ce distanta ?????

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

ce distanta ?????

Mesaj de carprom » 05 Sep 2003 10:24

Ieri am fost la pescuit si din vorba in vorba am inceput de a ma conrtazice cu cineva la subiectul "distanta".
Cred ca pe apa e mai greu de apreciat distanta decit pe uscat, si de aceea asi vrea sa stiu de la voi dupa ce criterii si puncte de reper aproximati distanta ?
Eu reconusc ca am probleme la aprecierea distantei pe apa.

Big Carps
carprom :wink:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 05 Sep 2003 10:30

e f greu sa apreciezi o distanta pe apa, in special pe un lac f mare unde ai in fata cateva sute bune de metri . eu intotdeauna masor cat arunc, stiu cat fir recupereaza mulineta mea pe tur de manivela si numar turele pe care le dau de la lanseul cel mai indepartat pana la mal, asta ma ajuta apoi sa fac si aprecieri asupra distantei pana la anumite puncte fixe de pe mal (eventual malul opus)
Nu face ce nu-ti place!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 05 Sep 2003 11:03

eu am pe lanseta cu marker un fir albicios ,nu mai stiu de care e,de la 50 m incolo din zece in zece am pe fir o dunga neagra cu un marker negru rezistent la apa , la douazeci in douazeci dunga e mai grosa ,asa ca atunci cand recuperez numar dungile si stiu cu mare precizie la ce distanta am lansat markerul.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 05 Sep 2003 11:27

Pe mine nu ma intereseaza, si nu stiu cum dracu' se face ca stiu intotdeauna unde trebuie sa arunc!!!!!!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 05 Sep 2003 11:50

nu zau,se pare ca esti un tip modest din fire.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 05 Sep 2003 11:59

Nu este modest si poate are si de ce, in chimb este foarte pitoresc

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 05 Sep 2003 12:06

exact,e singurul care da culoare acestui forum,asa ca tine-o tot asa gica contra...pardon chioru.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

ce distanta ?????

Mesaj de Vali » 05 Sep 2003 12:20

Nu am reusit niciodata sa apreciez corect distanta pe balta. Am noroc de faptul ca balta pe care pescuiesc are niste buturugi la vreo 40m de mal (distanta masurata cu metoda de care spunea dl Iliuta). De pe mal, inainte de a masura distanta, puteam sa jur ca sunt cel putin 70m pana acolo.

Pentru a arunca de fiecare data in aceeasi zona, un amic de-al meu foloseste o pluta mare de marcaj. Dupa ce se lamureste cam cum este fundul baltii in zona in care pescuieste, arunca pluta in apropierea locului cel mai bun, nadeste in zona si apoi pozitioneaza monturile luand ca reper pluta respectiva.
Vali

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 06 Sep 2003 12:03

pluta aia de marcaj nu e numai pt a fixa locul unde sa nadesti, dar cu ea masori f bine adancimea, cauti gropi, etc

Scrie răspuns