DEtalii Peris(bazin mic)

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 21 Aug 2003 11:59

Pai bine mai nene, cum este posibil sa faci publicitate unei asemenea mizerii? Pai acesti indivizi care profita de pasiunea noastra, care isi bat joc de ceea ce inseamna economie de piata, care fac majoritatea dintre ei evaziune fiscala, care trebuie blamati, supusi oprobiului public, tu le faci publicitate? Pai asta e economie de piata ? Pai astia sunt investitori? Tu sti ca in Romania sunt cele mai mari preturi practicate de "patronii" din domeniu? Cum mama dracului sa nu ma enervez? Pai macar pe net sa nu lasam lucrurile asa. Macar aici sa incercam sa schimbam ceva.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 21 Aug 2003 11:59

Pai bine mai nene, cum este posibil sa faci publicitate unei asemenea mizerii? Pai acesti indivizi care profita de pasiunea noastra, care isi bat joc de ceea ce inseamna economie de piata, care fac majoritatea dintre ei evaziune fiscala, care trebuie blamati, supusi oprobiului public, tu le faci publicitate? Pai asta e economie de piata ? Pai astia sunt investitori? Tu sti ca in Romania sunt cele mai mari preturi practicate de "patronii" din domeniu? Cum mama dracului sa nu ma enervez? Pai macar pe net sa nu lasam lucrurile asa. Macar aici sa incercam sa schimbam ceva.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 21 Aug 2003 12:33

Sunt sau nu liber sa-mi impartasesc opiniile si experientele personale?
Am dreptul sa vin cu argumente pt. a le sprijini?
Nu faceam reclama Perishului.
Poate ca sunt balti mult mai bune, printre cele cu 150.000 lei/zi.
Eu nu le cunosc, pt. ca aceste informatii sunt considerate de unii ''pescarushi'' ca fiind prea pretioase pt. a le impartashi cu altzii.
Ce-ai vrea sa spun cand am prins atat eu cat si altii peste aici?

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 26 Aug 2003 07:46

Danko>este adevarat ca patronul avea sau are de gand sa mute peshtele din balta mare in bazinul mic pt.buna desfashurare a etapei de toamna a concursului care-l org.?

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 26 Aug 2003 08:31

Nu numai din motivul mentionat de tine.
Un alt motiv este faptul ca desi a stabilit ca exemplarele peste 7 Kg nu se retin, pe bazinul mare au fost multi pescari care in momentul in care au capturat un peste mare l-au retinut si au plecat imediat de pe balta.
A patit acelasi lucru si pe bazinul mic, de aceea a devenit mult mai strict in a permite accesul aici.Ce mai stiu este ca sambata s-a desfasurat un concurs intern al Petrom-ului.Nu am toate rezultatele dar am aflat ca iar s-a luat o bucata de peste 10 kg.
Tot in vederea desfasurarii in bune conditii a concursului, a inceput defrisarea vegetatiei de pe mal pentru a asigura mai mult spatiu concurentilor.
Un alt zvon este ca Adriano va face echipa cu Cezar Bibu, ocupantul locului 2 in Iulie, la acest concurs.
Second BEST is FIRST loser

lucianman
new member
Mesaje: 6
Membru din: 23 Iun 2003 23:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de lucianman » 26 Aug 2003 09:58

Si eu sunt un abonat al lacului de la Greaca si sincer m-am cam saturat sa merg cu bete de 3.6 si heliconuri pe balta si sa prind crap de 1.5 kg.Pai fratilor am bagat cam milioane in scule si la noi ca sa faci o partyida de pescuit la crap tre sa vii sa-i dai lu Raduta vreo 1000$ sa te lase un week-end pe Sarulesti.O balta asemanatoare Sarulestiului este DRavari insa mai ramane inchisa si anul viitor.
Danko eu am pscuit la Peris doar in lacul mare iar exemplarele de peste 10kg sareau cam la 150-200 m distanta de mal.Si sunt sigur ca aici este mana Domnului Albastroiu.De asta vreau sa stiu daca pe balta mica sant sanse reale de a prinde peste.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 26 Aug 2003 10:21

In ceea ce priveste Greaca ai dreptate, dar rezultatele sunt slabe si datorita apei scazute.Eu am avut in weekend-ul care a trecut cea mai buna partida pe aceasta balta din acest an, din punct de vedere numeric pt ca nu am prins nici o bucata peste 2.5 kg.
Cred insa ca dupa luna Octombrie vom putea trage o concluzie referitor la Greaca.
Despre Peris, balta mare, se vorbeste si de bine si de rau.Nu stiu ce sa zic, nu am pescuit pe ea niciodata si tot ce stiu e din relatarile altora.ma abtin deci sa comentez.
Balta mica insa pot sa afirm ca are potential, pt. ca din Iulie cand am organizat primul concurs, saptamanal s-au prins bucati mari.
Florentin Iuga, Dan Petre, Adriano Musaro, eu si inca 3 persoane al caror nume nu-l cunosc.Atentie! La distanta de peste 75 m.
Ultimul, dupa cum am spus s-a luat in acest weekend.Cu exceptia a doua cazuri, capturile s-au facut in conditiile in care pe balta nu erau mai mult de 5 pescari.
A doua zi dupa concursul din Iulie, balta a fost scanata cu sonarul de 2 pescari care l-au luat in barca si pe Dl.Trentea presedintele asociatiei noastre.Relatarile acestuia au fost foarte incurajatoare, motiv pentru care am decis ca merita sa mai organizam un concurs, de data asta pe echipe.
Second BEST is FIRST loser

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 09 Oct 2003 23:08

Cam tirziu intervin,dar n-am rezistat!Nene chiorule,treci nene pe alte site-uri,sau apuca-te de altceva.Fiecare pescar are obiceiurile lui,asa ca nu inteleg de ce nu crezi matale(iarta-ma,dar altfel nu pot vorbi cu tine)ca se poate prinde peste mare la Peris.Nici pe mine nu ma dau banii afara din casa,dar prefer sa ma duc acolo pentru ca e o balta curata(crede-ma ca mi-a fost rusine o data cind in jurul meu erau o gramada de mucuri de tigara,si a doua oara cind am fost am incropit o scrumiera dintr-o conserva),nu vin prea multi pescari,iar cei care vin sint intr-adevar oameni de calitate,si nu neaparat "blindati" de bani,si,culmea,se mai prind si capturi!Crede-ma,am fost si eu pe citeva balti prin tara asta,si n-am vazut multe in care sa se prinda ciortani de la 1 kg in sus asa,regulat.Dupa cum vezi,vorbesc de ciortani,pentru ca asta este pestele pe care poti sa-l prinzi si la care te bucuri,dupa cum vad din mesajele tale.De hair rig,pop up,si alte expresii de-astea straine,nu e cazul sa vorbim...Ramii la stadiul de forfac(care si asta e de fapt o preluare),sau probabil,la mamaliga de bomba.Daca mai vrei detalii,pe balta,frate!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 10 Oct 2003 09:02

"Cezar Bibu



Inscris: 09 Oct 2003
Mesaje: 4

Trimis pe: Joi Oct 09, 2003 11:08 pm Subiect mesaj:

--------------------------------------------------------------------------------

Cam tirziu intervin,dar n-am rezistat!Nene chiorule,treci nene pe alte site-uri,sau apuca-te de altceva.Fiecare pescar are obiceiurile lui,asa ca nu inteleg de ce nu crezi matale(iarta-ma,dar altfel nu pot vorbi cu tine)ca se poate prinde peste mare la Peris.Nici pe mine nu ma dau banii afara din casa,dar prefer sa ma duc acolo pentru ca e o balta curata(crede-ma ca mi-a fost rusine o data cind in jurul meu erau o gramada de mucuri de tigara,si a doua oara cind am fost am incropit o scrumiera dintr-o conserva),nu vin prea multi pescari,iar cei care vin sint intr-adevar oameni de calitate,si nu neaparat "blindati" de bani,si,culmea,se mai prind si capturi!Crede-ma,am fost si eu pe citeva balti prin tara asta,si n-am vazut multe in care sa se prinda ciortani de la 1 kg in sus asa,regulat.Dupa cum vezi,vorbesc de ciortani,pentru ca asta este pestele pe care poti sa-l prinzi si la care te bucuri,dupa cum vad din mesajele tale.De hair rig,pop up,si alte expresii de-astea straine,nu e cazul sa vorbim...Ramii la stadiul de forfac(care si asta e de fapt o preluare),sau probabil,la mamaliga de bomba.Daca mai vrei detalii,pe balta,frate! "
......................................................................................................

Ceyar BIBU , bati campii nene! N/am spus niciodata ca la Peris nu este peste mare cu atat mai mult cu cat cand prindeam eu crap de 10 kile la Peris tu probabil ca nici nu auyisesi de balta asta, mai ales ca pe timpul ala era cu regim special. Oi fi si tu vreun "campion"!

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de viorel toader » 10 Oct 2003 16:06

Bravo Gica ai dreptate.Si o intrebare pentru toti:sunt tare curios cati crapi a prins anul acesta MAESTRU ROSIANU CORNELIUS(component de baza al lotului national si profesor de "pescuiala"in emisiunile tv)??

Scrie răspuns