intrebare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 25 Sep 2003 08:51

Vlad te inseli cand spui "ceteanul de rand sau primul-ministru". Regula este alta. Primul -ministru este platit de cetatean, este angajatul lui, este pus la dispozitia lui si trebuie prin toate actiunile lui sa il SERVEASCA pe cetatean. El trebuie sa respecte in primul rand cetateanul si legea. Si lucrul acesta este valabil pentru toate categoriile de angajati publici (parlamentari, politisti, functionari, etc.). Din pacate in tara asta SERVITORII NOSTRII considera ca exista cetateni de categoria I si de categoria a II a (sau cum spunea Bulgacov ca tot suntem pe un forum de pescari "nisetru cu grad de prospetime doi") si asta pentru ca asa am fost indoctrinati (chestia cu cel mai bun fiu al tarii, fluviu ganditor, etc). Atat timp cat acceptam aceasta situatie ne meritam soarta. In fapt ei sunt cetateni de rand pentru ca noi ii platim. Ei nu produc nimic inafara de haos iar marea majoritate ne mai si fura. Ce faci cu un angajat obraznic, lenes si hot. Ii atragi atentia o data, de doua ori si il concediezi. Regula asta ar trebui aplicata si administratorilor de balti (refuz sa ii numesc patroni, pot fi patronii firmei ce administreaza balta cel mult) pentru ca ei sunt platiti de noi.
In rest pot sa il intreb pe Patabum daca are in trusa de pescuit si un sul cu saci pentru gunoi. Eu unul am si imi car gunoiul acasa, dar este drept ca eu merg de cele mai multe ori singur la pescuit si am loc in masina. Dar aici mai este mult de lucrat si nu numai cu pescarii ci cu o mare majoritate a populatiei (ex.:cati folosesc scrumiera din masina)
Si inca ceva legat de lege. Cel ce o aplica trebuie sa fie fermsi sa o aplice pentru toata lumea. In Suedia a existat o singura pedeapsa pentru hotie pana acum 15-20 ani si aceasta era moartea. In conditiile in care timp de cinci ani nu s-a mai furat nimic s-a modioficat si legea. dar in Suedia poti sa lasi usa casei deschisa ca nu itra nimeni (sau nu intra ca acum au ajuns ramani si pe acolo)
Fire intinse

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 25 Sep 2003 09:07

Da, DD, am si saci de gunoi, pe care ii las fie paznicilor (acolo unde sunt) fie ii car pina la cel mai apropiat sat si ii las la gunoi. Dupa cum am spus, discutam in primul rind de o atitudine si despre principii, poate si despre mentalitate. Oricum cred ca am ajuns MULT PREA DEPARTE in raport cu subiectul intial.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 25 Sep 2003 09:32

OK
Nu te supara pe chestia cu sacii de gunoi. Intentia a fost alta si voi preciza acum "cati din cei ce merg la pescuit au saci de gunoi?"

radu_cj
new member
Mesaje: 16
Membru din: 20 Aug 2003 08:09
Localitate: Dej
Contact:

Mesaj de radu_cj » 25 Sep 2003 10:10

nu stiu altii cum sunt...cat despre mine, nu ca ma laud, dar intotdeauna las perfect curat locul in care am pescuit...si chiar daca se intampla cateodata sa nu am saci de gunoi la mine, la finele partidei gasesc pe undeva o punga in care sa pun resturi, amabalaje, etc...chiar daca nu provin de la mine, ci de la altii care fara sa-i acuz direct, poate din comoditate sau din prea mare graba le-au lasat pe malul apei. Asa ca DD, nu esti chiar singurul pescar "ecologist". Din pacate, adevaratii ecologisti, sau angajatii de la protectia mediului (care isi iau leafa tot de pe urma contribuabililor)in loc sa se preocupe de asa ceva, stau bine-merci, impasibili prin birouri, ca doar sunt bugetari si banu oricum le vine...si cred ca vazut la stiri sau a auzit fiecare din voi despre dezastrul ecologic din toamna trecuta, cand un combinat a deversat reziduuri toxice in Somes, lasand in urma sa sute (sau mii de tone) de pesti mortzi...estimandu-se ca fiind necesara o perioada de cel putin 20 de ani pt refacerea faunei piscicole. Masurile luate de autoritati si de mediu?! vax...o amenda infima echivalenta cu prima de Craciun a Directorului de la respectivul combinat, si clasarea cazului...Apropos...a scris vreo revista despre pescuit vis-a-vis de cazul de mai sus?! Io unu, cred ca nu...si nu mai vreau sa ma intind, ca oricum (vorba voastra) s-a deviat cam prea departe de la subiect! Pacat totusi ca nu exista peocupari concrete (din partea celor ce-ar putea sa intervina)...pentru iesirea din cercul vicios :(

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 25 Sep 2003 10:13

Imi este greu sa repet lucruri pe care le-am spus de nenumarate ori pe acest forum. Respectul legii nu incepe de la cetatean. Societatile care au ajuns la un nivel ridicat de responsabilitate civica au stiut sa o impuna. Sunt sigur Vlad ca intelegi ca orice cetatean are dreptul sa ceara statului sa-i asigure CONDITIA DE OM. Pentru ca daca ai un venit lunar de doua ori mai mare decat intretinerea, te duci pe balta si ai norocul sa prinzi 10 kile de peste nu te gandesti nici o clipa sa-l eliberezi. Ai cere acest lucru, indiferent de catre cine, este o nemernicie. Problema curateniei tine de cu totul altceva Vlad, tine de caracter si de educatie
iar inainte de a ne uita la ce fac pescarii ar sa ne uitam in jurul nostru pe oriunde trecem in tara asta chiar daca se zareste o paplpaire.
Nu stiu unde mergi la pescuit Vlad dar sunt sigur ca nu la baltile de 50 000 sau 100 000 de care vorbea patabum. Ei bine, derbedeii de care vorbesti sunt tocmai cei care ma imbolnavesc de fiecare data cand dau de ei. Sunt cei pe care i-am numit "jepanisti", sunt oameni care s-au capatuit dupa '89 in economia de prada in care traim, sunt oameni care isi permit orice in tara asta. Daca crezi ca schimbandu-ne noi, cei care profitam de zilele bune si prindem cantitati mari de peste se va schimba ceva la nivel national, te autoamagesti .
Totul trebuie sa inceapa de sus. Totul. Am prins mai mult peste decat este permis? Amendeaza-ma! Nu mi-am vizat permisul de pescuit obligatoriu pentru orice pescar? Amendeaza-ma! Am inchiriat ilegal un lac de acumulare? Aresteaza-i pe toti cei implicati! Nu-mi platesc impozitele? Parnaie! etc........
In alta ordine de idei, cine trebuie sa incerce sa schimbe ceva? Pai daca politicul nu, societatea civica nu, presa nu, hai sa-i cerem cetateanului sa fie etic, moral, sa faca el ordine in tara asta. Retoric? Poate. dar eu chiar as fi de acord sa le tragem o bataita unora.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 25 Sep 2003 10:20

Imi este greu sa repet lucruri pe care le-am spus de nenumarate ori pe acest forum. Respectul legii nu incepe de la cetatean. Societatile care au ajuns la un nivel ridicat de responsabilitate civica au stiut sa o impuna. Sunt sigur Vlad ca intelegi ca orice cetatean are dreptul sa ceara statului sa-i asigure CONDITIA DE OM. Pentru ca daca ai un venit lunar de doua ori mai mare decat intretinerea, te duci pe balta si ai norocul sa prinzi 10 kile de peste nu te gandesti nici o clipa sa-l eliberezi. Ai cere acest lucru, indiferent de catre cine, este o nemernicie. Problema curateniei tine de cu totul altceva Vlad, tine de caracter si de educatie
iar inainte de a ne uita la ce fac pescarii ar sa ne uitam in jurul nostru pe oriunde trecem in tara asta chiar daca se zareste o paplpaire.
Nu stiu unde mergi la pescuit Vlad dar sunt sigur ca nu la baltile de 50 000 sau 100 000 de care vorbea patabum. Ei bine, derbedeii de care vorbesti sunt tocmai cei care ma imbolnavesc de fiecare data cand dau de ei. Sunt cei pe care i-am numit "jepanisti", sunt oameni care s-au capatuit dupa '89 in economia de prada in care traim, sunt oameni care isi permit orice in tara asta. Daca crezi ca schimbandu-ne noi, cei care profitam de zilele bune si prindem cantitati mari de peste se va schimba ceva la nivel national, te autoamagesti .
Totul trebuie sa inceapa de sus. Totul. Am prins mai mult peste decat este permis? Amendeaza-ma! Nu mi-am vizat permisul de pescuit obligatoriu pentru orice pescar? Amendeaza-ma! Am inchiriat ilegal un lac de acumulare? Aresteaza-i pe toti cei implicati! Nu-mi platesc impozitele? Parnaie! etc........
In alta ordine de idei, cine trebuie sa incerce sa schimbe ceva? Pai daca politicul nu, societatea civica nu, presa nu, hai sa-i cerem cetateanului sa fie etic, moral, sa faca el ordine in tara asta. Retoric? Poate. dar eu chiar as fi de acord sa le tragem o bataita unora.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 25 Sep 2003 10:40

Discutia pare fara sfarsit. Dar macar am conturat doua pozitii clare:

(1) Pozitia realista, practica, de bun-simt romanesc. Daca statul fura, nu mai conteaza ca furam si noi, oricum e mizilic pe langa ce se fura la nivel de stat. Daca nimeni nu vine sa aplice legea, n-avem decat s-o calcam, a fost facuta pentru naivi si oricum nu conteaza cele 100 de kile de peste prins de noi intr-o zi buna, pe langa miile de tone pe care le prind altii. Daca totusi suntem amendati (putin probabil), sa protestam ca nu sunt amendati cei mai nocivi decat noi. Sa nu ni se ceara etica si morala la nivel particular, cand ele lipsesc la nivel national.

(2) Pozitia idealista, de pe alta planeta. Daca tu nu respecti legea, n-ai de ce pretinde s-o respecte altii. Daca traiesti printre hoti, nu e o scuza sa devii si tu unul.

E limpede ca pozitiile nu sunt de conciliat si nu ne ramane decat sa alegem o posibilitate sau alta.

In privinta baltilor pe care pescuiesc, Gica, te invit sa vii cu mine cand ai chef, ca sa vezi in ce mediu pescaresc imi cultiv parerile si, in general, sa vezi cum ma descurc cu chestiile astea moderne, care par sa-ti displaca. Scrie-mi in particular daca te intereseaza ideea.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 25 Sep 2003 11:15

Vlad TU respecti legea? Ai permisul vizat? Salariul tau este corect trecut in acte? Platesti impozit la stat pentru ORICE sursa de venit? Decodorul HBO este fals? Daca ai vreo firma, toti angajatii d-tale au cartile de munca completate corect? Cand mergi la pescuit, banuiesc ca platesti taxa, accepti sa ti se dea o chitanta care sti ca nu este legala?
Cele de mai sus nu sunt un atac la persoana, am folosit persoana a doua doar pentru ati exemplifica diferite moduri de "necinste" cu grade mai mici sau mai mari de vinovatie. Sunt putini oameni in Romania care pot spune ca sunt pe deplin corecti. Acceptarea, de ex, unei chitante false intr-o balta scumpa unde "Apropitarul" face avere din evaziune si coruptie este o vina mai mare decat prinderea a 20 de kile de peste o data pe luna.
Cele doua "pozitii clare" pe care le enunti sunt cel putin nedrepte. De ce? Pentru ca omiti un lucru semnificativ. Cele 100 de kile de care vorbesti nu l-au imbogatit pe pescar, nici nu cauta asta, ci i-au fost necesare pentru "cosul zilnic" socotit de guvern la 2 400 000 luna cand salariul mediu este de 5 500 000. Daca mai are si un copil doi....Ca altii isi permit abonamente de 400 de parai la nu stiu ce balti ...............

ps. nu te numeri printre "bolsevicii" mei.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 25 Sep 2003 11:30

Vlad, pot sa-ti dau si eu un mic exemplu. In ALP, numarul unde Ken Nustiucum pescuieste pe Sarulesti, omul, engelz cinstit, nu ca noi, astialalti, spune cum ai venit sa-i iei un interviu pentru Antena 1 despre nade, tehnici si alte alea, desi el pescuia pentru prima oara pe Sarulesti. Totusi interviul a fost difuzat, a avut succes. Realitate: omul era prima oara acolo, habar nu avea ce si cum cu balta. Cam asa si cu concluzia ta. Pacat, ar trebui sa scrii ceea ce simti, nu ceea ce trebuie. Vrei sa-mi spui ca daca te ia cineva la pumni pe strada, tu zici stai asa mosule, ca ma duc sa te reclam la politie? Sau intorci si obrazul celalalt, sa fie fata simetrica? Sau dai si tu cu ce apuci?

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 25 Sep 2003 11:51

Vlad eu nu spun ca daca fura toti sa furam cu totii ca oricum nai furam mai putin. Eu spun ca degeaba ne agitam noi cei 156 de oameni inscrisi pe acest forum daca cei pusi sa aplice legea nu o aplica sau nu o aplica la fel pentru toti. Eu incerc sa spun ca daca noi nu astia "oamenii de rand" nu facem ceva se duce totul dracului.Fiecare prinde peste dupa pricepere si retine dupa constiinta, dar cei despre care scrie Gica nu au nici pricepere si nici constiinta. Daca te duci la pescuit si ai rezervat locul in care pestele este hranit in mod constant de catre administratori ai toate sansele sa prinzi mai mult, dar asta nu inseamna ca esti mai priceput. Ce face presedintele AGVPS, se duce la pescuit la Frunzanesti sau Calareti. Nu, se duce la pescuit in Ungaria. Treaba lui, dar daca tot ocupa acea pozitie in cadrul asociatiei de ce nu face ceva si pentru pescari. Cati vanatori care cotizeaza sunt in Romania ? Putini. Cati pescari sunt? Foarte multi. De ce se numeste AGVPS si nu se sparge asociatia in AGVP si AGPS? Raspunsul este evident.
O rezolvare a problemelor discutate in ultimile zile ar putea venii chiar de la noi. Hai sa incercam prim exemplul nostru sa ii educam si pe ceilalti. Hai sa facem propaganda printre cunostinte. Eu nu ma dau batut cu toate ca de multe ori suport consecintele bunului plac in aplicarea legii. Eu respect legea si am pretentia sa o respecte toti caci este LEGE. Dar atat timp cat aplicarea legii se poate negocia cu cei pusi sa urmareasca respectarea ei, legea nu are efect. Revin la povestea cu Suedia, oamenii nu au mai furat nu pentru ca au capata peste noapte constiinta civica ci pentru ca cei prinsi chiar au fost spanzurati, asa ar trebui sa se procedeze si aici, dar din pacate spanzurati sunt doar amaratii. Eu nu am auzit de un politist amendat ca a pescuit ilegal sau ca a depasit viteza legala.
Totusi cand revenim la subiect? Oricum intrebarea despre bomba chiar a fost o 'Bomba"
Fir intins

Scrie răspuns