socuri termice ?!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

socuri termice ?!

Mesaj de nick h. » 29 Aug 2003 10:44

prieteni ce parere aveti de diferentele mari de temperatura dintre zi si noapte? la noi in zona ziua temperaturile urca ziua pana la 34 grade iar noaptea scad spre 14 grade. sa fie asta cauza pentru care se inregistreaza rezultate asa slabe la crap? sau e ceva normal pentru aceasta perioada a anului si cauzele pentru care nu merge crapul trebuie cautate in alta parte.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 29 Aug 2003 11:54

Nu cred ca diferentele astea au mare importanta. Crapul sta in apa, nu in aer, si acolo variatia temperaturilor este mult mai mica si mai lenta. Dupa o vara f calda apa are temperatura destul de mare si nu e oxigenata, asa ca astept ceva ploi si un vant puternic. Apoi sa te tii!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 29 Aug 2003 12:07

Dif. de temp intre noapte si zi nu influenteaza decisiv. Dar un val de aer rece in august de ex schimba apetenta pestelui. Pt revenirea apetitului trebuie sa treaca ceva timp. Exista locuri unde crapul mananca pana aproape de venirea iernii si locuri unde la inceputul lui sept gata s-a terminat. Explicatiile sunt cred destul de savante asa ca nu incerc sa le dau.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 31 Aug 2003 14:02

Subsciu la aceleashi idee shi vin cu un exemplu:ieri in judetz s-a prins crap pe majoritatea baltzilor.(au fost in jur de 38de grade)Poate a avut un rol shi ploaia de noaptea trecuta.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 31 Aug 2003 22:20

La noi au scazut caldurile de marti si pina simbata f. brusc de la 30° la 17° si temperatura apei cu 5°. Simbata am fost pina dumineca cu un Amic si sa stiti ca Crapul a inceput sa manince. Eu am prins 2 buc.(4 si 7 kg) iar Amicul 4 buc. si totii iam prins noaptea cind erau doar 10°.
Parerea mea este ca diferenta de temperaturi intre ziua si noapte influenteza si activitatea pestelui.

Big Carps
carprom :wink:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 01 Sep 2003 12:42

da prieteni a inceput sa manance,marturie stau cei doi mustaciosi de la mine din congelator(amandoi in jur de 4 kg bucata)

Scrie răspuns