lua nimic dupa reputatie, poti avea mari surprize. De pilda, eu am avut ocazia sa pun mana pe trei, patru modele de lansete Century, care costau de la 200 de lire sterline in sus. Nu mi-a placut nici una! Faptul ca erau lansete celebre nu insemna nimic, pentru mine erau ba prea rigide, ba prea subtiri, ba nu-mi placea manerul lor aspru, gandit pentru o priza cat mai buna, fiindca prefer un maner de duplon moale, nu unul care sa-mi gaureasca palma, in fine n-as fi dat banii pe ele nici daca le gaseam la un sfert de pret. Iar spod-rod-ul lor, Century Big Bertha, cu o femeie in costum de baie desenata in toata splendoarea deasupra mandrinei, mi s-a parut cel mai kitch lucru cu putinta.

In general, daca vrei o recomandare in privinta lansetelelor, da-ne cateva informatii despre tine: cum vrei sa pescuiesti, pe ce apa dai, cat de mare e crapul din apa aia, ce mulinete folosesti, cati bani ai la dispozitie etc. Recomandarile bune nu se opresc la o marca, tin cont de multe alte aspecte, intre care si datele fizice ale pescarului.

Apropo, Tile, de ce zici ca lansetele Technium nu se preteaza la baltile noastre?

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 03 Feb 2003 14:18

Lansetele Technium sunt foarte scumpe si au inelele incluse in constructia blank-ului si daca pierzi un inel (accidental) esti un om terminat .De aceea prefer lansetele cu inele matisate clasice
La capitolul mulinete eu prefer modelele care ofera soliditate si functionare buna la un pret bun si pentru mine soliditatea este caracteristica de baza la acest tip de mulinete
Ultima oară modificat 03 Feb 2003 20:35 de către Tile, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Feb 2003 15:04

Carprom catre Vlad Pavlovici. Nu spun ca nu ai dreptate in unele chesti, dar esti singurul pescar pe care l-am auzit EU sa spuna ca Century nu sunt lansete bune sau ca nu i-au placut. Una este sa le vezi in Reclame, in magazine, iar alta este cind pescuiesti cu ele. Un coleg din Austria ma intrebat ce parere am de Century Fat Boy Slim, iar dupa ce le-am vazut si testat le visez si ziua, si sper ca visul meu sa mai indeplineasca in aceasta primavara. Nu iteleg ce vrei sa spui cu “gaura in palma”, cat timp ti tu lanseta de crap in mina si sa nu-mi spui ca Lansezi din 10 in 10 min.(poate in crescatorii) Deci nici mie nu-mi place Ferrari ptr. Ca…$$$$….

Fir intins si nu te simti atcat(a fost doar o parere)

Big Carp’s
CARPROM :)

Scrie răspuns