intrebare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 30 Sep 2003 03:07

Faptul ca unii dintre semenii noshtri lasa gunoiul pe malul apei,nu e aproape nimic in comparatzie cu defrisharile care se fac pt.a putea pescui confortabil.(ma refer la lansetele shi betzele de 4-5m;la accesul cu autovehicolul pana pe marginea apei,etc)Ex. de o astfel de defrishare s-a facut pe malul Oltului pe anumite portziuni intre Bod shi Araci.(in aceasta vara,dupa ce s-au prins cateva exemplare de peste 10kg)

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 16 Oct 2003 15:13

o intrebare la toti pescari care foloseste inca bomba:1ati probat monturele cu fir de par?si?2trebuie sa schimbam mentalitate,in europa este foarte interzis bomba si aici inainte sau dupa va fi si, am vesut mai multi patroni balti care la interdice.dupa gata cu lamentatie:acest are scule scumpe acel are sonar ecc...in loc sa va lamentati,fiti putin umil,mergeti la pescar acest cu scule scumpe si intrebatil daca va arata acestuia:sunt mai mult ca sigur ca va da si una in cadou de testat.drino

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 16 Oct 2003 23:41

Si eu am pescuit la bomba.Ba chiar imi aduc aminte acum citiva ani,ca un mosulet de linga mine,vazind cum taiam mamaliga pt cubulet,m-a intrebat ,foarte natural:"ce faci tata,cum vrei sa prinzi peste daca nu dai la bomba?"Asta se intimpla mai demult,si am invatat,evident,sa-mi fac bombe,sa inventez o mamaliga mai buna,s-o amestec cu diverse ingrediente...Dar a venit si timpul in care,dupa rateuri la intepare,dupa cirlige indreptate,dupa articole din diverse reviste,sa incercam sa pescuim mai eficient,mai stiintific(chiar daca suna prea pompos).
Spunea cineva,nu retin cine,ca asta nu e un forum de pescari de caras.Mare dreptate.Haideti sa discutam despre pescuitul la crap(ca am observat ca unora nu le place exprimarea de "carpfishing"!)

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 17 Oct 2003 06:14

E adevarat notiunea de "carpfishing" nu suna chiar bine cand ai un inlocuitor destul de bun in romana, ma rog sa lasam asta, ideea mea e ca eu continui sa folosesc bomba, in combinatie cu alte monturi, dar nu conteaza cum aduci crapul la mal, important e ca il cauti si mai important e ca-ti da o satisfactie, eu nu ma pot compara cu multa lume de pe aici pt. ca nu dispun de fondurile necesare pt a-mi achizitiona niste scule bune numai pt. pescuitul crapului (=carpfishing), si ma multumesc cu niste betze si mulinete "combo" pe care le pot folosi cu succes si la somn si la crap si la orice altceva, adevaru e ca pe langa buCUResty aveti si lacuri in care se pot lua capturi frumoase, dar la noi in si langa Timisoara, beltile bune le numeri pe 2 dejte, deci nu merita sa ma axez numa pe pescuitul crapului.
Get rich or die tryn

dan craciun
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 07 Ian 2003 08:24
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 17 Oct 2003 07:44

dupa parerea mea,aproape, toti care participa la discutia asta au dreptate, intr-un fel.Eu pescuiesc doar cu un singur cirlig la fiecare undita,dar mai am doi amici,parteneri de pescuit,care dau la bomba.Cred ca fiecare pescar are satisfactia lui atunci cind prinde un crap,indiferent de montura folosita!! Nu cred ca satisfactia e mai mare sau mai mica in timpul drill-ului cu o captura mare.Ar trebui sa ne gindim la CANTITATEA de pesti pe care ii bagam in juvelnice si nu la tipul de monturi.(unii dau la boilies,altii la mamaliga,altii la porumb uscat sau in lapte,etc).Dupa unii etic ar fi sa folosim toti aceeasi nada,momeala,montura,undita,mulineta,si...sa fim membi ai aceluiasi partid (ha ,ha...) DC

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Oct 2003 14:58

vladi,nu trebuie sa fii miliardar pentru a arunca 2 bombe si sa ti faci doi monturi la un singur ac,sau,nu trebuie sa fi miliardar pentru a fi sportiv.ps.momitoru de la bomba pot sa il folosesti la o montura culisanta,si cu cele 6 ace de la bomba iti iese 6 Monturi sportive:cum ti se pare?drino

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 19 Oct 2003 05:51

Io inteleg ce spui tu Ady, ai si dreptate intr-un fel, dar eu nu folosesc 6 carlige ci maxim 4(nu ca ar fi vreo diferenta), si asta la un singur batz, pt. ca la celelalte 2 sau 3 cate-or fii, merg pe simplu, pt ca daca am norocul sa lovesc unu serios sa nu am probleme, dupa cum stim cu totii mai multe noduri, mai multe sanse sa se rupa firul, asa ca merg pe simplu in aproape toate cazurile. Si cand spuneam ca nu-mi permit, ma refeream strict la betze si mulinete, care cum stim cu totii costa nu te joci, bineinteles dac vrei sa ai o scula cu care sa nu transpiri la orice caras de 1kg, asa ca faci eforturi, strangi malaiul si dai un ban da stii pe ce, si apropo de bete adevarate, care a auzit de betele Needermeyer si daca da de unde pot face rost de o pereche?
Get rich or die tryn

Scrie răspuns