Scule bune pentru crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 18 Ian 2003 00:24

Momelile si nadele se pot procura si face usor dar ma intereseaza ca outfit-ul (lanseta+mulineta) sa faca fata (utilizate corect) la un crap mare
15-20 kg. In balti cu asemenea monstri NU are rost sa vii cu scule
PROASTE !!!! . Nu este nimic mai rau decat sa ai scule proaste la pescuit
indiferent de stil

dan
new member
Mesaje: 2
Membru din: 29 Dec 2002 11:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan » 19 Ian 2003 12:04

Tile: Crezi ca, daca ai o colectie de scule de vreo 2000-3000$, asta iti asigura si succesul unei partide de pescuit? Eu nu cred? Desi, poate ma contrazic putin, cu o lanseta buna poti arunca momeala la 120-140m, dar nu e suficient. Iliuta nu greseste cind spune ca tehnica este mult mai importanta. Daca iti asiguri o momeala si o nada bune atunci mai poti spera, dar, daca nu esti pe gustul lor degeaba arunci la peste 100 de m.
NU vreu sa par ipocrit, imi doresc scule bune si, implicit, mai scumpe, dar nu imi vind nevasta pentru asta.
Dan D.

dan
new member
Mesaje: 2
Membru din: 29 Dec 2002 11:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan » 19 Ian 2003 12:05

Tile: Crezi ca, daca ai o colectie de scule de vreo 2000-3000$, asta iti asigura si succesul unei partide de pescuit? Eu nu cred? Desi, poate ma contrazic putin, cu o lanseta buna poti arunca momeala la 120-140m, dar nu e suficient. Iliuta nu greseste cind spune ca tehnica este mult mai importanta. Daca iti asiguri o momeala si o nada bune atunci mai poti spera, dar, daca nu esti pe gustul lor degeaba arunci la peste 100 de m.
NU vreu sa par ipocrit, imi doresc scule bune si, implicit, mai scumpe, dar nu imi vind nevasta pentru asta.
Dan D.

l!nk!n_p@rk
new member
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2003 23:18

Mesaj de l!nk!n_p@rk » 20 Ian 2003 23:45

da ma fine da mulinetele de 3.500.000 nu-ti mai plac sau lansetele de 2.000.000 care e treba adica doar daca scrie "SHIMANO" sunt superi tari sau prind peste singure?
astea sunt facute pentru aia care nu au pe ce da bani ca sa se dea mari pe balta sa zica "domne i-a uite ce scule am" fata de ale tale asa ca nu conteaza numai sculele conteaza sa si stii sa prinzi si de noroc ca vine unu cu un bat di trestie si cu un ac de gamalie si prinde mai mult decat tine care ai shimano asa ca ..... a vroiam sa va spun
L!nK!n_p@rk s-a intors

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 21 Ian 2003 12:57

L!nK!n_p@rk, ai uitat intrebarea. Intrebarea era: "care sunt cele mai bune scule de crap care se gasesc in Romania?" Cu tot respectul pentru preferintele si posibilitatile fiecaruia, raspunsul la intrebarea asta nu este "batul de trestie si acul de gamalie".

Ce-i drept, multi sunt tentati sa raspunda asa. Adica mai lasati-ne cu Shimano sau Daiwa, ca nu prind singure peste, conteaza cum sa dai, unde sa dai etc. si in fond s-au scos bucati la 10 kile si cu Germina. Asta-i foarte adevarat, dar, iarasi, e raspunsul la alta intrebare, si anume la intrebarea "ce e mai important, echipamentul sau tehnica?"

Nu-i dispretui pe toti cei care au dat bani multi pe scule. Unii poate ca habar n-au de pescuit, dar te asigur ca altii stiu foarte bine. Si stii ce e interesant cu sculele astea? Ca te ajuta sa progresezi, sunt pur si simplu "destepte".

Webmaster
Site Admin
Mesaje: 9
Membru din: 10 Dec 2002 22:42
Localitate: Targu Mures
Contact:

Pt Vlad Pavlovici !

Mesaj de Webmaster » 21 Ian 2003 13:45

Tot respectul pentru raspunsul dat !
Felicitari pentru vorbele frumoase ! :D

l!nk!n_p@rk
new member
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2003 23:18

Mesaj de l!nk!n_p@rk » 21 Ian 2003 22:40

da ma da uite ca si eu am mulinete banax 5600 long cast cu baitrunner si lansete shaeckspeare si prind peste frumos cu ele dar uite ca nu vreau sa imi permit sa imi cumpar mulinete asa scumpe doar pentru ca scrie "shimano' si poate ca ai sa gasesti aceiasi calitate dar la un pret mai ieftin dar nu scrie "shimano" aicea se mai plateste si firma

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 22 Ian 2003 23:11

Se gasesc si scule mai ieftine si mai simple decat cele de la Shimano
care fac aceeasi treaba la fel de bine . Eu am RECOMANDAT aceste scule
NU AM OBLIGAT pe nimeni sa cumpere Shimano . Nici eu nu dispun de scue de calitate . Pentru mine o scula buna calitativ inseamna : simplitate
, durabilitate si rezistenta mare. Pe bune puteti vedea pe site-ul Shimano
alcatuirea mulinetelor pana la cea mai mica componenta
Ultima oară modificat 16 Mar 2011 21:10 de către Tile, modificat 1 dată în total.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 29 Ian 2003 18:57

Am 6 lansete. Valoarea estimata in lei a lor este in jur de un milion, incluzand aici si mulinetele. Daca va spun ca am prins un romanesc de 18 kile si un ten de 14 cu ele ma credeti? Sau ca fratimiu are ca palmares o gramada de somni de peste 10 kile cu scule cam la fel?

Sigur, daca mi-as permite as folosi damuri , daiwauri sau alti dinozauri dar in primul rand conteaza meseria fratilor! Coroborat totusi cu functionarea franei mulinetei. A! inca ceva: crapul de 18 kile l-am prins cu chiostec de 0.28, pe mulineta aveam damyl de 0.30. Cred ca va cunosc pe cei mai multi dintre voi; veniti pe balta cu jepane, cu scule de sute de parai, va enervati ca nu prindeti, veniti pe langa mine sa vedeti cu ce dau, etc

Sile
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 22 Ian 2003 18:18
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Sile » 30 Ian 2003 13:07

Gica Chioru scrie: veniti pe balta cu jepane, cu scule de sute de parai, va enervati ca nu prindeti, veniti pe langa mine sa vedeti cu ce dau, etc

Hai ca esti meserias! Dar nici tu nu stai prea rau. Ai acces la NET, stii sa folosesti un calculator. Cunosc cativa unditari care nu se descurca la fel de bine cu PC-ul si nu pot participa la un forum. Cred ca si ei ti-ar impartasi ideea despre Catch&Release. Oarecum ti-o impartasesc si eu. Nici eu nu sunt pescar "sportiv" mai degraba sunt amator (sau neprofesionist). Oricum cand vine vorba despre sport nu ma pot gandi la pescuit sau vanatoare. Slava Domnului ca un fazan impuscat nu se elibereaza. Eu mananc ce prind (tot). Si cum nu mananc foarte mult pot alege sa eliberez restul pestelui sau sa nu mai pescuiesc.

P.S. M-a distrat tare Tile: "Un adevarat pescar sportiv considera pestele un adversar intr-o lupta de la egal la egal NU
ca pe un inamic demn de a fi exterminat!!!". Evolueaza Tile...
♥Δ

Scrie răspuns