intrebare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

intrebare

Mesaj de viorel toader » 19 Sep 2003 16:08

'Bomba'cu doua carlige este legala, se poate folosi si cat de etica este?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 19 Sep 2003 16:35

legala este
etica nu prea deloc
si in mod sigur intr-o buna zi ai sa prinzi un peste mare pe care il vei pierde din cauza agatarii celui de-al doilea carlig in ceva pe fundul apei sau in marginea mingiogului
Nu face ce nu-ti place!

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Sep 2003 16:52

unde sunt stabilite normele astea de etica in pescuit ?
iliuta, vobleru nu are 2 ancore ?

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 21 Sep 2003 17:25

E legala. Etica depinde de subiect. N-o recomand la crap.

ClaudiuC
new member
Mesaje: 23
Membru din: 15 Iun 2003 15:16

Mesaj de ClaudiuC » 22 Sep 2003 10:41

Apropo... care e diferenta dintre o bomba cu 6 ace puse spate in spate pe o spirala si un vobler cu 2 ancore, care are tot 6 ace dar cuplate cite 3 , tot spate in spate? De ce una e legala si cealalta nu ? De ce doar una e ... imorala, cind amindoua au aceeasi destinatie: cresterea sanselor in CAPTURAREA pestelui. Nu inteleg de ce pescarii la spinning ii blameaza pe cei de la stationar ce folosesc bomba. Mie mi se par ambele "imorale", corect ar fi sa se foloseasca si la voblere 2(doua) ace. Caci vorba aia: trebuie sa-i dam si pestelui o sansa , nu? Se tot bate apa-n piua pe tema asta, cu bomba, dar un vobler cu doua ancore, care se agata amindoua de gura unui salau, cum e?
Eu nu folosesc bomba.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 22 Sep 2003 10:42

de obicei se agata un in gura si una in ochi

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 22 Sep 2003 11:35

Iata cum vad eu aceasta problema: la bomba cu 6 carlige se aduna un banc de carasi ce ciugulesc. Unul se agata si pescarul contreaza. In momentul acela poate sa mai intepe alti 2-3-4 carasi, deci e la "japca". Cu mai multi ani in urma, copil fiind, foloseam aceasta metoda si tin minte ca mai mereu aveau doi-trei carasi deodata, unul singur prins cu carligul in gura. Intre timp am renuntat la aceasta metoda, si chiar daca pescuiesc la undita folosesc un singur carlig.
La vobler prinzi un singur peste, si anume pe cel ce ataca naluca. Daca s-ar gasi la noi voblere cu carlige in loc de ancore nu m-ar deranja sa le folosesc. Din cate stiu in Noua Zeelanda legea permite maxim doua CARLIGE pe un vobler. Si pentru a mai roti putin cutitul in rana, sa stiti ca sunt si voblere cu 3 ancore!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 22 Sep 2003 12:10

1. Bomba cu doar doua ace este legala si etica. Cu peste doua ace este braconaj curat. Eu folosesc bomba din plin. (6 ace)
2. Pescuitul rapitorilor este altceva.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 22 Sep 2003 12:22

la vobler asa e dotarea, este vorba de achilibrare
sunt tari in care pescuitul este legal cu un carlig, in acele tari voblerele se vand cu un singur carlig cu deschiderea cat a ancorei
Nu face ce nu-ti place!

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 22 Sep 2003 13:02

Voblerul se poate echilibra foarte bine si cu ace, nu numai cu ancore. Ar trebui interzise si la noi atit voblerele cu 2-3 ancore(6-9 ace!) cit si bombele cu mai mult de 2 ace. Din pacate se gasesc si unele si altele in TOATE magazinele. Naiba stie ce autoritate ar trebui sa-i verifice pe comerciantii de articole de pescuit.

Scrie răspuns