Cu cate Lansete ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Cu cate Lansete ?

Mesaj de carprom » 26 Sep 2003 19:03

Citesc prin forum sau vad in unele poze pescari care au cit 6 lansete intinse. Eu asi fi fericit daca asi avea dreptul sa pescuiesc cu trei, si la 6 mi-ar fi prea scump.
Sa revin la subiect: Cu cite lansete ai voie sa pescuiesti? Difera de la zona la zona? Nu te controleaza nimeni?
Nu va suparati de intrebare, dar asi fi curios sa aflu si eu cum e in Romania.

Big Carps
carprom :wink:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 26 Sep 2003 19:22

Personal, merg la pescuit cu doua bete si sase lansete. Legal este permis pescuitul sportiv cu doua bete cu cel mult doua ace fiecare. Exista balti "particulare care au conditii criminale. Fi atent aici: 100 000 batul sau 500 000 cate vrei. La Moara Domneasca sta paznicul in spatele tau cand prinzi un peste sau te controleaza la montura, la Peris trebuie sa castigi increderea patronului, etc, etc......... toate astea demonstreaza ca in general investitorilor din domeniu nu le pasa de fondul piscicol decat in masura in care le aduce bani. Desigur, pe ici pe colo or fi si exceptii dar marea majoritate a "investitorilor" sunt doar oameni de afaceri. Poate este firesc sa fie asa dar prea fac pe ei cand vine vorba de protectie de braconieri samd.
Vei spune si tu ca si altii, bine, bine, da' tu cu atatea lansete? Da aveti dreptate si aici, dar cu patru dau dupa peste mare, crap, salau, somn in general si cu doua dupa ce vine pentru ca trebuie sa prind ceva intotdeauna. Ceea ce si reusesc.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 29 Sep 2003 23:56

Eu pescuiesc cu doua lansete shi o unditza.Daca nu pune botu' la cele doua,nu vad ce rost ar avea mai multe lansete.In cazul in care papa nu fac fatza la mai multe lansete.Nu folosesc alarme.(sunt conshtient de necersitatea lor)

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de viorel toader » 30 Sep 2003 09:02

Daca-mi este permis,pe o balta pe care nu o cunosc dau cu 7-8 lansete cu momeli si nade diferite.Asta o fac pentru a testa momeala ideala pentru respectiva balta.La Dunare dau cu 4-5 tot cu chestii diferite.Unde cunosc bine treaba dau cu 3.Nu intelege gresit, nu sunt fomist dar nu prea mai este peste si trebuie cautat in toate modurile. Sunt modest si nu retin decit o cantitate minima.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 30 Sep 2003 11:12

indiferent unde pescuiesc daca imi este permis dau cu patru lansete:pe una pun boiles normal,pe una boiles flotant,pe una porumb normal si pe ultima porumb cu ceva flotant.

l!nk!n_p@rk
new member
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2003 23:18

Mesaj de l!nk!n_p@rk » 03 Oct 2003 20:16

salut din nou dragi pescari am fost plecat dar m-am intorrs cu foretr proaspete :)) . Revenind la subiect eu as vrea sa spun ca eu dau' cu 2 lansete pentru ca asa mie imi este mai usor ca in cazul in care "doamne fereste " prind unu mai mare cealata lanseta sa o bag cu varfu in apa sau sa o scot repede din apa . dar cand ii vad pe acei domni care abuzeaza de lansete sa aibe portbagajul plin de lansete si cand le arunca sa se incurce una cu alta sau daca mai si prind unu mai mare sa le faca pestele slalom printre lansete mai bine ma lipsesc si dau cu doua ..

iepurasu2003
new member
Mesaje: 1
Membru din: 25 Feb 2003 18:52
Localitate: Bucuresti

Boiles

Mesaj de iepurasu2003 » 06 Oct 2003 09:16

nick h. scrie:indiferent unde pescuiesc daca imi este permis dau cu patru lansete:pe una pun boiles normal,pe una boiles flotant,pe una porumb normal si pe ultima porumb cu ceva flotant.
Te rog spune-mi si mie, de unde procuri acest boiles flotant,daca se poate!

iepurasu 2003
iepurasu 2003

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 06 Oct 2003 10:10

eu il prepar si pe cel flotant si pe cel normal.cele normale de fund le fierbi,pana se ridica la suprafata sau circa 2 min. ,cum vrei tu in timp ce pentru flotant le pui intr-o tava si le usti in cuptor la foc mic cat mai sus.atentie sa nu se arda.mai exista varianta cu microunde ,eu nu am cuptor cu microunde,sau cu bucati de pluta.exista bile speciale de pluta pentru asa ceva,sau mai simplu razi un dop de pluta in mix,pentru flotabilitate.(parca carprom a venit cu ideea n-am incercat-o dar nu vad de ce n-ar functiona).
nu mai cumpar nade de ceva timp intrucat am ajuns la concluzia ca cele de calitate sunt prea scumpe pentru mine ,iar cele facute de mine sunt mai bune decat ce mi-as permite sa cumpar.

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 06 Oct 2003 15:12

Legal, in Romania se poate pescui cu cel mult 2 lansete cu cate doua carlige fiecare. Ma intreb care e diferenta intre doua lansete cu doua carlige si patru lansete cu cate un carlig ? :shock:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 06 Oct 2003 15:41

te referi probabil la pescuitul in apele publice colinare si de ses

Scrie răspuns