Administratori si proprietari

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Sep 2003 08:56

OK, si de ce ari fi nerealista, cunosti astfel de cazuri ?

Big Carps
carprom :wink:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 06 Sep 2003 09:12

Cunosc un singur caz, la Cluj. Faptul ca acolo au dat gres nu are legatura cu ceea ce cred eu. Sunt sigur de ce spun si te rog sa ma crezi ca nu-mi place subiectul. Nu interveneam daca Nicu n-o baga p-aia cu Ceausescu.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 09 Sep 2003 08:38

ar trebui totusi sa functioneze cu anumite conditii un asemenea club:
1.trebuie inchiriata o balta unde sa n-ai probleme cu apa ideal ar fi o balastiera.
2.contractul de inchiriere sa-l faci pe un termen cat mai lung posibil.
3.la o taxa de 10 bulioane si vreo 30 de pescari asta iese 300 de bulioane.
jumate sa se cheltuie pe populari restul pe administrare.
4.pescuitul sa se faca in sistem "no kil" sau daca nu se poate cu retinere max.5 kile sau un peste mai mare.

eu unul as fi adeptul unui astfel de club chiar daca as scoate cu greu o taxa de 10 bulioane, dar as avea altfel de avantaje :un loc civilizat de pescuit ,as sti sigur ca este peste in balta,nu m-ar deranja baietii cu manele,etc.

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Administratori si proprietari

Mesaj de Marian » 09 Sep 2003 11:49

Acum, serios, Nicule, nu te-ai plictisi sa "incerci" in aceeasi balta tot anul ( ca la 10 "bulioane" nu cred ca te mai duci in alta parte) ... si anii urmatori, ca , deh, inchiriezi balta pe o perioada cat mai lunga ?
Uite asa apar speciile noi, mutante :oops: de "pescari de balta X".
Am vazut niste imagini de pe o balta de pe Valea Prahovei ... ceva ce incepea cu B parca :roll: in care pestii nu mai aveau loc, era suprapopulata numai pentru ca pescarii sa fie multumiti ( sigur ca se prindea ciortanica de 4-500 de grame in prostie, ce altceva ? ); plus ca erau bazine mici , puteai arunca pe malul opus, genul de balta in care pescuieste si nevasta legata la ochi, nu era nici o problema, gen Louis de Funes ...mai stii filmul acela ?
Daca mi-as imagina in continuare, as putea deslusi ceva la care nu te-ai putea astepta: pestii s-ar putea imbolnavi sau nu ar avea conditii/rata de crestere multumitoare iar membrii clubului, incet-incet, vor fi preocupati mai mult de piscicultura decat de pescuit, pentru supravietuirea investitiei. Sau angajati personal calificat pentru asa ceva.
Pe urma: prietenii ar fi admisi pe balta asta ?
Dar asta e chestie de gust, mie imi place sa caut pestii, un pescuit prea fructuos si regulat ma plictiseste, mai bine trag de fiare, imi dezvolta toti muschii.
Ar fi interesant daca pe lista ar spune cineva cam care sunt preturile/chiriile pentru balti in functie de suprafata lor, pentru ca tare
cred ca doar cu 300 milioane pe an nu gasesti cine stie ce balta.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 09 Sep 2003 12:28

nu m-as plictisi mariane,pentru ca nu s-ar popula numai cu crap si caras, s-ar putea baga si rapitori (stiuca ,salau ,somn avat,clean),totul e sa se respecte anumite reguli.multi patroni populeaza cum ii taie capul si fac numai prostii.sa stii ca eu cand plec la pescuit,ideea de baza e sa prind peste nu sa fac gratare si sa admir peisajul.daca vreau asta ma duc pe malul somesului. referitor la chirii sa stii ca nu sunt chiar asa mari (cel putin la noi in zona unde exista multe balastiere).
ideea asta functioneaza in multe tari civilizate.anul trecut am fost in ungaria pe o balta de acest gen, era foarte mare, si diferite zone erau administrate de cluburi de pescuit unde nu puteai pescui decat daca erai membru,bineinteles ca respectivele cluburi se ocupau si de populare si repopulare.orice peste care era prins era notat de catre paznic intr-un carnetel (specia si greutatea) .i-am intrebat de ce fac asta si mi-a raspuns ca trebuie sa stie cat peste se scoate pentru a putea fi repopulata balta cu specia din care se prinde pentru a se evita scaderea numarului populatiei din specia respectiva.
referitor la chestia cu prinsul cu ochii-n inchisi nu-i chiar asa.pe respectiva balta am stat 3 zile cu pretenarul meu bozgor si crede-ma ca nu am prins nimic,si sa stii ca era meserias baiatu'.mi-a arata niste poze cu pesti prinsi pe respectiva balta de m-a lasat masca( un somn de 36 de kile,un salau de 9 kile si piesa de temelie cu ce se mandrea cel mai mult o salonta de 21 de kile,si alte mai marunte)
ei pe asa o balta nu cred ca te-ai plictisi nici tu.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 09 Sep 2003 14:15

Cam pe aici pe undeva vrem sa ajungem noi cu asociatia dar cred ca 300 milioane pe an este insuficient pentru a inchiria si pazi balta, pentru a o popula, pentru a hrani pestele, etc.
Second BEST is FIRST loser

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 09 Sep 2003 14:23

am avansat si eu un exemplu ,300 de milioane ,nu asta conteaza,ceea ce conteaza e ideea ,care se poate pune in practica.

Scrie răspuns