DEtalii Peris(bazin mic)

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

lucianman
new member
Mesaje: 6
Membru din: 23 Iun 2003 23:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

DEtalii Peris(bazin mic)

Mesaj de lucianman » 19 Aug 2003 09:43

As dori sa stiu care sunt regulile pt bazinul mic de la Peris.Pe lacul mare am mai pescuit insa pe cel mic nu.Ma intereseaza pretul nr de scule permis daca se poate sta si peste noapte daca tot pestele se elibereaza si informatii despre momeala ideala pt acel lac. Va multumesc si fir intins.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 19 Aug 2003 10:36

Domnule Man,
Pretul este 400.000 /zi 200.000/noapte.
4 lansete.
Nu este suficient insa sa va dovediti a fi dispus sa platiti taxa pentru a putea pescui aici.In primul rand trebuie sa-i castigati increderea D.lui Albastroiu.
Cei care au permisiunea sa pescuiasca aici, elibereaza toti pestii prinsi, mai putin carasul.Oricum acesta este destul de rar.
Cel mai bine este sa-l contactati personal pe Dl.Albastroiu si sa discutati cu dansul.
Second BEST is FIRST loser

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Aug 2003 13:37

ma gandeam la modul in care s-ar putea castiga increderea asta....
cam ce sugerati ?
barbieriti, unghile taiate, chestii din astea ?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 19 Aug 2003 14:19

poate daca i-o iei la l...a! evitati fratii mei balti unde ca sa pescuiesti trebuie sa te si umilesti pe banii tai.in fond mergeti la pescuit pentru altceva nu pentru a pupa fundul cuiva!

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 19 Aug 2003 14:22

Multi dintre cei care au permisiunea sa pescuiasca acum pe aceasta balta au participat la concursul din iulie, organizat de Asociatia P4E
Au avut astfel ocazia sa-l cunoasca personal pe Dl.Albastroiu, sa discute cu dansul si sa obtina permisiunea de a mai veni pe aceasta balta.
Au venit, au respectat regulile impuse si continua sa pescuiasca aici.
Altii au fost recomandati de Asociatie.
Cei care vin sa ''barbiereasca'' balta nu au ce cauta aici.
La fel nici cei care-si mananca de sub unghii, fie ele si taiate.
Second BEST is FIRST loser

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Aug 2003 14:29

un mod elegant de-ai jigni pe cei care nu au bani, sau care pretind ceva respect pe banii lor....

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 19 Aug 2003 14:30

Pt. nick h.
Daca tu ai avea balta asta si un cunoscut ti-ar fugi de pe ea cu un crap de 18 kg stiind ca regula este sa-l eliberezi ce-ai face?
Dar daca mai multi dintre "amicii" tai ar face acest lucru, cum ai proceda?
Crezi ca daca platesti esti indreptatit sa faci ce vrei?
Eu cred ca in cazul in care nu-ti convin regulile de pe o balta primul tau drept este sa nu te duci pe ea.Atat!
Nu inteleg ce te indreptateste insa sa folosesti un astfel de limbaj.
Pseudonimul, nu?
Second BEST is FIRST loser

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 19 Aug 2003 14:35

da ce-o fi perisu asta fratii mei un fel de eldorado al crapilor de ii faceti atata reclama.Pana acuma n-am auzit de nici o captura serioasa facuta acolo(ma refer la ceva douazeci si ceva de kg). si cine e signor albastroiu un fel de tata crapilor...

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Aug 2003 14:36

eu cred ca pe nick l-a deranjat, ca si pe mine, ideea de a " castiga increderea " cuiva ca sa te lase sa pescuiesti pe banii tai undeva....
eu inteleg ca exista niste reguli, de acord, o taxa, de acord, dar cum pot merge eu acolo sa castig " increderea cuiva " ?
imi aduce aminte de cand aveam 14 ani si vroiam sa impresinez vreo domnisoara....
adica, te speli, te imbraci frumos, iti pregatesti discursul, si te duci intr-acolo cu speranta in suflet ca dl albastroiu este intr-o stare buna si se va uita ingadutor la tine ?
poate doar formularea este nefericita; sistemul " recomandare " functioneaza in toate domeniile si nu vad de ce nu ar functiona si in pescuit, dar " recomandare " e una, " a castiga increderea " este alta
si asta cred ca se face in timp oricum, nu pe loc....

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 19 Aug 2003 14:39

Pt.danr
Elegant sau nu asta este situatia.Nu mai bine platesc sa merg aici din cand in cand decat sa dau aceasi suma ca sa merg la platica?
De obicei pescuiesc la Greaca, unde am beneficiat de facilitati la abonament.Acolo taxa cu ziua este si mai mare daca este sa facem o comparatie doar din acest punct de vedere.In weekend am prins 6 bucati de romanesc intre 1.5 si 2 kg.La 500.000/zi si 300.00/nooapte cum vi se pare?
Nu-mi permit nici eu sa dau 1.000.000 saptamanal ca sa pescuiesc pe balta mica de la Peris.Am fost o singura data.Ce am prins v-am spus.Ce prind altii am vazut cu ochii mei.Merita banii!
Second BEST is FIRST loser

Scrie răspuns