intrebare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 25 Sep 2003 12:15

Patabum, pentru mine nu conta ca englezul ala (Ken Townley) era pentru prima data la Sarulesti. Are o experienta enorma, e toba de carte, avea ce spune - sau macar asta a fost impresia mea. Daca a vazut cineva interviul, poate sa spuna daca m-am inselat sau nu. Si te inseli profund cand spui ca habar n-avea cum e cu balta. Citise tot ce era de citit despre ea, studiase harti si diagrame de vaduri, ceruse sfaturi si, in plus, pescuia impreuna cu cativa oameni care o cunosc ca pe buzunarele lor (Lagabbe, Hoogendijk, Paolozzi). Observatia lui, ca s-a mirat ca vreau sa-l intervievez, trebuie luata doar ca o forma de modestie.

Cat despre scrisul la revista, eu ma ocup de partea de crap si nu scriu nici un rand in care nu cred. Iar pe forumuri semnez cu numele meu, nu Mihai-Viteazu-calare-pe-Breazu, ceea ce iti da tie (si altora) posibilitatea sa-mi faci observatii, daca crezi de cuviinta.

Dar am acaparat subiectul destul.

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de viorel toader » 25 Sep 2003 13:03

PENTRU DD
"subiectul a fost chiar o BOMBA " are mai multe intelesuri ,te rog fii mai explicit.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 25 Sep 2003 13:31

De ce Bomba ?
1. Pentru ca daca te uiti, de la inceputul anului doar 5 subiecte au depasit 40 de raspunsuri. Cred ca este destul de important numarul de raspunsuri. Asta dovedeste ca mai multi oameni au ceva de spus despre acel subiect, ca este incitant. Daca doar il afiseaza concluzia este ca au citit au luat nota de ce scrie si cam atat.
2. Pentru ca plecand de la o intrebare data, concreta, oamenii au simtit nevoia sa isi exprime si opiniile despre etica in general si alte lucruri in particular. Ne-am cunoscut mai bine am citit opiniile celorlalti, am invatat cate ceva de ici de colo (acum o sa ma intrebi ce am invatat). Pentru ca ne-a scos din amorteala. (parerea mea)
Este suficient ?

Sile
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 22 Ian 2003 18:18
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Sile » 25 Sep 2003 16:59

Eu inteleg in incheiere ca bomba este o montura pe cat de eficienta pe atat de ilegala.
Bomba cu doar doua ace este legala si etica. Cu peste doua ace este braconaj curat.
Cat despre etica nu inteleg cum de o amestecam cu sportul? In sport eu stiam ca exista reguli (si regulamente) care trebuie respectate. Sportivi de inalta performanta apeleaza la tot felul de tertipuri fara prea multe procese de constiinta, conteaza doar rezultatul obtinut. Sau pescuitul nu e sport? Parerea mea e ca nu prea e?
Iar pe forumuri semnez cu numele meu
Numele meu nu inseamna inca nimic. Ma cunosc insa mai multi (chiar in Delta) dupa "Sile".
♥Δ

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 26 Sep 2003 01:38

In continuare nu pot sa fiu decat de acord cu patabum, si as mai completa prin a va da un exemplu al puterii presei, credeti ca daca maine s-ar face o greva la Combinatul Siderurgic din Resita ar afla cineva (in afara de cativa localnici) daca nu ar fii presa? si daca presa ar transmite (cu informatii pertinente)greva muncitorilor, prin efect de bomerang se aude si la prefectura, si la autoritatile din buCUResti, si nu in ultimul si cel mai important rand la toti cetatenii tarii care au interesul si posibilitatea sa se informeze; rezultatul fiind ajutarea acelor oameni necajiti care se vad lasati fara salariul ala mizerabil dupa luni de zile de munca.
Asa ca Vlad si oricine are sansa sa sesizeze (prin intermediul articolelor)autoritatzile in legatura cu orice ilegalitate sau abuz care se inatampla in domeniul nostru de interes, trebuie sa faca ceea ce este ETIC si MORAL si sa nu ezite in a relata, demonstra si sustine, mai marile sau mai micile abateri de la litera legii, pt. ca orice atzi spune sunteti, ca jurnalisti, formatori de opinie.
Get rich or die tryn

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 26 Sep 2003 08:42

Sile scrie:Eu inteleg in incheiere ca bomba este o montura pe cat de eficienta pe atat de ilegala.
Nu stiu de ce ai inteles asa. Mai multi de pe forum am spus ca nu e eficienta la crap deoarece ai sanse mari sa pierzi pestele prin agatarea unui carlig intr-o structura sau chiar in minciog. O fi eficienta la caras, dar asta e forum de crap.

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 26 Sep 2003 13:12

Mihai ai dreptate din punctul asta de vedere, e adevarat ca ai mari sanse ca unul din carlige sa se agate de structuri sau minciog dar pe mine m-a ajutat, am avut un amur de 11 kg in batz si daca nu ar fii fost si al doilea carlig agatat in buza pestelui l-as fii pierdut cu siguranta, asa ca exemplul meu este ori exceptia care intareste regula, ori unul din motivele care m-ar determina sa persist in a pescui la "bomba".
Get rich or die tryn

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 26 Sep 2003 14:58

de ce crezi ca l-ai fi pierdut cu siguranta?

oare pestele nu are drepttul la nici o sansa?

sunt curios ce ar fi daca de maine (sau de anul viitor) patronii de balti care tin la pestii lor vor introduce regula pescuitului cu carlige barbless (un singur carlig barbless!!!!!!!!!)
Nu face ce nu-ti place!

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 29 Sep 2003 23:51

Cred ca l-as fii pierdut cu sigurantza pt. ca nu imi rezista firul textil la fortza peshtelui, si ai dreptate pestele are dreptul la o sansa.
Iar la faptul ca ar putea recurge patronii la interzicerea carligelor "normale" si la obligarea folosirii de barbless, eu sunt de parerea ca nu prea e posibila, dar daca un patron vrea sa faca asa ceva e dreptul lui, pt. ca in final e balta lui.
Get rich or die tryn

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 30 Sep 2003 02:11

"Bomba"-este optziunea fiecaruia de a o utiliza sau nu.Am folosit shi eu la randul meu o perioada pe Dunare cand utilizam doua carlige cu porumb implantate in momitorul cu nada.Rezultatele au fost satisfacatoare.

Pe un bratz mort (Riul Negru,in com.Chichis)in aceasta vara n-a mai fost "inchiriat",cu toate acestea exzista un cetatzean(cu un olcit de culoare alba;trece de trei-patru ori) care pretinde taxa de doua sute mii lei(negociabil atunci cand vrei sa-tzi strangi catrafusele )eliberand un fel de "bilet".Pe acest bilet e trecuta data shi suma,fara alte indicii.(intr-un singur exemplar)Reclamatzii s-au facut la AGVPS Sf.Gheorghe.Aceshtia au raspuns verbal ca cunosc situatzia,respectivul individ fiind dat in judecata.(Mai mult ei nu pot face-asha se spala aceshtia pe maini)Dupa doua zile respectivul individ avea acum "bilete"cu shtampila.In momentul in care pescarii n-au vrut sa achite pretinsa taxa "patronul"a scos o adeverintza prin care primaria comunei il"imputernicea" asupra baltzii.Aceasta adeverintza nu este vizata de AGVPS-Covasna.Vazand ca nici cu aceasta adeverintza nu face fatza a venit cu politzaiul din comuna.La auzul ca se cheama reprezentantzii AGVPS-ului politzaiul s-a "dus"."Patronul continua shi in prezent sa stranga taxa.

Daca cei in drept nu-sh fac datoria,chiar mushamalizand unele "probleme",ce pretentzii potzi avea de la pescarul de rand sa-shi faca dreptate?Cine are curaj,timp shi bani,rabdare,pt. a face lumina in astfel de cazuri?!Ce partida de pescuit e aceea in care in loc sa pescuieshti incerci sa-tzi faci dreptate?

Scrie răspuns