Tancabesti

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 17 Oct 2003 08:51

Este vorba despre ceea ce STIU. Acestea nu sunt supozitii. Tocmai de aceea am spus crap romanesc pentru ca cel chinezesc este mult mai sensibil iar mortalitatea este si mai mare. In cazul pe care l-am exemplificat este vorba pur si simplu despre faptul ca un crap mare care in ultima faza a drillului se aseaza pe fundul apei este condamnat! Si nu inteleg de ce nu recunosti asta! Vrei sa deschidem o discutie biologica pe tema asta?

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 17 Oct 2003 09:38

A! si inca ceva: recunosc ca uneori are tendinta (crapul mare) de a nu se misca la inceput; nu stie ce se intampla!! Dar fratilor!!! crapul (pestele) se comporta diferit in functie de atat de multe lucruri ca nu are rost sa le evidentiez. INSA CAND SE ASEAZA PE FUNDUL APEI LA SFARSITUL DRILLULUI !!!-lucru care vi s-a intamplat cu siguranta si voua, este mort; si nu numai atunci.

ps. In ceea ce priveste situatia de mai sus trebuie exercitata presiune asupra pestelui fiind pregatiti de o reactie dura a acestuia. Cand am norocul ca un peste sa faca asa, eu ridic un pic varful lansetei si intind firul constant dupa care astept. Pestele pleaca aproape imediat si incepe drilul.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Oct 2003 15:04

gica,nu am ce sa zic.nu imi sa intemplat niciodata la sfarsitul drillului,posibil ca ai dreptate din punct acest de vedere...drino

Scrie răspuns