informatii despre CLONC ???

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 21 Aug 2003 11:22

da.

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

Mesaj de cristian » 22 Aug 2003 21:59

Domnule Gica, nu sunt genul de persoana care sa lanseze fel de fel de atacuri si replici, asa ca treaba dumneavoastra ce faceti cu pestele prins.
Dar am un sfat ( :idea: ) pentru un pescar ilustru ca dumneavoastra, trecut prin viata ( experienta confirma acest lucru )......ca sa va atingetzi scopul propus - 2000 de euro lunar, fara sa plecati - cateva batalioane de lansete, mai chematzi shi ceva neamuri, cunoastinte, camarazi din breasla......si va deschideti o pescarie "sportiva", pe care sa o aprovizionati cu marfa prinsa "sportiv" ( logic.....)..si cine stie poate , in cele din urma, va realizati scopul propus, in varianta "sportiva".
A fost o simpla idee, daca dumneavoastra mai avetzi si altele de genul asta, sau si mai si, nu ezitati sa le faceti publice si sa le puneti in practica ca......Multe-s caile Domnului !!!
Daca avem in jur de vreo 200 de pescari de genul asta, in tara ( si cu siguranta avem )....salutare balti cu peste, salutare catch and release ( da chiar ce inseamana release ?!..hi hi ) :!:

cristian

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 22 Aug 2003 23:28

Eu nu am vrut sa raspund la provocari. Dar trebuie sa mai adaug ceva la ce spune Cristian.
In primul rind pestele pe care il prinzi in ape publice de fapt nu-ti apartine si deci nu ai voie sa-l vinzi. Cel putin asa este aici unde sunt eu. Daca vrei sa maninci niste pesti nici o problema, dar numai atit cit poti tu si familia.
Pe de alta parte cunosc bine o tara care era foarte saraca numai cu 10 ani in urma. Si asta dura de mult. Avea mai multi locuitori peste hotare decit intre frontierele ei din cauza saraciei si pentru ca nu era de lucru. Cu toate astea locuitorii ei, si cei plecati si cei ramasi, nu au masacrat si vindut tot. S-au descurcat cum au putut, au pastrat natura asa cum le-a fost lasata de bunici. Acum cistiga toti mai mult de 2000€ pe luna. Este vorba de Irlanda.
Alt exemplu este statul Florida. Pescuitul industrial este interzis peste tot in apa dulce dar chiar si in mare de ani si ani. Turismul creat de pescarii sportivi aduce mult mai multi bani decit pescuitul industrial.
Un alt loc unde nu pot sa nu ma duc an de an este Rio Ebro in Spania. Acum 30 de ani era foarte sarac cu numarul speciilor de pesti existenti. Nu exista decit crap, mreana si putina stiuca. Niste nemti au bagat, intr-adevar neinvitati, obleti, black bass, somn si salau. Spaniolilor nu prea le-a convenit chestia la inceput. Nu cunosteau pestii astia. Dar nu i-au masacrat. Acum Mequinenza si Caspe, doua sate mai maricele de acolo, traiesc numai din banii pescarilor sportivi care vin si ei sa prinda ceva, sa traiasca o aventura in niste locuri salbatice si sa se duca cu niste fotografii, un film si amintiri acasa. Dar nici nu omoara nici nu vinde nimeni pestele. Cu toate astea cistiga toti mai mult de 2000€ pe luna.
Asi mai putea vorbi si de Olanda. Dar se face tirziu. Si pe nea Gica o sa-l doara dupa aia unicul ochi din cauza oboselii.

Tudor

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

Mesaj de cristian » 23 Aug 2003 00:45

Domnule tudor tare as vrea sa se intample si asa ceva pe plaiurile mioritice, dar neahhh....( mai bine pradam tot , ca in cele din urma o sa se gaseasca vre-un bleg care sa populeze din nou ...asta-i sloganul pescarului habauc roman, si e trist si pare pacat, deoarece avem ape cu un potential piscicol enorm ). Detaliile pe care n-i leatzi prezentat in locurile amintite, ne dovedesc un lucru clar - acela ca pescarii, localnicii ( care pana de curand se ocupau cu pescuitul industrial in apele din regiune ) si-au dat seama ca in felul acesta au mai mult de castigat. si ei. si pescarii, toata lumea. E si normal ca un pescar care a fost intr-un loc si a pescuit cu rezultate bune, se va intoarce in locul respectiv cu prima ocazie, astfel asigurandu-se si traiul decent al localnicilor, si perpetuarea speciilor respective de pesti in viitor.
La noi, jale :!: ( toata lumea se plange, dar pe buna dreptate, putine mai sunt locurile naturale in care mai poti sa mai faci o partida de pescuit cu rezultate remarcabile fara sa platesti vreo taxa ), poate in viitor se vor efectua mai multe populari - deocamdata am vazut un lac care s-a populat cu puiet de stiuca ( initiativa celor de la Energofish ), s-a bagat si in dunare niste puiet de sturion, in rest s-au facut populari in baltile particulare ( de obicei, inaintea vreunui concurs de pescuit sportiv ).
Asa ca domnia lui, piratul nostru ilustru are de unde sa se experimenteze in actiunile de binefacere pentru pescuitul din tara, in general....si cine stie , poate va fi cunva rasplatit ( am vorbit cu pestisorul de aur, si l-am instiintat si pe el de dorinta domnului pescar sportiv - gica cel viteaz - 2000 de euro pe luna ).
Cat despre dumneavoastra domnule Tudor, ce sa mai spun, v-am vazut pozele cu capturile dumneavoastra ( shi la mai mare !!!!! ),asa ca in final ......RESPECT :!: 8) :!:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 23 Aug 2003 08:09

Interesant!

Din nou, a nu stiu cata oara, pe acest forum apare asa zisa ONESTITATE. Apar pescarii sportivi, apar cei care au grija de ihtiofauna natiunii. Pai sa-i es"plic intai parizianului cum sta treaba. In EIRE mai champelisee s-au introdus pedepse de la 5 ani in sus pentru cei care braconau specii intregi de peste acum vreo 30 de ani. S-a ajuns pana acolo incat in marea Irlandei nu mai gasesti coada de cod. In Germania anilor 50 se bracona cu furca, cu toporu' sau cu mai stiu eu ce. De abia in anii 60 cand a crescut nivelul de trai lucrurile s-au schimbat. Asa ca si voi lasati-o jos. Totul incepe de la burtica. Sunteti IPOCRITI! Ar trebui sa atacati clasa politica, ar trebui sa injurati sa strigati sa incercati sa schimbati ceva dar nu, voi faceti pe moralistii voi dati lectii fara sa vedeti de fapt marele rau. Sau facandu-va ca nu-l vedeti in imbuibarea unora dintre voi. Nu prin lectii de genul asta se poate schimba ceva ci prin bunastare.

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

Mesaj de cristian » 23 Aug 2003 22:01

" Sunteti IPOCRITI! Ar trebui sa atacati clasa politica, ar trebui sa injurati sa strigati sa incercati sa schimbati ceva dar nu, voi faceti pe moralistii voi dati lectii fara sa vedeti de fapt marele rau. Sau facandu-va ca nu-l vedeti in imbuibarea unora dintre voi. Nu prin lectii de genul asta se poate schimba ceva ci prin bunastare." - esti dus, clasa politica ( tu chiar crezi ca aia o sa se coboare de sus de acolo, sa vina sa salveze baltile din Romania, sa populeze raurile Romaniei :?: :?: :?: ).
Marele rau ???......hmmmmm.......
Deci asta-i parerea ta , ca daca se poate schimba ceva, se va schimba prin bunastare !!!...Sa intelegem din asta ca tu ti-ai propus intai sa atingi culmile bunastarii ( exploatand mai multtttttt sau mai putin apele din tara ) si apoi sa vedem care sta treaba cu catch and release-ul. Parerea mea de ansamblu - simbolizezi pescarul haparet roman, din toate punctele de vedere.
Sa injur :?: , sa strig :?: , sa-i trag de maneca pe baietii de sus ( care numai la asta nu se gandesc ei ) :?: ........neahhh, nu sunt genul de om care se rezuma la injuraturi.
Deci tu spui sa continuam cu pradatul pe balti ca o facem bine....daca tu zici asa.....asta e - prostie la nivel maxim. Tu poti sa-ti continui actiunea ta de "bisnita" cu peste de pe balta, pana cand atingi nivelul maxim al bunastarii si atunci, cine stie !?...poate vii si tu cu vreo idee salvatoare, cu strategii te perpetuare a speciilor.....daca o sa ajungi "sa ai burtica" :oops:
Ai experienta, esti un bun pescar, dar degeaba daca folosesti aceste atuuri pentru niste cauze nu tocmai bune - dar stii vorba aia scopul , scuza mijlocele !!!. asa ca u continua ceea ce faci, ca..........o sa jungem "bine" cu o shleahta de genul tau. :wink:
:oops: Domnule Sportiv Gica zaceeee prostia in dumneavoastra, cauta in continuu o cale de iesire ( prostia, logic... ) si singura cale (vizibila, ca...) de iesire gasita, este gura dumneavoastra. :oops:

cristian

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 25 Aug 2003 10:39

Ura! URA! URA! Moldova Iliescu Romania, etc etc etc..........

Da sunteti ipocriti! Nu faceti nimic pentru a schimba lucrurile, iar parizianul intelege mai bine ce inseamna o injuratura politica pentru ca se intalneste zilnic cu asta. Tu moldovene, nu intelegi nimic pentru ca din pacate nu poti. Daca ai avea un dram de minte, ai fi printre primii care mi-ar da dreptate pentru ca pe la tine pe acolo, prin Galatiul tau economia de prada este in floare si daca exista zone unde piscicultura este distrusa, pai tocmai la tine acasa se intampla asta, bai caracuda!
In ceea ce priveste dorinta mea ca noi toti sa atacam si sa boicotam "investitorii" stai calm ca de la indivizi de genul tau nu astept nimic.
Imi pare rau totusi ca oameni care teoretic s-au emancipat si astazi au posibilitatea sa aleaga nu-si dau seama de diferentele dintre societati diferite desi au trait in mijlocul amandurora. Astfel, garconul de la Paris ar trebui sa stie si sa SPUNA care sunt sau au fost mijloacele prin care s-a ajuns la un comportament civilizat in vestul europei. Pai tocmai voi care vedeti cum stau lucrurile si unii chiar intelegeti unde este problema, veniti cu lectii desuete care NU POT FI APLICATE atat timp cat oamenii sunt impovarati de grija zilei de maine, atat timp cat intretinerea costa mai mult decat o pensie,.......................
In ceea ce ma priveste pe mine, voi continua ca atunci cand am ocazia sa prind si eventual sa vand cat peste voi putea. Oricat de mult. Din pacate pentru mine si din fericire pentru unii dintre voi (poate si din invidie) se intampla rar sa prind cantitati dintre acelea care v-au indignat.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 25 Aug 2003 10:46

Ura! URA! URA! Moldova Iliescu Romania, etc etc etc..........

Da sunteti ipocriti! Nu faceti nimic pentru a schimba lucrurile, iar parizianul intelege mai bine ce inseamna o injuratura politica pentru ca se intalneste zilnic cu asta. Tu moldovene, nu intelegi nimic pentru ca din pacate nu poti. Daca ai avea un dram de minte, ai fi printre primii care mi-ar da dreptate pentru ca pe la tine pe acolo, prin Galatiul tau economia de prada este in floare si daca exista zone unde piscicultura este distrusa, pai tocmai la tine acasa se intampla asta, bai caracuda!
In ceea ce priveste dorinta mea ca noi toti sa atacam si sa boicotam "investitorii" stai calm ca de la indivizi de genul tau nu astept nimic.
Imi pare rau totusi ca oameni care teoretic s-au emancipat si astazi au posibilitatea sa aleaga nu-si dau seama de diferentele dintre societati diferite desi au trait in mijlocul amandurora. Astfel, garconul de la Paris ar trebui sa stie si sa SPUNA care sunt sau au fost mijloacele prin care s-a ajuns la un comportament civilizat in vestul europei. Pai tocmai voi care vedeti cum stau lucrurile si unii chiar intelegeti unde este problema, veniti cu lectii desuete care NU POT FI APLICATE atat timp cat oamenii sunt impovarati de grija zilei de maine, atat timp cat intretinerea costa mai mult decat o pensie,.......................
In ceea ce ma priveste pe mine, voi continua ca atunci cand am ocazia sa prind si eventual sa vand cat peste voi putea. Oricat de mult. Din pacate pentru mine si din fericire pentru unii dintre voi (poate si din invidie) se intampla rar sa prind cantitati dintre acelea care v-au indignat.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 26 Aug 2003 12:44

Mai discutam despre clonc?

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

Mesaj de cristian » 29 Aug 2003 22:52

:roll: "Sa boicotam investitorii " ...daca zici tu . :!: :?:
De ce ai trimis mesajul de doua ori ......ihhhh :?
In final, bai piratule , tu care esti impovarat de grija zilei de maine, bisnita indelungata :!:
SFAT : Nu te mai baga ca .... in iarba - era vorba de pescuitul somnului la clonc, nicidecum de huiduirea politicienilor .....esti dus :!:
Sper sa prinzi destul peste sa reusesti sa ajungi cu intretinerea la zi , si sa faci si putina "burtica" :oops:
Si sa stii ca-mi place taria pe care o ai in ceea ce spui ( faza ca o sa vinzi peste pana la adnci batraneti ) :oops: :oops: :oops:

cristian

Scrie răspuns