informatii despre CLONC ???

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

informatii despre CLONC ???

Mesaj de cristian » 15 Aug 2003 01:25

As avea o rugaminte pe pescarii de prin Bucuresti si , nu numai : de ceva vreme caut sa-mi achizitionez un clonc si nu prea stiu de unde sa-l iau , ce fel de tip ( am inteles ca sunt clasificate dupa zgomotul pe care-l scot ) si care este pretul aproximativ a unuia !
In Galati, in locurile mele de bastina nu se gasesc in comert. Sper sa aflu mai multe despre acest subiect . RESPECT



cristian

Avatar utilizator
doru_bbb
new member
Mesaje: 24
Membru din: 31 Dec 2002 10:06
Localitate: Braila
Contact:

Mesaj de doru_bbb » 15 Aug 2003 07:42

www.pescare.com/siluro aici gasesti informatii despre clonk. La Energofish la magazin e cam 130000 dar eu cred ca poti sa-l faci si singur...

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 15 Aug 2003 17:43

pai de ce nu vorbesti cu vreun lipovean, ca sa-ti faci rost ?
ca delta e aproape, nu-mi imaginez ca nu ajungi acolo mai des....

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

respect

Mesaj de cristian » 16 Aug 2003 02:08

:idea:Mersi mult pentru adresa. Am tot incercat pe la pescarii batrani, dar n-am excelat in rezultate. Am inteles ca unele scot sunetul facut de insecte la caderea in apa, altele de caderea broastelor.
Am vazut la inceputul verii o super emisiune - info pescar - o partida de pescuit la clonc.......Ma uitam....Uauuu !!! :shock:
Dupa vreo sase ore de batut in continuu cu cloncul in apa, s-au prins vreo doua moace, shi un somn pe la 6-7 kg.
Partida a avut loc pe Dunare, intr-o apa de vreo 16 m adancime.....s-a folosit sonarul......shi in carlig s-au pus rame negre serpesti shi in capul carligului o coropisnita. Trebuie sa ai si ceva experienta in stilul asta de pescuit. 8)
Voi ati incercat la clonc , ce rezultate atzi avut ( daca da ), a incercat cineva pe vreun rau de la noi ???

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 16 Aug 2003 18:06

Salut,

Eu am inceput sa pescuiesc cu cloncul in august 1995. De atunci am prins o gramada de somni si mari si mici. Nu este tipul meu de pescuit preferat. Prefer sa prind somnul la naluci atunci cind merge. Trebuie insa sa recunosc ca metoda cu cloncul este mai eficace.
Ca sa folosesti corect cloncul trebuie mai intii sa te antrenezi. Ca sa faca sunetul ala care seamana cu cel de sticla de sampanie trebuie sa intre si sa iasa din apa sub un anumit unghi. Asta depinde de forma cloncului. Cam toate modelele pe care le-am folosit fac un sunet asemanator unele intru-un ton mai grav decit altele. Am prins peste cu toate tipurile de clonc de care am dispus. Imi plac mai mult cele care au capatul bombat mai ingust.
Pescuitul la clonc se practica pe riuri si fluvii mari si adinci din barca. Se poate practica pe lacuri mari si deriva se poate face cu ajutorul vintului sau vislind incet. Adincimea trebuie sa fie de cel putin 4 metri.
Daca ai sonar sau cunosti exact unde este situata o groapa pe cursul unui riu trebuie sa procedezi in modul urmator. Te plasezi mai sus de groapa in asa fel ca deriva sa te faca sa treci pe deasupra ei. Lasi firul sub barca pina atinge fundul si dai doua ture cu mulineta. Deci pescuiesti cam la 1,5 m deasupra fundului. Derivezi deasupra gropii si cind ajungi la capat te intorci. Daca n-ai rezultate dupa trei sau patru derive poti sa schimbi locul. Fara sonar si daca nu cunosti deloc topografia riului te lasi sa derivezi si clonc, clonc. Ca momeala poti utiliza rime, peste viu, ma rog cam tot ce-i place somnului de obicei. Tiparul agatat de coada, viu, da rezultate bune. Atacul este intotdeauna foarte violent. Nu-l poti confunda cu o agatatura intr-o creanga de exemplu.
La intrebarea unde iti poti procura un clonc in Romania, nu stiu, am plecat de aproape 30 de ani. Unde poti prinde somni in felul asta ? Pe riurile care n'au fost inca masacrate.
Altfel tot restul Europei de sud colcaie de somni. La adresa urmatoare
http://carnavenir.free.fr/siluro/ poti vedea citeva fotografii cu somni pe care i-am prins la clonc inafara de prima cu fiul meu care la prins cu o oscilanta.
Fir intins,

Tudor

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

Mesaj de cristian » 17 Aug 2003 00:33

:D Multumesc mult domnului Tudor Oprescu....pentru initiere. Intr-adevar am vazut niste poze din afara, se prind niste adevarate "fiare"...care apoi, in cazurile fericite, se reintorc in apa ( nu prea e cazul si pe la noi )....asta e !
La noi locuri bune de dat cu cloncul......sunt relativ putine........doar pe Dunare...ca pe rauri ...
Multumesc mult inca o data....Au revoir :lol: :lo



cristianl:

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 17 Aug 2003 05:09

Somnii nu se intorc in apa numai in cazurile fericite, ci in toate cazurile ca si crapii.

Tudor

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

Mesaj de cristian » 17 Aug 2003 22:06

:oops: Vedeti, tocmai in asta consta diferenta dintre pescuitul din afara si cel de la noi, oamenii civilizati mai dau si drumul la pesti, pe cand o mare parte din pescarii din Romania.......nici prin cele mai negre cosmaruri, nu se gandesc sa elibereze pestele, fie el puiet ( 5-10 cm ) sau reproducatori. :oops:
Poate o data cu intrarea noastra, cu adevarat, in :lol: nato :lol: .....se va practica chestia asta cu eliberatul surplusului de peste, pana atunci sunt satul de pescarii care se bat cu pumnul in piept ca elibereaza si tintesc spre chestii mai inalte, "catch and release" fiind un lucru la ordinea zilei. Nu zic nu , sunt si o serie de pescari care chiar sunt preocupati de activitatile de binefacere pentru unele balti, pentru peste in general, dar si acestia sunt putini, ori sunt pe cale de disparitie.
In final.....domnule Tudor......va invidiez la cel mai inalt grad posibil, deoarece traiti intr-o tara civilizata :!: 8) :!:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 20 Aug 2003 11:59

Cristian daca-l invidiezi asa mult ca locuieste intr-o tara "civilizata" du-te acolo.

Ce inseamna "surplus de peste"?
Cand voi avea un venit de 2000 euroi lunar atunci va asigur ca am sa eliberez TOTI PESTII prinsi fara exceptie cu conditia ca la magazin sa gasesc ceea ce doresc .

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

Mesaj de cristian » 21 Aug 2003 00:22

Sa stii ca ma bate gandul sa ma duc acolo, si cred ca nu-s singurul, cred ca oricine ar pleca spre unele tari "calde" daca acolo ar avea mai multe conditii de realizare ( pe toate planurile, dar de obicei cel vizat este cel financiar ). Si mai ales cei tineri , care nu prea au sanse de afirmare si realizare pe plaiurile natale.....bine acum nu ca toata lumea cauta succesul pe taramuri straine....dar cam asta e.....cunosc cazuri cand intreaga populatie activa a plecat din unele sate .....ramanand doar cei mai batrani sau , statornici. :!:
Vrei sa ai venituri lunare de peste 2000 de euro.......hmmmm....ai gresit tara, acum eu nu-ti subestimez puterea de convingere si succesul tau pe plan profesional, dar in principiu cam asta e, in Romania se descurca ori oamenii cu bani din nastere ori smecherii de tranzitie. :!:
Si atunci poate nici nu vei mai lua nici o coada de peste acasa...te vei duce la pescarie....si-ti vei lua aripioara de rechin, Doamne ajuta sa t-i se indeplineasca visul !
Te respect ( din cate vad , din cat am citit pe acest forum ai ceva experienta ), dar mai lasat cu gura cascata ( shi nu numai pe mine......) cand povesteai de chestia cu canalul plin cu peste ...ce-ai facut cu pestele , l-ai vandut ???!!!! :oops:

Scrie răspuns