nicu bulanistu'

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

nicu bulanistu'

Mesaj de nick h. » 26 Sep 2003 07:23

fratilor am fost marti seara pana miercuri la chereusa la crap.cu chiu cu vai am gasit un loc spre coada baltii, am intrat in apa am balizat am momit am tras firele si m-am pus pe asteptat.pe la 4 dimineata cand somnul era mai dulce in break decat in orice pat ,aud un senzor ca o ia razna bip,bip,biiiiip.sar ca ars intep simt ca-i mare,aduc pestele incet la micioc din larg.colegul de servici ,baiatul cu minciocul,aprinde lanterna si i-o baga pestelui intre ochi,asta innebuneste sare un metru din apa si i-a fir,eu innebunesc la fel si-l suduiesc pe coleg mai ceva ca un birjar.vazand o silueta lunguiata ii zic la baiat ca-i amur si ca ne va fi ceva mai greu sa-l scoatem in apa mica de la mal si trebuie sa intram cu minciocul in apa unde aceasta se mai adanceste.pana la urma cu peripetii scoatem pestele eu ii mai aplic niste injuraturi, asa de incurajare pretenarului dupa ce acesta baga de doua ori gresit minciocul sub peste.pe mal surpriza ,cand dau cu lanterna sa vad ce-am prins ,nici vorba de amur,o stiuca de 6 kile,cu carligul agatat exact in coltul gurii.curat bulan,stiuca la porumb.fenomenul l-am inteles gagica s-a dat dupa pestii ce s-au adunat la nada si s-a intepat.da ,dar noaptea,din cate stiu eu stiuca nu mananca noaptea,sau da?

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 26 Sep 2003 09:17

curat bulanist
nu am auzit sa se prinda stiuca noaptea

radu_cj
new member
Mesaje: 16
Membru din: 20 Aug 2003 08:09
Localitate: Dej
Contact:

hmmm...

Mesaj de radu_cj » 26 Sep 2003 09:47

Nicule catamai bafta! si inclin sa cred ca povestioara e fara doar si poate adevarata. Au fost cazuri si pe Somes, cand unii care pescuind la cascaval sau mamaliga, au avut surpriza de a prinde salau la sau avati la 3-4 kile. Mie personal mi s-a intamplat asa ceva, acu o luna, cand mi-a intrat un avat cam la 2 kile, in timp ce dadeam la cas, la mreana. Banuiesc ca fiind un sportiv, respectiv un practicant al catch&release, ai eliberat biata stiuca de 6 kile...daca tot nimerise ca fraiera in montura de crap (si culmea noaptea!!!)...sau ai pastrat-o?!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 26 Sep 2003 10:18

Cunosc pescari care merg doar noaptea dupa stiuca, sau mai bine zis de la ora 3 pina la 5, si argumenteaza ca noaptea se prinde mai putin ca ziua, dar atuncia doar cele mari, fapt ce mi-au dovedit prin poze.
Alt caz a fost la mine cind am scos intro noapte batul de crap sal arunc din nou, la vreo 4m. de mal sa dat la boilies care cred ca ia trecut prin fata botului, iar instinctul de canibal a puso sa muste.
Se spunea inainte ca nu se prinde Stiuca noaptea, dar sa fim cinstiti, a incercat cineva dintre noi ???

Big Carps
carprom :wink:

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 26 Sep 2003 11:00

Am patit-o si eu cu un salau la mamaliga, dar destul de mic si in timpul zilei! A fost o mare surpriza, apoi am mai aflat de astfel de cazuri.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 26 Sep 2003 11:22

binenteles ca i-am dat drumul...acasa, dupa ce am transat-o in congelator ,capul i l-am pus la uscat ca sa fac trofeu din el.mai am un cap de la o stiuca de 5,700 prinsa acu doi ani pe dabolt si un cap de salau de 2,800 prins in primavara pe porumbesti.(asta-i varianta a la nicu a catch 'n releasului, eliberez si eu pesti ,dar doar cei sub anumite dimensiuni.ex:crap sub 2 kile nu tin,la fel nici stiuca sub un kil,in general speciile valoroase le eliberez daca sunt sub un kil)
oricum asa bulan mai rar,acu trei ani mai prinsese un amic o dintioasa de 7 kile pe somes la bomba.
am uitat sa precizez ca pe balta erau tone de stiucari care n-au prins nimic toata ziua.
asta e, crapist sa fii...noroc sa ai!

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 26 Sep 2003 11:48

am spus ca nu am auzit sa se prinda, nu ca nu se prinde
e drept ca nici nu am auzit sa se pescuiasca noaptea; probabil din cauza
ca e mai dificil sa pescuiesti din barca, cu naluci, noaptea
din ce am observat in delta, desi ataca foarte bine seara, dupa apusul soarelui nu mai tragea....

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 26 Sep 2003 12:32

diseara ma duc iarasi la crap la chereusa ,numai ca acu mai trag in zona nadita si vreo trei bete cu pestisori pentru doamna dintioasa,sa vedem mai pune botu noaptea,poate descoperim ceva...va tin la curent luni.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 26 Sep 2003 17:08

Ce momeala foloseai?

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 26 Sep 2003 17:11

Revin, ca sa nu am parte de comentarii acide:
Ce porumb era? Uscat, la conserva, preparat de tine (daca da, cu ce aditiv sau aroma).

Scrie răspuns