Scule bune pentru crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 19 Feb 2003 15:31

Cu alte cuvinte putem gasi scule de crap foarte bune la preturi bune
si care tin mai bine decat unele scule scumpe
Corect nu ?
Cum aspus si Iliuta nu tot ce e scump e si bun

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Feb 2003 14:01

Corect Tile de multe ori este doar multa publicitate pentru a creste vanzari de produsele forte scumpe.si campionilor care le foloseste il face reclama dar mi se pare normal in moment ca sunt platiti de firme aceste si scule sunt un cado.testati mereu daca aveti posibilitatea.salut adry.

mihai.f
Moderator
Mesaje: 1
Membru din: 13 Feb 2003 16:35

scule de crap

Mesaj de mihai.f » 22 Feb 2003 19:34

Cred ca toti aveti dreptate in felul vostru.O scula buna de crap trebuie sa raspunda in primul rind conditiilor de pescuit{riu cu curent puternic,lacuri mici ,lacuri de acumulare,etc}in al doilea rind metodei de pescuit.Problema mulinetelor ca si cea a lansetelor este si o chestiune de gust,dar achizitionarea acestora este dictata in primul rind de venituri.Orice lanseta de crap are valoarea minima a salariului minim pe economie.Multi se uita si atit.Asta este viata.Unele preturi sint exagerate fata de U.E,conditiile sint altele aici.
O lanseta buna dupa parerea mea ar avea o putere de 2.75-3lbs pentru balti lacuri 3.5 pentru riu.Actiunea acestora este o chestiune de gust si stil \.Mulinetele care ar fi incadrate in clasa mulinetelor de crap ar avea o capacitate de 0.35mm 250m.Aceste caracteristici se pot gasi la mai multe firme,restul nr. rulmenti materiale ,principiu de functionare,se regasesc in pret.[plus numele firmei]+...

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 06 Mar 2003 07:22

[quote="Tile"]Lansetele Technium sunt foarte scumpe si au inelele incluse in constructia blank-ului si daca pierzi un inel (accidental) esti un om terminat .De aceea prefer lansetele cu inele matisate clasice
La capitolul mulinete eu prefer modelele care ofera soliditate si functionare buna la un pret bun si pentru mine soliditatea este caracteristica de baza la acest tip de mulinete[/quote]

buna!
sunt pentru prima oara in acest forum si mi-am luat putin timp pentru a citi discutiile super interesante.cred totusi ca multi vorbesc fara sa stie,sau numai din auzite.eu detin de la shimano 3 bete(antares-editie 2003) si pot sa iti spun ca merita!!!apropo de inele:da,sunt incluse in blank,dar daca se rup le dai jos rasina(cred ca asa ii zice in romineste) si poti pune altele.deci,nici o problema!!!ma gindesc totusi,ca pentru multi e doar un vis...si probabil ca il viseaza intens..dar fi sigur ca calitatea e ireprosabila(chiar de vis!!!).si iti v-a face si mai multa placere sa pescuiesti cu ele decit cu un jaf...sigur daca ai bani si mai multi si iti permiti,atunci cumpara:morpheus!-un bat costa cam 1000€,daca nu, poti poate cumpara Browning(nu stiu daca se gaseste asa ceva in rominia).un lucru e sigur:am pescuit pina acum cu daiwa infinity,si multe alte marci de renume,merg des la concursuri in anglia sau spania,si fi sigur sfatul vine din suflet!!!depinde doar de portmoneu!!!
pa!!!

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 13 Mar 2003 00:40

problema portmoneului nu e chiar atat de grea deoarece poti face economii pentru a-ti lua o scula buna nu neaparat scumpa
Prin scula buna eu definesc
-proiectare buna
-materiale bune
-executie extra
Nu are ros sa iti cumperi o scula scumpa sensibila la conditiile grele ale
pescuitului la crap (mulinete cu angrenaje sofisticate mai ales)
Pentru mine un outfit (lanseta + mulineta) simplu proiectat este la fel de
bun ca si unul scump .Conteaza si maiestria celui care il foloseste
pe bune eu pescuiesc pe Teleajen cu o lanseta Carbocrap forte cu actiune 150-250g si am facut partide extra de pescuit la mreana .Pare incredibil dar e adevarat.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 13 Mar 2003 14:01

150-250g pe un rau ca teleajenul????
mi se pare utra supradimensionat agregatul (ca ansamblu nu pot sa-i spun)
Nu face ce nu-ti place!

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 14 Mar 2003 01:12

Eu nu aplic nu stiu ce dogme ci niste principii simple si eficiente
care au dat rezultate bune

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 14 Mar 2003 13:59

nu e vorba de dogme si/sau principii si de cum vezi tu pescuitul

nu-ti rupe mana acest agregat?
iti place cand scoti un peste din apa ca pe dopul de la sticla?
ti-a indoit vreun peste lanseta?
Nu face ce nu-ti place!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 14 Mar 2003 15:49

Tile, nu e vorba de "dogme". Intrebarea e ce faci cu o varga atat de rigida la pescuitul pe un rau nu foarte mare si probabil nici populat cu monstri, cum e Teleajenul? Ar fi interesant sa explici, daca exista o explicatie. Poate ne spui ceva care ne schimba punctul de vedere dogmatic.

Daca ti-as spune ca pescuiesc la obleti cu fir de 0,50 fiindca "nu aplic nu stiu ce dogme ci niste principii simple si eficiente care au dat rezultate bune", n-ai fi curios care-s principiile astea?

Exista o bogata literatura despre neajunsurile vergilor rigide, printre care faptul ca risti sa pierzi pestele, cand se scurteaza firul, fiindca varga nu amortizeaza socurile, si in general faptul ca nu e la fel de placut sa pescuiesti cu ele, pe cat e cu o lanseta moale. Varga ta e colosal de puternica, intrece pana si lansetele de nadit (spod-rod).

Apropo de putere, vezi ca 150-250g e puterea de aruncare, nu actiunea.

stefanel
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Mar 2003 17:07
Localitate: timisoara, timis , romania,europa
Contact:

scule.....

Mesaj de stefanel » 14 Mar 2003 17:39

poate confunda greutatea vergii cu puterea de aruncare... multi le confunda iar unii vinzatori din magazine fac la fel. asta este.... pina in 89 prea putini au auzit de asa ceva iar din 94/95 s-au mai cultivat oamenii, au aparut si la noi reviste de specialitate, emisiuni tv . trebuie doar sa citesti sa ai vointa..... cit priveste betele sau mulinetele conteaza foare mult calitatea. azi nu se mai fac mulinete la calitatea celor de acum 10/15 ani. se folosesc materiale compozite,sunt mai usoare,iar multe componente interioare sunt dintr-un material de proasta calitate care cedeaza intr-un sezon. aici m-am referit la cele de pina la50 euro. cele mai bune sunt cele la peste 100 eu. dar nu toate..... acum aproape toate sunt china, koreea. daca si D.A.M -ul a recurs la asta...... (mina de lucru ieftina...) sunt curios dintre mulinetele din ultimile generatii cite vor functiona ireprosabil si peste 20 de ani in conditii in care au fost folosite in toti acesti ani si n-au zacut uitate intr-un raft sau sertar.
SUNT PREA SARAC SA CUMPAR LUCRURI IEFTINE, parca asa spunea candva un englez.cred ca si cu sculele de pescuit e la fel.eu sunt de parere ca mai bine cumpar un lucru mai scump si mai bun decat unul ieftin si prost.deocamdata atat...
fir intins ----------------------------<9(((((((><

Scrie răspuns