catch 'n release:o utopie in romania de azi

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

catch 'n release:o utopie in romania de azi

Mesaj de nick h. » 01 Sep 2003 13:49

din pacate catch 'n release nu se poate pune in practica in romania decat pe o scara foarte redusa problema fiind in primul rand nivelul scazut de trai al pescarului roman.ar trebui sa mediatizam altceva in momentul actual,si anume eliberarea pestilor sub dimensiunile legale.atat daca s-ar respecta ar fi suficient in momentul de fata.din pacate suntem o natie de fripturisti .

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 01 Sep 2003 14:54

nu poti sa pui in practica alte lucruri mai elementare, adica controlul braconajului, poluarii, etc
catch & release este bomboane de pe coliva
ai inceput cu sfarsitul

dan craciun
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 07 Ian 2003 08:24
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 03 Sep 2003 08:56

Eu,spre exemplu,eliberez crapii sub 1kg,salaii sub 1kg,somnii sub 1,5kg,pastravul sub 25cm,cleanul sub25cm,carasul sub o palma(20cm),stiuca sub 1kg,platica sub 0,5kg si asta indiferent unde pescuiesc(riu,delta,lac sau balta privata).Indiferent ca pe unii ii deranjeaza sau nu acest lucru,eu unul,nu prea sint adeptul metodei catch&release atunci cind prind un peste mai mare!

Avatar utilizator
doru_bbb
new member
Mesaje: 24
Membru din: 31 Dec 2002 10:06
Localitate: Braila
Contact:

dimensiune minima

Mesaj de doru_bbb » 03 Sep 2003 11:57

eu cred ca daca s-ar respecta cu strictete dimensiunea minima si cantitatea de peste care se poate opri, tot ar fi ceva..., dar deocamdata saracia este mare... :( sunt balti unde se aduna si ultimele fite... :( :(
pt. dan craciun : poate imi spui si mie cum a fost la Gropeni...(am vorbit cu un pescar in zona aia pe Dunare si l-am intrebat cit peste e acum fata de acum 20 de ani si mi-a spus clar "un sfert dintr-un sfert" iar cind l-am intrebat de acum 50 de ani , cind inca mai era Balta Brailei naturala a ris trist si a plecat)

dan craciun
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 07 Ian 2003 08:24
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 04 Sep 2003 10:35

Datorita informatiilor, pe care le-a primit un amic de-al meu, nu mai merg la Gropeni,deocamdata,(poate la sfirsitul lunii).Duminica am sa plec la Cunta(Dostad) in jud.Alba.Daca merge bine am sa stau 7 zile acolo,iar daca nu merge treaba timp de 2 zile, imi string catrafusele si ma mut la Sacel in jud.Sibiu.La Cunta n-am mai fost de anul trecut.Atunci a mers bine crapul la porumb si macaroana.La Sacel am fost saptamina trecuta si am luat doar un crap romanesc de 7,5kg,in rest caras de la 500g la 900g bucata.Cind ma intorc am sa va scriu cum a fost.DC

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 06 Feb 2004 00:39

Anul trecut am practicat catch & release si nu am avut mustrari de constiinta si ca se poate practica cu putina vointa din partea pescarului

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 06 Feb 2004 09:38

C&R nu se practica cu vointa sau cu putinta
C&R este un nivel mental, simplu
cand ajungi sa consideri pestii ca fiind partenerii tai de pescuit, atunci o sa faci C&R natural, pt ca asa simti
nu trebuie sa faci eforturi de vointa sa eliberezi o marlita in apa, tb. pur si simplu sa-ti fie mila de ea, atata tot

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 06 Feb 2004 09:38

C&R nu se practica cu vointa sau cu putinta
C&R este un nivel mental, simplu
cand ajungi sa consideri pestii ca fiind partenerii tai de pescuit, atunci o sa faci C&R natural, pt ca asa simti
nu trebuie sa faci eforturi de vointa sa eliberezi o marlita in apa, tb. pur si simplu sa-ti fie mila de ea, atata tot

dan volcescu
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2004 14:50
Localitate: iasi

Mesaj de dan volcescu » 07 Feb 2004 11:10

sal. pescari si fir intins .EU cred ca pentru a promova C&R in Romania ar tebui mai multe balti gen Sarulesti unde sa poti prinde o captura memorabila si sa o poti elibera dar mai trebuie pusa o intrebare de ce pescuiesc multi pescari??????? eu am vazut un patron care merge la pescuit doar pt ca acolo se pot face afaceri.... si intinde 10-15 bete de firma... si pleaca acasa cu 30 -40 Kg. de peste mare, mic sa hraneasca pit-bulul cu ei.... dar mai stiu si o balta unde peste AJFPS si PISCICOLA intind plase direct peste fire iar daca zici ceva te da afara de pe balta mi sa intimplat mie ! PT C&R cred ca ar trebui educati pescarii si mai multa mediatizare in presa si televiziune dar ar tebui sa mai creasca nivelul de trai pt a putea educa un om , desi pe maj. baltilor taxa e destul de mare....... cum pescuieste unu de foame pe o balta unde taxa e mare???????????????????????????
indiferent de cine esti,unde esti si de ce faci TREBUIE SA FII SI SA RAMAI OM

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 05 Mar 2004 15:16

Sunt si pescari care spun ca sunt adeptii "catch & releasa" insa practica si si vanatoarea. Cum se impaca cele doua activitati, pentru ca la vanatoare sunt sigur ca nu mai exista eliberare?

Scrie răspuns