Scule bune pentru crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 03 Feb 2003 15:37

Carprom, nu vad nici un atac in ce spui tu.

Sa-ti explic: n-am spus despre lansetele Century ca n-ar fi bune, ci doar ca mie nu mi-au placut, pe criterii mai mult cosmetice, dar suficiente ca sa nu fiu tentat sa le cumpar. N-am dat cu ele, nu le-am vazut la lucru, le-am vazut in magazin. Si m-am uitat la ele cu mare atentie, tocmai pentru ca le stiam reputatia. Comentariile mele se bazau pe experienta partiala (si nu intotdeauna relevanta) pe care o poti avea in calitate de client, cand cantaresti lanseta in mana, te uiti la mandrina, inele, finisaj si alte lucruri, nu se bazau pe o experienta reala de pescuit.

Deseori, insa, asta e singura experienta pe care o poti avea cu o scula de pescuit, inainte s-o cumperi.

In privinta manerului care-ti intra in palma: mai multe modele de Century (inclusiv FBS, de care vorbesti) au maner GripFast, facut nu-ti lase mana sa alunece nici in conditii de umezeala si sa apuci foarte bine cotorul. Dupa gustul meu, il apuci prea bine! Prefer manerele de duplon. Ce te deranjeaza asta, intrebi tu, cat timp nu arunci foarte des? E adevarat ca nu arunc des, dar pur si simplu nu-mi place si, cum stii, asta e pentru multa lume un motiv foarte serios.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 03 Feb 2003 18:24

"cat timp ti tu lanseta de crap in mina si sa nu-mi spui ca Lansezi din 10 in 10 min."

Nu stiu cum sunt lansetele respective, dar cand fac nadire cu 5 kg impartite in portii de cate 100 grame (cu racheta) am de facut 50 de lansari, din 2 in 2 minute. Deci din nou ne intoarcem la necesitati. Daca mergi cu parca si momesti si plantezi, normal ca nu are importanta ce maner ai. Un amic tocmai si-a taiat 10 cm din manerul lansetelor lui pentru ca mulineta era prea departe de capat si nu se potrivea stilului lui de lansare. Pe finalul lansarii se lovea cu capatul lansetei sub brat si scapa lanseta din mana. N-a vrut sa schimbe stilul de lansare si a "schimbat" lansetele!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Feb 2003 19:02

Ptr. nadirea cu Racheta nu ai nevoie de lanseta cu care pescuiesti ca sunt convins ca nimeni nu are chef sa tot schimbe montura ptr. a pune Racheta daca este nevoit sa nadeasca din 3-3 ore. Eu mi-am cumparat o Lanseta Oceanica ieftina si este folosita doar ptr. naditul cu Racheta. Amicul tau trebuia sa se uite si sa incerce marfa inainte de a o cumpara. Dar asa se intimpla la multi care cumpara din Catalog si nu cunosc marfa, dar ce sa faci, se mai itimpla.

Fir intins-------------------------------------------------- <°(((><

Big Carp's
CARPROM

l!nk!n_p@rk
new member
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2003 23:18

Mesaj de l!nk!n_p@rk » 03 Feb 2003 22:51

salut si as vrea sa va zic ceva
1. am vorbit cam mult la acest subiect
2. ma cam enerveaza
3.sunt plictisit de atatea mulinete si lanste bla... bla...bla
4.hai sa vorbim si noi despre alt ceva
5.the end

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 04 Feb 2003 12:07

daca nu-ti convine subiectul acesta poti alege "new topic" si incepi tu alta discutie,
discutia aceasta era tocmai despre lansete si mulinete si nu crd ca acest subiect poate fi epuizat (nu atata timp cat inca se mai produc lansete si mulinete)
Nu face ce nu-ti place!

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 04 Feb 2003 23:15

Felicitari Iliuta pentru raspuns Mi-a placut

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

scule bune in Romania!

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Feb 2003 15:28

Am mers in toate magazinele capitalei si mi-a fost foarte greu sa gasesc niste scule pentru sa avansez fara sa cheltui mii de dolari.
1. In Romania se gasesc modele mai vechi la un pret de 4 ori mai mare fata de Europa pentru taxe vamale etc...
2. Este greu sa gasesti compromis dintre calitate si pret.
3. De multe ori suntem noi mai experti decat vanzatorii magazinelor de la care nu poti astepta nici un sfat.
4. Sculele mai bune ne usureaza sportul nostru preferat

Camarazi, va salut si va urez fir intins!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Feb 2003 15:40

Eu personal testez in prezent, niste lansete facute de Gipo pentru Raduta, la un pret foarte bun si o calitate de necrezut. Modelele sunt PRESTIGE si CARP COMPETITION. Sunt o persoana care a folosit SHIMANO si pot spune personal ca nu exista mare diferenta. Cele facute de Gipo sunt scule ( PRESTIGE si CARP COMPETITION - 3,90 m putere 3 lb. 2 bucati) pentru orice buzunar. Sunt facute din grafit cu inel din Titan.
Vi le recomand.
( Nu sunt reprezentant Gipo, ci un pescar ca oricare).Ca mulinete, este buna oricare cu frana in fata ( daca este posibil Bait-runner) si minimum sa incapa 300 m de fir 0.32. Okuma are niste modele bunicele la un pret accesibil la orice buzunar.
Sper sa va fi fost util cu informatiile pe care vi le-am prezentat.
Testati camarazi, testati !
Adriano.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 06 Feb 2003 16:09

"De multe ori suntem noi mai experti decat vanzatorii magazinelor de la care nu poti astepta nici un sfat"

Nu cred ca trebuie cazut in extrem. Daca pescarul e priceput, atunci stie ce sa-si aleaga si e normal sa fie mai "destept" pe domeniul lui decat vanzatorul. Dar ar fi bine daca vanzatorul ar avea un nivel mediu de cunostinte, astfel incat sa-l poata ajuta pe pescarul incepator, caruia numerele scrise pe scule nu-i spun nimic.

l!nk!n_p@rk
new member
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2003 23:18

Mesaj de l!nk!n_p@rk » 09 Feb 2003 23:59

corect si mai ales pe un om care acum se apuca de pescuit un vanzator de la un anumit magazin iti poate indica cele mai scumpe si mai proaste scule care nu se vand doar ca sa-si vanda marfa dar nu zic ca asa sunt toti vanzatorii sau indrumatorii dar asa m-i s-a intamplat si mie

Scrie răspuns