Administratori si proprietari

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Administratori si proprietari

Mesaj de DD » 05 Sep 2003 11:31

Deschid acest topic in care as fi bucuros sa discutam despre modul in care sunt administrate lacurile, baltile si iazurile pe care mergem sa pescuim. Despre modul in care putem influenta atitudinea administratorilor fata de noi cei ce platim taxele si datorita carora afacerea lor functioneaza in cele mai multe cazuri. Eu personal m-am saturat de formula clasica adoptata de marea majoritatea acestora (1-2 tone de puiet, 6-7 fitofagi pentru ca sar frumos si arata ca are balta peste, hranit in zone in care nu este permis pescuitul, plimbat apa, etc.) si consider ca daca ne unim putem sa schimbam in bine atitudinea lor. In jurul Bucurestiului sunt zeci daca nu sute de locuri in care se poate pescui dar, de ce sa nu recunoastem ca numai doua trei sunt administrate asa cum trebuie. :x

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 05 Sep 2003 11:47

hai sa-l clonam pe ceausescu ca parca atunci mergeau toate lucrurile mai bine decat in ziua de azi...

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 05 Sep 2003 11:54

Poate pentru tine. Nu inteleg legatura sau poate administrezi o balta si te simti lezat. Daca te duci in piata si te fura la cantar ce faci? Revii si alta data la aceias taraba sau renunti de a mai merge acolo (asta daca nu cumva ai timp si anunti OPC-ul sau politia). Eu am pus o intrebare ce nu avea nimic in comun cu Impuscatul si Epoca. Din raspunsul sa inteleg ca recunosti ca acum 10-15 ani ne se proceda chiar ca acum?

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 05 Sep 2003 11:54

Nu. Inainte de a discuta ceva despre cum se comporta CONCESIONARII ar fi bine sa discutam ce spun legile statului despre acest domeniu.

": hai sa-l clonam pe ceausescu ca parca atunci mergeau toate lucrurile mai bine decat in ziua de azi..."' bati campii Nicule sau vorbesti in dodii?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 05 Sep 2003 12:00

daca te fura la cantar mergi la metrologie sa-i reclami,da asta-i alta discutie.
solutia sta in felul urmator(dupa parerea mea):asociatii de pescari care sa-si administreze singuri baltile si sa stabileasca singuri regulile jocului.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 05 Sep 2003 12:03

OK Nick. Si nu are sens sa ne tachinam. Eu cred ca suntem de aceias parte a baricadei.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 05 Sep 2003 13:29

Un' te crezi ma in chibut?

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 05 Sep 2003 15:22

Pentru a fi mai clar sa va spun de unde ideea:
Acum doua saptamani, fiind aproxinativ in zona, hotaresc sa incerc baltile de linga Olimp. Ajung la balta deschisa pescuitului, incep sa pregatesc sculele moment in care apare administratorul. Si de aici surprizele care in final s-au dovedit placute:
1. Cand afla ca nu intentionez sa stau mai mult de 4 ore imi taie bon pentru jumatate din valoarea taxei.
2. Imi spune din proprie initiativa ca locul ales de mine nu este tocmai potrivit deoarece in urma cu doua zile sondase apa cu sonarul si constatase ca pestele este concentrat circa 100 m mai in amonte de locul ales de mine unde apa este mai adanca(perioada fiind foarte calduroasa). La intrebarea mea referitoare la speciile de pesti imi raspunde "caras, novac, salau pe care il protejez pentru a se reproduce, maruntis".
3. Dupa circa 1 ora reusesc sa aduc la mal un novac de aproximativ 2.5 kg. La undita (pescuia fiul meu) oblete, rosioara si biban. Iar in momentul cand strangeam pentru a pleca la ultima lanseta am un atac si aduc la mal un strapazan de circa 1 kg. (pescuiam cu fir culisant, un singur carlig si Technopufi maxi verde cu galben, probabil miscarea monturii la recuperare a declansat atacul) pe care il eliberez.
Concluzia: OMUL mi-a oferit informatia corecta , am plecat multumit si din pacate imi pare rau ca nu am reusit sa mai ajung la o partida adevarata. Deci se poate

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Sep 2003 08:29

Eu din fericire nu am problemele voastre, si de aceea nu stiu daca e bine sa ma amestec la acest subiect, dar asi avea o idee :?: :!: .
Majoritate dintre voi vin din partile Bucurestiului si precis sunt mai multi pescari in zona voastra dar nu au accese la Net. Va-ti gindit vreodata sa infiintati un Club si sa luati o balta pe care sa o amenajati si sa o administrati voi. Cu banii pe care ii platit intr-un an la patroni si aia adunat la 10-15 pescari(la inceput) nu se poate face ceva asa cum ati dorii voi? Bineinteles trebuie sa fie si intelegere in acel Club si sumele de inceput sa nu fie chiar exsagerate sa poata sa-si permita si cei cu bugetele mai modeste.
Cam atita a fost din partea mea, acuma astept comentarul negativ a lui Gica C. :lol:

Big Carps
carprom :wink:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 06 Sep 2003 08:48

Mein herr ausslander, pai de ce neaparat negative? Daca-ti spun ca este nerealist inseamna ca sunt negativ?

Deutschland uber alles?

Scrie răspuns