Tancabesti

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 10 Oct 2003 21:12

Cezar BIBU s-a referit la mine fratilor! Si am sa-i confirm: Da sunt
baboier. Recunosc ca nu caut recordurile cand ma duc pe balta recunosc ca inainte de toate incerc sa-mi fac suma ca sa zic asa. Dar cum iti explici ca de exemplu prin primavara-i spuneam lui Adriano unde se prinde cel mai bine la Peris? pentru ca apoi concursurile sau competitiile voastre de "campioni" sa-mi dea dreptate? Sau cum iti explici ca la Sarulesti am comercializat doi teni unul de 7 si altul de 9 kile chiar unor pescari dotati cu tot ce le trebuia, sintetizatoare, bete si mulinete, etc.... care costau fiecare cat salariul meu anual?

ps. DD, trebuie sa adaptezi tehnologia la pescuitul pe care-l faceai inainte. Inca o data spun: astazi este mai mult peste in baltile noastre decat acum zece ani! Asta nu inteleg "pescarii nostri moderni" incet ,incet se transforma in mici robotei. Iar pescuitul sportiv nu inseamna asta.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 10 Oct 2003 22:01

gica,eu sunt unu dintre pescari care crede ca fiecare balta ascunde un secret,si o metoda de a scuote peste.(es.boiles nu merge peste tot,sau la sarulesti englesi,italieni care scoate crap la 30 de kg. nu foloseste mamaliga dar o momeala complexa sub profil alimentarea crapului care cere studi,experimente pentru a fi imbunatatita,ca mamaliga escand eram mic inainte de a face mamaliga buna am cam murdarit bucataria 2 sau 3 ani)este doar o alta metoda diferita a pescuitului.important este sa da randament fie mamaliga fie boiles fie viermusi.pentru robotica nu sunt chiar dacord cu tine,nu ma intelege gresit...daca gica trebuie sa faca un pescuit de o septmana continua,nu are cum sa sta cu ochi pe bambine tot timpul tecnologia te ajutasa pescuesti mai..odinit,sau nu?drino

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 12 Oct 2003 20:06

Adriano, nu la asta m-am referit! Dar hai sa ne gandim un pic.

Uite un caz ipotetic (adica ne imaginam daca nu esti familiarizat cu acest cuvant); un cetatean pasionat de pescuit pleaca pe balta da? Fiind prosper, avand deci posibilitati financiare suficiente, pescarul nostru este dotat in materie de tehnica cu absolut tot ce este mai nou si mai modern. El va merge normal undeva unde are posibilitatea sa prinda peste mare, eventual la un lac cu circuit inchis sau unde pretul este prohibitiv pentru pescarii cu venituri modeste. Pleaca vineri la pranz cu gandul sa stea pana duminica. Ajunge pe balta, cauta un loc comod isi pregateste locul, desface minciogul, scoate sculele, nadeste, arunca sculele, etc....... Si apoi? Asteapta si asteapta si asteapta.............si agata crapul. Acum, pentru clipa asta a venit el aici pentru drill si poate pentru POZA (ei da! POZA) sa zicem ca pestele are 20 de kile, sa zicem ca pescarul nostru a reusit sa-l scoata, sa-si faca poza si bineinteles sa-l elibereze viu si nevatamat! Happy end? Poate.............dar eu sunt de alta parere. Pai daca balta are mult sau foarte mult peste mare atunci nu este chiar o performanta sa-l faca pe peste sa muste la momeala lui nu? Pai daca are in dotare toata tehnica asta atat de moderna si atat de eficienta (spun unii)poate nu-i chiar o performanta sa-l agate nu? Si avand acele dispozitive inteparea este facuta aproape automat deci nu este chiar o performanta sa-l intepe nu? Apoi avand niste mulinete ultraperformante drillul nu este chiar o problema nu? Mai ales cand detine acele bete de 4m atat de eficiente care controleaza singure pestele..... deci nu este chiar o performanta nu? Si cand ajunge la mal cu el (pestele vreau sa zic) si are un minciog de incap doi oameni lejer in el poate nu-i chiar o performanta ca a scos pestele pe mal nu?

La asta m-am referit cand am zis robotei.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 12 Oct 2003 22:57

gica,(sa stii inainte de toate ca respecte orice pescar pe balta,de la acel care da cu undita de trestie la acel care da cu scule ultraperformante pentru ca fiecare are o placere deosebit de a scuote ceva din apa)de multe ori mergeam la balta si stind ca ma opream acolo 2 sau 3 zile minimum nu ma grabeam si ma opriam sa vorbesc cu pescari si cei care dadau la undita unde scurge apa si scuoteau un caras dup altu in timp ca crapari asteptau orele o miscare la bambina,alta metoda,altte resultate...dar totusi unditari(priceputi)se intorceau a casa multumiti.aici am vrut sa te aduc cu discurs acest:cine a ales carpfishing nu necesar are bani in plus pentru scule scumpe(merg la pescuit cu prieteni care munceste la fabrica si suportul lau focut ei din mana si e mult mai stabil de al meu FOX.......jos palarie si respect...atata este pasiune pentru carpfishing ca nu sau oprit la BANU dar face sacrifice si sau luat o lanteta pe an.....acuma au set de 3 lantete shimano antares..care nu este putin.)carpfishing inseamna sa dai la crap foarte mare,este un fel de pescuit o filosofie(cum bolognesa spinnig sau stationara in general)si baieti ecesti viseasa crapu mare,care,trage foarte rar,mai rar ca ciortan(tu stii asta)atunci e normal sa am un minciogul enorm pentru ca nu vreau sa pierd occasia aceasta ,si daca te uiti bine la minciocul acest pot sa observi ca nu are inele de fier ca cei de la obor,normal,find foarte mare crapul nu vreau sal ranesc in timpul ca se sbatte inauntru(pentru ca stii...TU cum se sbatte un crap de 24 de kg. cand incerci sal scuoti din apa) si pescar cu bratele obosite dup 30 minute de drill incepe sa tremura... normal ca am nevoie de un super minciogul.gica trebuie sa accepti ca exista si categoria aceasta de pescari:cei care baga peste pe salteua pentru sa nul raneasca si care are aparat de pose mereu in busunare(trebuie sal convingi sotie cumva cai fost la pescuit si ca orele care a pierdut sa curata bucatarie au fost de folos la ceva)pentru ca nu aduce peste a casa sa ii arata la vecini dar se multumeste cu o posa si cu o sensazia de placere si de impacare cu natura care doar un pescar care eliberasa pot sal probeasa.ai focut un bine...sa stii ca daca patrune balti navodeste nu este problema mea...pierde crapari si face un rao(nu ai cum sa schimbi lume)dar eu tot un bine am focut si in timp ca conduc si ma intorc a casa la familie zambesc si ma simt bine gandindume ca eliberare este un privilegiu...un bine.citesti bine ce am scris inainte de a respunde pentru ca in mijloc cuvintele mele este o capcana.respect drino

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 13 Oct 2003 08:39

Adriano, de fapt si tu te faci ca nu intelegi. Crezi ca ma supara aprecierea ca sunt baboier? Ca prind ciortan si nu crapi capitali? Din pacate nu stiu cum se zbate un crap de 24 de kile dar stiu cum se zbate unul de 18 si era prins in Arges avea 114 cm fara coada prins in septembrie. Spui lucruri frumoase cu care sunt intrutotul de acord dar ceea ce tot nu intelegi sau nu vrei este ca eu nu asta contest ci esenta a ceea ce inseamna pescuit. Spui ca ai nevoie pentru carpfishing de toate chestiile astea.....foarte bine dar ce sansa mai are pestele daca tot vorbim de sportivitate? Cum de nu intelegi ca eu nu pot aprecia acest pescuit comod? Ca este nevoie de noroi si de oboseala? Ca nu este suficient sa te semnalizeze tehnica pentru a fi pescar?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Oct 2003 10:00

gica despre ce vorbesti,acest pescuit comod?eu sunt deja spart de oboseala inainte de a merge la pescuit,pentru noptile in care studies si produc boiles,care dup testele continue imi do seamna ca puteau fi imbunatatite,pentru momitul precis si depaRTE cu cobra si pentru noptile cand peste ma treseste in continuare si,pentru ca si eu ca ceilalti crapari avem o munca cu care trebuie sa treim si sa acoperim cheltuiele de acest pescuit comod care ieftin nu e.care sanse are peste?sansa de a fi eliberat de a trai in continuare ,de a deveni mai smecher si din ce in ce mai dificil de a fi prins.a fi tecnic nu iti strebuie doar la pescuit...dar este un fel de comportament apreciat si in viata sociala,si la munca ,si...la pescuit.faptul care tu tai incadrat singuro in categoria de baboier(care repet:sunt doar pescari care foloseste o alta tecnica si sunt de respectat oricum)imi da de gandit.si faptul ca tu vorbesti de baboier cum ar fi o offens inseamna ca tu declasesi aceasta categoria de pescari.(asta era capcana gica).acuma am inteles eu si vreau sa intelegi tu:pentru mine exista multe categorie de pescari es:baboieri,unditari,bombaroli,flying fishing,bolognesa,carpfishing,ecc...in orcare categoria sunt cei mai buni si cei mai incepatori,atunci,acepta si tu faptul ca creste zipe zisi in tara pescari de carpfishing si ajutal si tu sa creste si sa invata de la tine:es:dai retete pe forum la JUMATE SAU scriipe forum de ani si niciuno,niciuno a inca inteles ce n. de super monturi folosesti.esplicatile tale pare mereu niste quiz in care o persona trebuie sa ghiceste.sau ajuti sau comentesi.si sa stii gicaca valuro pe care este carpfishing merge mereu mai repede si devine mereu mai inalt si tu intro o buna zi daca nu schimbi remani singuro impreuna cu mici toi secreti care maine nu sunt de folos la nimen.drino

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 13 Oct 2003 20:07

1. Adriano, exista un crap de 21 de kile intr-o balta din Anglia care anul trecut fusese prins a 28-a oara! Drilul cu acest crap este departe de un dril adevarat cu un crap adevarat. Se pare ca acest peste s-a adaptat foarte bine la desele excursii pe care le face.
2. Intotdeauna am spus suficient. Restul depinde de pescar. Ce vrei? Unul foloseste canepa altul seminte de floarea soarelui etc....... singura montura pe care n-am spus-o a fost cea de somn dar si pe aceea am dat-o pe privat.
3.Capcane? Pai Adriano, faptul ca imi reprosezi, cu tact dar o faci, ca pentru mine ciortanul este regula nu este o capcana. Eu insa admit faptul ca asa este! Da prefer sa prind ceva, nu sa stau si sa astept.
4. In ceea ce priveste "sansa pestelui de a fi eliberat", cum ramane cu sansa lui de a nu fi adus la mal, chinuit, cantarit, pozat etc... si apropo sti la cat apreciaza englezii mortalitatea crapilor de peste 20 de kile eliberati dupa ce au fost tinuti in afara apei mai mult de 1 minut? 30%!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Oct 2003 23:08

gica,nu vreau sa ne certam dar deja o data ti am zis ca crapar in timp ce asteapta trasatura se plimba la mal si curata zona de miserie pe care ceilalti le lasa acolo.daca vi in visita la mine in timpul pescuitului pot sa te dai seamna ca nu gasesti pe jos nicio o zigara...si eu fumes la greu!carpfishing inseamna respect pentru natura si......pentru TOTI ceilalti pescari.2-pescuiesc carpfishing de quand sunt mic find tata un crapist foarte conoscut imi a trimis virus,si sincer nu stiu de unde le scuoti anumite informatii:inainte ma zici ca un peste ditamai mare a fost prins 28 de ori si dupa te contrasici singur spunend ca un peste,ditamai animal, are sanse sa supravietuiesca de 30 la sute?!?!?!?!nu mai stiu ce sa sic,unicu dubiu care am este ca esti o persoana cam in varsta si tatal meu imi a zis o data ca gandire de la o persoana mai in varsta e greu sal schimbi....incepe sa cred ca are dreptate tatal meu.pai niciuno te reprosasa nimic .este faptul ca trebuie sa te dai seamna ca nu esti Dumneseu,si tu ai de invatat de la alti.quand pescari imi sice pe balta Drino mai bine faci asa...eu testes si daca aveau dreptate jos palarie si multumirisi le rog daca ma da sfaturi in continuare.daca cineva te sice ceva pe tine.....booooom,gica este dumneseu care le stia pe toate...Gica varsta nu este important pentru a fi un pescar bun,si experienta se face pe teren impartind cu alti secrete si sentimente si fiind cateodata si putin umili.era mai frumos pe vremuri sau nu GICA?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Oct 2003 23:11

baieti daca irosesc timpul meu scriend personal la Gica iertatima dar il fac pentru ca in sfarsit este o persoana buna si nu vreau sa remana singur:IERTATIMA.respect drino

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 14 Oct 2003 14:48

Nu ma contrazic deloc! De altfel sti foarte bine. Nu o data, pesti care au luptat formidabil si cu care am fost nevoit sa prelungesc drilul AU AJUNS IN MINCIOG COMPLET EPUIZATI. Pusi in juvelnic (si am un juvelnic imens) nu se miscau (de zbatut nici vorba). Daca apa era foarte calda -vara- sunt sigur (oricum aproape) ca nu ar fi supravietuit.

ps. Am 40 de ani Adriano

Scrie răspuns