catch 'n release:o utopie in romania de azi

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 08 Mar 2004 15:35

Revin cu precizarea ca sunt adeptul respectarii legilor (chiar daca nu sunt perfecte) si cu parerea ca totusi paguba cea mai mare pentru fondul piscicol o fac braconierii (mai ales cei care au totusi mijloace suficiente de trai). Daca legea ar fi respectata, cred ca urmasii nostri se vor bucura mai mult decat noi de PESCUIT.
Pescarii cinstiti, chiar daca toti ar practica C&R, nu vor putea niciodata compensa cantitatea de peste braconata.
Fir intins tuturor! Mugurel.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 08 Mar 2004 16:51

In vinatoare este ceva asemanator,dar nu-i catch&release.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 08 Mar 2004 20:11

Catch&release nu e o utopie in Romania sau oriunde in lume, ci o etapa in evolutia fireasca a oricarui pescar, pe care cei mai multi nu o vor atinge niciodata.
Cred ca foarte putini pescari au avut sansa ca tatal sa le puna prima data undita in mina si sa le transmita acel comportament la care au evoluat pe parcursul multor ani de pescuit.
Anul trecut am avut o experienta care m-a pus pe ginduri. Mi-am luat fiul de 6 ani neimpliniti la o balta parasita si am prins cativa carasi (buni de momala vie la salau). Mi-a fost foarte greu sa il conving sa-i eliberam. Iata ca instinctul de vanator (sau pescar) ramas in genele noastre este inca foarte puternic.
Sau ar putea fi doar vina mea. Si-a vazut tatal aducind peste acasa, cum sa-l conving sa renunte la primii pesti prinsi de el?
Iar daca inainte eram mandru de faptul ca retineam doar acei pesti care-mi facea placere sa-i duc acasa, acum stiu sigur ca sunt departe de catch&release.

Voi continua, desigur, sa eliberez pestii, dar nu ca adept al C&R, ci ca o investitie in partidele de pescuit viitoare.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 08 Mar 2004 21:25

Pentru Mugurel - ca sa inteleaga utopia vinator - pescar - catch & release . Sigur ca un vinator nu poate sa practice catch & release :lol: Dar haideti sa nu amestecam borcanele - ca s-ar intelege ca pescarii dau drumul pestelui din mila , si nu ar fi compatibila calitatea de vinator ( ipotetic un om crud si nemilos) cu cea de pescar practicant de catch & release . Cei care ocrotesc animalele sunt conservationisti sau ecologisti - si nu sunt nici pescari si nici vanatori . Pentru ca si prinsul pestelui si drillul ii provoaca acestuia de multe ori moartea involuntara si nici bine nu ii face la sanatate . Ce putem intelege din cele spuse de tine - ca celui care practica catch & release ii este mila sa prinda pestele ? La vinatoare exista cote de recolta - adica un numar de animale cere se pot recolta de pe un anumit teren - ceea ce la pescuit nu este valabil . Paza la vinatoare este foarte stricta - ceea ce la pescuit este doar iluzie in clipa de fata . Este mult mai usor sa furi 2 kg de caras decit sa ascunzi un tap impuscat la braconaj .Samd . Tocmai ca nu exista aceste reguli de protectie a fondului piscicol - trebuie sa militam pentru catch & release - si revin si spun ca nu exista pescar care sa practice catch & release permanent la toate speciile de peste in orice sezon ! Dar pentru protectia fondului piscicol este suficienta o minima decenta si etica in comportamentul nostru pe malul baltii !

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 09 Mar 2004 08:17

Pentru Val.
Decenta de care spui cred ca se poate obtine din respectarea legii (poate prin inasprirea pedepselor). Poate si caracterul pazei este de vina, pentru ca ai dreptate, nu numai la vanatoare dar si pentru pescuitul in zona de munte, padurarii isi fac mult mai bine datoria decat paznicii baltilor si ceilalti angajati ai asociatiilor (poate pentru ca inchid ochii la taiatul lemnelor). Ar trebui pedepse destul de mari pentru cei care au datoria verificarii respectarii legii si nu o fac. Totusi braconajul pagubitor inseamna cred mai mult de 2 Kg de caras prins cu undita in prohibitie. Am citit chiar pe acest forum de saci si chiar carute sau barci pline cu peste (200 Kg de salau la butelie sau peste electrocutat).
Dupa cum am precizat, sunt adeptul C&R pentru pestele sub dimensiunea legala si oprirea partidei de pescuit (nu vorbesc de baltile private care au regulile lor) cand ai in juvelnic 5 Kg de peste.
Fir intins tuturor.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 09 Mar 2004 10:13

Val Pangica jr scrie: revin si spun ca nu exista pescar care sa practice catch & release permanent la toate speciile de peste in orice sezon !
Ba exista! Din pacate nu sunt eu acela!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 09 Mar 2004 18:14

Cred ca daca ar exista o balta in care regula ar fi sa nu se pastreze nici un exemplar,taxa sa fie rezonabila,sa zicem 100 000,iar administratorul ar avea in singe pasiunea noastra si sa investeasca majoritatea banilor cistigati in repopulare,atunci cred ca acea balta ar ajunge sa fie foarte cunoscuta pentru capturile ei si astfel ar ar fi un super exemplu pentru toti administratori de balti si ar schimba toti regula pe balta lor.Doar dintr-un exemplu intr-altul ne putem schimba cu totii mentalitatea.Si poate romanul ar trebui si un pic fortat pentru-ca asa sintem noi greu de convins si pusi mereu pe cistig.

Scrie răspuns