DEtalii Peris(bazin mic)

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Aug 2003 14:43

da ce s-a intamplat dane, au scazut salariile la Orange ? :))
am auzit ca la Connex platesc mai bine....
in alta ordine de idei, ai dreptate
eu am dat 8 mil lei la facau, si nu pot sa cred nici acum ce teapa mi-am luat
asta-i viata

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 19 Aug 2003 14:47

nick h.!
Spune-ne si noua care ar fi baltile alea la care sa dai 150.000/ziua de pescuit si sa ai perspectiva capturilor de peste 20 kg.Dar hai sa nu ne baza pe "asa am auzit"
Hai sa-ncheiem cu Peris-ul si sa lansam tema de discutie subliniata mai sus.
Second BEST is FIRST loser

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Aug 2003 14:51

nu exista asa ceva, parerea mea
si daca exista, este un accident
poate pe la olt, sau prin delta, sa se mai intample asa ceva

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 19 Aug 2003 14:59

despre ce povestesti tu se numeste DISCRIMINARE.adica unii da altii ba...
cum se simte bietu pescar care sa zicem face x00 km sa pescuiasca pe peris ajunge acolo si cand sa dea cu batu-n balta ...nu poti ca nu esti de incredere.cum crezi ca s-ar fi simtit baimarenii de care povesteai ca i-ai intalnit pe balta daca signor albastroiu i-ar fi refuzat.dupa atatia km de mers hopa "n-ai voie pa balta ca nu esti de incredere...mai intai ucenicia la caras si ciortan si dupa aia poate daca ma convingi te las ...poate nu...."
ar trebui sa existe prezumtia de corectitudine:adica da ii lasi pe toti si cei care o dau in bara le bagi interdictie...dar nu invers.
scuza-mi limbajul nu ma caracterizeaza doar ca astazi am avut o zi de c...(ups)
eu am platit permis la aps(asociatia pescarilor satmareni) si nu ma duc pa balti private:1.100.000 lei taxa si am :raurile:somes,tur,crasna
vreo 4 canale si 10,12 balti amenajate si neamenajate.cred ca asta ar fi solutia asociatii de genul nostru unde ne gospodarim singuri de balti.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 19 Aug 2003 16:09

1.Baimarenii nu au venit de capul lor.Au telefonat si erau asteptati.
2.Prezumtia de corectitudine nu a functionat in cazul multora din cunoscutii Dlui.albastroiu.
3.Cautati un coechipier si vino la concursul din Septembrie.Vei avea ocazie sa constati la fata locului care-i situatia, si de ce nu, sa castigi
4.Eu nu mai am de gand sa platesc nimic la AGVPS.Banii platiti nu se regasesc nicaieri.
5. Eu am incheiat aici discutia despre Peris.

Fir intins pe somes,tur,crasna ,pe cele 4 canale si cele 10,12 balti amenajate si neamenajate.
Ma inscriu si eu poate daca-mi garantezi ca pe una din acestea as avea sanse sa-mi imbunatatesc recordul personal de la Peris.
Second BEST is FIRST loser

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 20 Aug 2003 07:15

nimeni nu-ti poate garanta in nici un loc ca vei prinde sigur un peste de xy kg. exceptie poate sarulesti dar acolo iti trebuie fonduri nu gluma ca sa faci o partida de crap serioasa.
apropos de recorduri anul asta s-a prins si la noi mai slab: cel mai mare crap scos 14 kg lac Dara.
amur a inceput sa se prinda iarasi bine pe somes ca si in anii de inainte de cianura.saptamanal apar in ziar pescari cu capturi de amur de 10-20kg.ultimul daca-mi aduc bine minte era unul de 17 kg prins la cubulet de cartof(ma rog asa zicea autorul)
referitor de concursuri nu-mi permit deplasari asa lungi gandeste-te cat e de mers de la satu mare pana la ilfov.ar fi o cheltuiala prea mare pentru mine pe care nu as avea cu ce sa o acopar.
in schimb poate ai tu chef sa vii la satu mare,te astept cu cea mai mare placere,si mai stii poate iti imbunatatesti recordul...ideea cu crapii mari e sa-i cauti acolo unde stii sigur ca mai sunt.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 20 Aug 2003 08:04

apropos danko noi nu suntem agvps.mai exista si aia doar ca nu mai au obiectul muncii adica dau si ei permise pe rauri si neamenejate si pe 2 balti care le-au mai ramas.restul baltilor le-am suflat noi si am facut noi contractele de inchiriere cu primariile si consiile locale .problema se va ridica dupa ce ne v-or expira contractele si in bunul spirit romanesc nu vor fi prelungite si atunci tot felul de banditi vor pune mana pe baltile populate de noi.nu vom putea nici navodi pestele ca sa-l bagam altundeva intrucat majoritatea baltilor ce le avem sunt balastiere.
deci aps e o asociatie non-profit si nu = agvps.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 21 Aug 2003 08:12

Comentariul celor din BM

Balta: Peris , localitatea: Peris, jud: Ilfov 21-08-2003
Am fost la pescuit pe aceasta balta in data de 9 aug . Am venit din Baia Mare ca sa ne incercam norocul.Cu toate ca nu am avut capturi mari am fost multumiti de ce am prins,crap si novac cam la 3kg bucata.bineinteles ca pesti au fost toti eliberati. Cu domnul Albastroiu ne-am inteles foarte bine si n-ea tratat cu respect. Felicitari domnului Dan Cotelici pentru captura facuta pe locul nadit de noi am sa mai revenim . Taxa pe 2003: lei/zi.
Autor: Petrescu Cristi, Baia Mare
Second BEST is FIRST loser

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 21 Aug 2003 11:11

Cele citite aici imi starnesc "furiile exacerbate" dar incerc sa fiu mai moderat.

Bai danko, mancate-as (ce expresie ordinara, dar n-are a face) las-o jos.

ps. am ajuns sa-i duc dorul lui simpatico Adriano Musaro ca si el era cu Perisu. Probabil musiu si signora Albastroiu acorda incredere si pe alte servicii mai internetice.

Personal nu merg decat la balti sub 150 000, desi anul asta am facut doua exceptii. odata am fost la Sarulesti dintr-un interes personal iar a doua oara invitat de un coleg la o balta de 600 000. Acolo, (la cea de 600 000) am avut ocazia sa vad multi pescari de 1 000 000 lei pe saptamana (ca acest danko) care inghesuiau ciortanei in ranite. Lucru curios, eu Gica Chioru "braconieru" care nu practic catchsirilisu, tocmai eu nu am luat acasa nici un peste sub o juma de kil. In ceea ce priveste canalul de la Giurgiu s-a terminat. A treia oara si ultima data cand am fost nu mai era apa decat pe fundul canalului si negrii nostri autohtoni adunau pestele cu furcile.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 21 Aug 2003 11:41

Imi pare rau ca ti-am aratat respect pana acum.Nu meriti.Poate ca esti un pescar bun.Repet, poate dar in rest.............

Scrie răspuns