pescari si pescari.....

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 17 Sep 2003 16:18

acuma imi dau eu seama de ce pescarii de crap sunt in general masivi, spatosi, si cu burta: sa reziste la drilluri prelungite

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 17 Sep 2003 17:31

Cel mai mare crap pe care l-am prins a fost un romanesc de 18.5 kile si drillul a tinut sub 10 minute. Cand am spus dur nu m-am gandit nici o clipa ca trebuie adus cu japca desi daca aveti fir de 50 ac de 1.0 lanseta pentru bivoli si pestele e intepat bine asta ar fi cel mai sigur drill. Dur in sensul ca nu trebuie ca pestele sa aiba 'libertate" mai mult decat este necesar si trebuie adus la mincioc imediat ce a obosit, pentru ca la un moment dat dupa ce a trecut starea binecunoscuta de terminare crapul are o zvacnire si o revenire cand poate rupe sau scapa din carlig.
Baitrunnerul nu permite o intepare eficienta a crapului. Eu am prins multi pesti care de abia au miscat bambina iar un amic a prins un romanesc de 11 kile la tacaneala. Multi crapi scuipa momeala, asta-i explicatia pentru Carprom, cu boilesurile mancate, sunt sigur ca pestele a incercat s-o haleasca si p-aia din ac.
Categoric, crapul romanesc este mai greu de scos decat chinezescul. Odata ce sti ca este vorba de un chinezesc, ten sau novac sau........ este suficient sa fi pregatit sa-i eliberezi frana cand simte fundul apei si nu malul Nicule. Si Nicule ai sa observi ca daca ai varfurile orientate spre vant trasatura este mai violenta si crapul, saracul de el, se autointeapa. Conditia este ca linia sa fie stabila si montura grea.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 17 Sep 2003 18:28

Revin pentru a fi un pic mai clar.
Chinezescul are tendinta de a veni spre innapoi, uneori chiar spre pescar desi un ten mi-a tras vreo 30 de metri de fir inainte de a se intoarce spre mal. In momentul in care l-ai vazut ca vine spre mal si sti ca este chinezesc lasa-l sa plece de 3-4 , (TREI-PATRU), ori si apoi adu-l la minciog. Nicule in mod normal nu-ti va scapa (daca nu o fi vreun monstru). Chinezescul are botul osos deci mai ales la chinezesc inteparea trebuie sa fie dura la propriu. asta nu inseamna ca trebuie sa tragi ca nebunul. Miscare respectiva, trebuie sa fie dura.
Carprom nu stiu ce inseamna invechit. crede-ma ca pur si simplu nu inteleg. Sunt intrutotul de acord ca tehnica de "lupta" trebUie adaptata pentru ca pescuitul sa fie mai sigur si mai comod (??!) dar momeala? de ce este boilesul modern si patratica invechita? De ce crezi ca sunt mai bune monturile noi(???) decat o linie cu pluta plumb batut si ac cu cocolos de paine? Nu inteleg. Desi: "toate-s noi si noi sunt toate", si trebuie sa invatam si sa ne perfectionam continuu, totusi cred ca in pescuit cel putin 75% conteaza priceperea, 20% norocul si numai 5% tehnica ultra ca sa zic asa. Nu pot sa fiu la fel de categoric in ceea ce priveste pescuitul competitional pentru ca nu am experienta iar eventualul meu punct de vedere ar fi nesigur.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 18 Sep 2003 02:33

De ce insistatzi pe lucruri care depind de simtzurile,indemanarea fiecaruia in functzie de echipamentul ce-l deserveshte?!Astfel nu se ajunge la nici un rezultat!Aceste lucruri trebuiesc simtzite!
Ex.:un individ dotat fizic cu o lanseta mai rigida este suficient sa salte un pic lanseta pt a intzepa crapul cu o mishcare energica,pe cand un individ mai putzin dotat fizic(fortza) avand o lanseta mult mai flexibila nu-i este suficienta aceasta mishcare.El trebuie sa fac o mishcare mult mai ampla chiar sa fie nevoit sa faca doi trei pashi catre inapoi.Acest lucru depinde shi de lungimea lansetelor.(una e sa fie lunga de 2,5m,alta e sa aiba 4m)Exemplele pot continua,dar nu le vad rostul.

Cu riscul de a ma repeta din descrierea facuta de 'nea Gica putem observa ca-i un mare pescar,ori cel putzin imi permit a-l asemana cu unul dintre "critici buni" din alte domenii de activitate.De aceea am afirmat ca nu e nevoie sa pozeze alaturi de remarcabile trofee.(fotomodelele sunt bune in alte domenii)

Revenind la problema cred ca e mai util sa discutam efectiv de realizarea unei linii,iar pe baza acesteia sa intervenim argumentand de ce procedam intr-un anumit fel,sau de ce n-o utilizam,cum se comporta aceasta intr-o balta,apa curgatoare,in functzie de caracteristicile acestora....ajungand shi la intzeparea crapului,dril,capturarea efectiva sau eliberarea lui.
Cum trebuie sa procedam cu momeala pt. ca aceasta sa nu fie "scuipata" de catre acesta?

In aceasta idee am sa incerc sa descriu o linie pe care o folosesc pe balta,atunci cand falosesc galushte de 18-20mm ca momeala.Folosesc fir mono de 0,3mm,plumb de 70g in forma de inima turtita(sau paralelipiped tronconic plat)care culiseaza pe fir deasupra unui vartej de care este legat cu fir textil lung de 25-30cm(rezistentza 16-18kg),iar in lipsa folosesc tot mono de 0,18mm un carlig de 1.Pt.porumb folosesc carlig de 6 sau 4.Cu toate acestea au fost multe cazurile cand am avut numai o mica mishcare a bambinei,urmata de pauza.Crapul a scuipat momeala.Lanseta fiind orientata cu varful spre directzia din care batea vantul.

Folositzi altceva mai simplu?De ce nu este viabila in apa curgatoare?(lungimea firului cu care leg carligul in acest caz este de maxim 15cm)Descrietzi-mi ceva mai bun argumentand.
Ultima oară modificat 18 Sep 2003 03:30 de către Gigi Duru, modificat 1 dată în total.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 18 Sep 2003 03:22

Carprom vin in completarea lu' Gica cu urmatoarea intrebare:de ce s-a revenit la firele textile,care se foloseau pe vremuri?(nu neg calitatea lor mult mai buna in prezent)In concluzie ce poate este vechi acum in viitor poate fi o "noutate".

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Sep 2003 07:11

Cine folseste fire textile?, poate doar ca inaintas dar atunci poti folosi si Amnesia. Nu am spus ca mamaliga e invechita, si nici monturile pe care le folosesti tu, ci doar ca unde se practica C&R sunt pesti mai atenti si trebuie incercat ceva ce ei nu cunosc (parerea mea).

Big Carps
carprom :wink:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 18 Sep 2003 08:39

gica poti sa-i recomanzi liu nicu o montura care sa agete crapul 100% si care dac incearca s-o scuipa sa se agete 100%?

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 18 Sep 2003 10:27

Gica Chioru scrie:Baitrunnerul nu permite o intepare eficienta a crapului.
Scuza-ma ca insist: nu inteleg de ce crezi ca baitrunnerul nu permite inteparea eficienta. Mulinetele cu baitrunner au de fapt doua frane, una de asteptare si cea normala. Inteparea se face dupa ce treci ep frana normala, deci mulineta se comporta ca orice mulineta fara baitrunner. Avantajul pe care il vad eu la baitrunner este ca pot sa plec de langa lansete fara frica de a le vedea trase in apa, fara sa ma chinui sa le ancorez. Chiar si daca ar fi super-ancorate, asa risca sa vad firul rupt pana ajung la lansete.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 18 Sep 2003 12:03

Nicule, din pacate nu pot.
Baitrunnerul a fost facut pentru pescuitul din barca la mare adancime, pentru ca sa nu se incurce firele cand este lasata montura la fund. Crapul este un peste pasnic si nu trage intotdeauna violent sau indelung. De foarte multe ori cand intampina rezistenta scuipa momeala. Cred insa ca la rapitor este indicat.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

pescari si pescari.....

Mesaj de Vali » 18 Sep 2003 12:16

În continuarea celor scrise de MihaiV:

Comparativ cu mulinetele clasice, baitrunner-ul imi ofera un mare avantaj: atunci cand crapul ia fir, stiu ca are momeala in gura. Am sanse mult mai mari sa il intep bine atunci cand il prind in plina fuga.

Daca se ridica o problema, aceea ar fi ca e posibil ca frana principala sa fie reglata prea strans in comparatie cu cea de atac. De aceea, in momentul in care frana de atac este dezactivata si intra in actiune frana principala, se poate intampla ca, din cauza socului, sa se smulga carligul din gura pestelui (in cazul in care acesta este intepat superficial).

O alta problema ar fi ca, mai ales in cazul incepatorilor, este posibil ca pescarul sa uite sa dezactiveze frana de atac la intepare. O spun pentru ca eu am patit-o si nu e deloc placut sa stii ca ai ratat un peste si pe deasupra ca trebuie sa mai stai vreo jumatate de ora sa descurci ghemotocul de relon cu care te alegi de pe urma unei asemenea experiente.

E adevarat ca se poate pescui si cu mulineta clasica si cu frana slabita. Nu stiu cat de buna ar fi metoda asta atunci cand pescuiesti in ape curgatoare, aproape de buturugi sau alte obstacole. La baitrunner, dupa o tura de manivela, intepi si il scoti usor din zona respectiva. Nu e nevoie de timp pentru a regla frana principala, e deja reglata si nici nu trebuie tinut de tambur ca sa nu ia pestele fir.
Vali

Scrie răspuns