pescari si pescari.....

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 18 Sep 2003 13:01

Pare-se ca nu e subiect de discutie fara polemici. Hai si eu, daca-i asa.

Gica, nu inteleg argumentul tau in privinta baitrunnerului, dar inainte de a-ti spune ce nu inteleg, spune-ne tu daca ai pescuit cu baitrunner. Poate ca obiectiile tale sunt de principiu (stiu pe cineva care obiecta din principiu asupra lui, fiindca ii spusese un mecanic ca prezenta unei frane secundare in mulineta slabeste angrenajul). Daca n-ai pescuit, incearca, s-ar putea sa-ti modifici parerea. Daca ai pescuit, poti sa ne spui ce mulineta foloseai? Nu vreau sa intru in discutia snoaba Shimano-Daiwa, dar s-ar putea sa fi folosit o mulineta la care reglajul baitrunnerului era insuficient de sensibil si atunci, intr-adevar, mai bine te lipsesti.

Acum, ce nu inteleg: nu inteleg ce importanta ar avea ca baitrunnerul s-a inventat pentru pescuitul din barca la mare adancime. Putea sa se inventeze si pentru prins broaste. O multime de lucruri s-au inventat cu un scop, dupa care s-a descoperit ca inventia serveste si altor scopuri. Crezi ca montura elicopter sau firul textil sau lansetele lungi sau mulinetele cu tambur mare sau pescuitul la pluta sau mamaliga s-au inventat special pentru pescuitul la crap?

Si nu inteleg cum e treaba cu rezistenta pe care o simte crapul. Tocmai ca ea dispare daca folosesti baitrunner (si monturi culisante). De asta e bait+runner, ca sa poata fugi pestele cu momeala fara sa simta nici o rezistenta.

Pentru mine, baitrunnerul a ajuns indispensabil si au fost situatii in care, daca nu-l aveam, probabil ca n-as fi prins mai nimic. Dar asta e punctul meu de vedere, nu e un adevar absolut. Se fac in continuare mulinete de crap exceptionale fara baitrunner, sunt pescari foarte buni care nu-l folosesc etc. Pe mine, dogmatismul in pescuit ma amuza - am vazut atatea lucruri contradictorii functionand la fel de bine, ca m-am lecuit de teorii care il contin pe "intotdeauna" sau pe "niciodata".

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 18 Sep 2003 13:18

discutiile astea sunt interminabile ,intr-adevar se pot obtine rezultate si cu scule din piata,piraterii,si alta gioarse dar pentru mine mai conteaza si calitatea ustensilelor,care nu poti sa le apreciezi la adevarata valoare numai daca dai intr-o bucata serioasa.abia atunci apreciezi o mulineta buna .pe vremuri eu am mai topit angrenaje de mulineta,de-i sareau "dintii" de la rotor in timpul drilului.
asa ca fratilor luati-va mulinete de 100.000 si lansete de 150.000 ca sa iasa la final socoteala:atatea kile prinse,asta inseamna ca mi-am scos parleala pe scule, benzina,tigari si sticla de vodca si data viitoare poate ies chiar in castig daca mai scot vreo3 kile de ciortanel pe care-l ascund in rucsac sa nu ma vada paza.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 18 Sep 2003 13:21

Fie ca voi. Deci folositi-l. Toate mulinetele mele au baitrunner. Nu-l folosesc niciodata. Pretul mulinetelor mele piratate nu trece de 250 000 lei bucata. Motivul pentru care nu-l folosesc este simplu. Nu este nevoie de el si riscul de a scapa peste este mai mare. Cel putin asa consider eu.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 18 Sep 2003 13:32

MihaiV a scris:Inteparea se face dupa ce treci ep frana normala, deci mulineta se comporta ca orice mulineta fara baitrunner.

Si in varianta cu baitrunner-ul activat si in cea in care doar cu frana slabita, daca nu apuci si firul cand ridici lanseta risti sa nu intepi corespunzator.Pentru a putea face asta firul trebuie sa fie in pozitia superioara pozitie care permite apucarea lui odata cu lanseta deschizand palma mai putin => viteza de reactie mai mare chiar in pozitia de asteptare.
Am observat ca multi pescari nu procedeaza in acest mod, pestele nu se inteapa bine si da drumul la montura dupa cateva rotatii de manivela.
Second BEST is FIRST loser

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 19 Sep 2003 01:44

Chiar nu vretzi sa-mi aratatzi cum sa realizez o montura pe care crapul sa n-o abandoneze?!(daca a luat-o,iar apoi a lasat-o nu cred ca momeala a fost cauza...sau poate...)Daca aici nu gasesc intzelegere atunci unde?...

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Sep 2003 09:35

eu nu ma pricep la pescuitul crapului, dar poate iti foloseste ce-ti spun
parerea mea: foloseste o montura care sa genereze autointepare
carlig, plumb culisant 80-100 grame, si o alica la vreun metru de plumb; frana libera
crapul ia momeala, pleaca ( nu simte opozitie ), hopa vine alica si crapul se autointeapa datorita greutatii plumbului
si bineinteles, montura cu hairrig, 1-2 cm distanta de la momeala la carlig
crapul ia momeala, ii place, nu simte carligul, da sa inghita, hopa ia si carligul, dar porumbul e in gat deja....

repet, vorbesc din imaginatie, ca nu ma pricep

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 19 Sep 2003 09:51

Uitate aici, astea sunt toate monturi bune http://www.karpfenfreunde-lengerich.de/ ... ntagen.htm


Big Carps
carprom :wink:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

danr

Mesaj de danr » 19 Sep 2003 10:07

cred ca ce am descris eu mai sus se numeste Lauf Montage pe site-ul ala nemtesc.....

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 19 Sep 2003 10:11

Laufmontage, este montura cu plumb lisant, dar atunci nu mai are efectul de autoagatare, si parerea mea e ca acest montaj este cam dezavatajos.

Big Carps
carprom :wink:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 19 Sep 2003 10:25

Hai sa nu complicam prea mult lucrurile. Fiecare are parerea lui si favoritul personal la monturi. Acelasi lucru ar trebui sal faci si tu. Testeaza trie monturi(ptr. inceput). Safety Bolt Rig il poti folosii si ca montura fixa si ca montura lisanta(nu bagi virtejul in clip) si a treia montura o faci semilisanta, asa cum tia explicat Danr. Dupa citeva partide de pescuit vei vedea care tie mai buna si care a adus mai mult peste(sper sa-ti aduca toate :) )

Big Carps
carprom :wink:

Scrie răspuns