Sfaturi ?!?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 09 Oct 2003 22:43

Buna ideea cu punga solubila negaurita pentru a se scufunda incet.Ma indoiesc sincer,insa ca vei putea arunca 90 m cu punga solubila si un plumb mai usor,fie el si de 40 g.Totusi,unde e balta asta unde se pr
actica "catch and release"?Sint si eu amator!
E posibil sa putem discuta mai amanuntit despre asemenea locatii?Constat ca ar fi lume interesata de acest subiect,si nu vorbim de toti baboierii care n-au ce face si mai trimit si ei mesaje,daca de peste habar n-au decit din poze...

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 10 Oct 2003 08:04

Adriano,

Elicopterul a fost una din primele variante la care m-am gindit si pe care am incercat-o. Dupa cum am scris mai sus, pescuitul se face doar in regim catch'n release. La elicopter, problema mare este ca plumbul ramine ingropat in mâl. Avind in vedere ca in zona se gasesc crapi, batrâni si experimentatzi, cum simteau cea mai mica rezistenta scuipau imediat. Atâta timp cât am folosit elicopter, in afara de extrem de multe piuituri la senzori nu am avut nimic.
Am incercat si cu PVA, dar, dupa cum spune si Cezar, n-ma reusit sa arunc mai mult de 40 m, asa ca am renuntat.

Cezar,

Intr-un mesaj privat, Sharky m-a intrebat acelasi lucru si i-am raspuns. Avind in vedere ca va intilniti amindoi pe Peirs, iti va da detaliile cuvenite, adica unde trebuie sa ai pile ca sa reusesti sa ajungi in acest loc.

In final, multumesc tuturor, cred ca ramin la varianta lui Gica. Cred ca arcul momitor extrem de usor este o solutie, si chiar o sa incerc in week-end.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 10 Oct 2003 08:20

eu de fiecare data cand am folosit punga solubila, s-a spart la impactul cu apa
credeti voi ca ale voastre nu se sparg, si se scufunda ?

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 10 Oct 2003 08:30

Dan,

Tot ceea ce pui in punga trebuie sa fie foarte uscat. Mâinile la fel, altfel, umezeala incepe sa lucreze si pina arunci tu, deja punga incepe sa se topeasca. Probabil din cauza asta s-a spart la impactul cu apa. Daca vrei sa pui porumb, punga e ok, daca vrei sa pui boilies sau sparturi de bolies sau orice nada mai mare, poti sa folosesti cu succes saculetzii de pva.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 10 Oct 2003 08:36

multumesc pentru sfat
sunt sigur ca in multe cazuri ceea ce am aruncat era uscat
mie mi s-a parut logic sa se sparga, tinand cont de greutate ( approx.150 gr ) si de forta impactului
de altfel, chiar m-am bucurat ca se spargeau, asigurand astfel o nadire pe o suprsfata rezonabila - 2-3 m patrati ( in functie de adancimea apei )
n-as fi vrut ca nada sa constituie o gramajoara pe fundul apei
mai mult decat atat, tinad cont ca pe fund malul era destul de moale, daca nu s-ar fi spart, punga s-ar fi scufundat destul de mult in mal probabil

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 10 Oct 2003 08:39

La aruncarile f lungi impactul cu apa e suficient de puternic pentru a sparte punga, daca aceasta are suprafata de contact mare.
La aruncarile scurte (20-30 m) impactul nu e suficient pentru a sparge punga. Am patit-o asa odata, era si ceva vant si numai ce am vazut ca punga mea cu tot ce e in ea pluteste si e dusa de vant cativa metri pana sa se topeasca, asa ca nu mi-a ajuns unde vroiam.
Faptul ca se sparge la impactul cu apa nu ma deranjeaza, pentru ca imprastierea nadei este suficient de mica.
Daca vreau o lansare mai lunga atunci leg punga sub forma unui cilindru subtire, cu ajutorul unui fir solubil. Forma e mai aerodinamica si socul impactului cu apa e mai redus.

Scrie răspuns