Sfaturi ?!?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 08 Oct 2003 14:11

patabum nu mi-ai spus nici o noutate,vroiam sa-ti spun ca nu scurma ca o cartita,ci se hraneste prin absobtie si ca e mai usor pentru el sa i-a o momeala care nu e blocata in mal ci sta libera deasupra malului.daca agata ,agata ,n-am ce sfat sa-ti dau eventual incearca un carlig ceva mai mic asa poate rata agataorilor va scadea.
vroiam sa-ti spun in alta ordine de idei ca arcul naditor iti aduce mai multe inconveniente decat avantaje.daca observi monturile crapistilor buni vei observa ca au renuntat demult la acest accesoriu in montura,il folosesc exclusiv pentru nadire,alaturi de catapulta,baston cobra,racheta de nadire,pungi solubile,etc.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 08 Oct 2003 14:30

Nick,

No offence, "aspira ca aspiratorul..." si "absorbtie" cred ca inseamna acelasi lucru. Cred ca un "crapist bun" se adapteaza situatiei si foloseste ceea ce trebuie si nu neaparat ceeea ce este modern. Daca plumbul nu merge, nu cred ca il va folosi doar pentru ca este "crapist bun". Incearca o data sa pescuiesti cu punga solubila si sa nedesti cu cobra la riu si vezi ce iese.
Oricum, cred ca amindoi am vrut sa spunem acelasi lucru, nu are rost sa o lungim. Daca nu are nimeni un sfat util, asta este, merg mai departe ca si pina acuma.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 08 Oct 2003 14:30

Poti incerca un carlig adaptat in genul celor de la nalucile de spinning anti-agatare in bradis (se ataseaza o tija din otel-arc ce pleaca de la ochet spre varf - cand trage pestele aceasta e apasata de gura pestelui si se poate realiza inteparea)

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 08 Oct 2003 14:34

Mihai,

Multzumesc, cred ca este un sfat util. Am incercat ceva similar, dupa modelul capetelor de twister si am pus firele de plastic pe ac. Tot se agata, probabil erau prea moi. Insa ideea ta cu firul otelit pare OK, o incerc si iti spun cum a fost.

Multumesc!

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Sfaturi ?!?

Mesaj de Vali » 08 Oct 2003 15:20

Sper ca sfaturile sa iti fie de folos:

Fund malos - lestul afunda forfacul cu montura si momeala:
In loc de momitor culisant, incearca sa folosesti un momitor fix, legat de un conector cu un vartej cu agrafa. Conectorul culiseaza pe firul principal si ai o montura culisanta cu momitor fix. Vartejul si garafa alege-le sa fie cat mai lungi pentru ca distanta pana la firul principal sa fie cat mai mare. Rezultatul – lestul se cufunda in namol, dar nu trage dupa el forfacul care ramane la suprafata.

Agatatori /Fundul apei accidentat:
Incearca o montura flotanta – momeala nu ia din mirosul oribil al namolului, este mai usor de reperat de catre pesti, iar aromele se pot dispersa in voie.

Crapul se hraneste numai pe fund si nu e interesat de pop-up:
Incearca sa lasi distanta dintre lest (alica de plumb care contrabalanseaza pop-up-ul sau porumbul flotant) si carlig de 2 -3cm (distanta o vei stabili singur). Lestul intra in mal, iar momeala ramane la nivelul fundului, deci poate fi agatata fara probleme de un crap care scurma prin zona.
Ca sa vezi care e distanta optima intre alica si carlig si cat de grea ar trebui sa fie alica, experimenteaza in apa mica de langa mal. Greutatea lestului o stabilesti astfel incat acesta sa fie la limita, doar sa impiedice momeala sa se ridice (critically balanced). Momeala flotanta va ramane in apropierea fundului si va impiedica lestul sa se scufunde prea mult in namol.

Carlige:
Cat mai usoare – un model cum este de ex. Super Snag de la Gamakatsu (greu, gros, indestructibil) se va agata si vei fi nevoit sa rupi forfacul. Un carlig usor, impreuna cu momeala flotanta ar putea sa te ajute sa eviti agatarile la recuperare.

Ideea cu carligul anti-agatatori nu mi se pare viabila. Crapul nu musca asa cum fac rapitorii. In cazul in care carligul nu ar fi liber sa pivoteze in gura crapului, iar varful ar fi protejat de firul de otel, crapul il scuipa fara probleme, fara sa ai nici cea mai mica sansa sa il agati.

Vali
Ultima oară modificat 09 Oct 2003 07:28 de către Vali, modificat de 2 ori în total.
Vali

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 08 Oct 2003 16:43

atentie cu sistemul antibradis cu fir otelit
daca firul este prea rigid, rata ratarilor la intepare este uriasa, va spun din proprie experienta, am pescuit la stiuca cu ancore antibradis de la Cabelas, si am renuntat rapid

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 09 Oct 2003 10:50

Am inteles cum sta treaba. Dupa parerea mea, trebuie sa folosesti un arc pentru nada mai mare fara nici un adaus de plumb facut din sarma de cupru de 2 legat fix la montura. Distanta dintre spire maricica. Pune-i acul deasupra ca la bomba dar cu chiostecul ceva mai lung si procedeaza la fel, adica propteste-l (!!) un pic in nada pentru a se elibera cand atinge fundul. Cred ca fiind mai mare suprafata nu se va afunda prea mult in mal si cu o singura miscare ai sa poti elibera momeala. Trebuie sa eviti ca la aruncare sa eliberezi fir in plus (vant, aruncarile stanga-dreapta) si sa intinzi firul imediat ce montura a atins apa.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 09 Oct 2003 10:58

Am inteles cum sta treaba. Dupa parerea mea, trebuie sa folosesti un arc pentru nada mai mare fara nici un adaus de plumb facut din sarma de cupru de 2 legat fix la montura. Distanta dintre spire maricica. Pune-i acul deasupra ca la bomba dar cu chiostecul ceva mai lung si procedeaza la fel, adica propteste-l (!!) un pic in nada pentru a se elibera cand atinge fundul. Cred ca fiind mai mare suprafata nu se va afunda prea mult in mal si cu o singura miscare ai sa poti elibera momeala. Trebuie sa eviti ca la aruncare sa eliberezi fir in plus (vant, aruncarile stanga-dreapta) si sa intinzi firul imediat ce montura a atins apa.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 09 Oct 2003 11:05

Gica,

Multzumesc tare mult. Ma duc dupa-amiaza in Obor, sa caut momitoare. Daca nu gasesc, imi fac eu citeva, de proba. Cu aruncatul nu-i o problema, opresc firul in lanseu, tocmai ca sa-mi stea intins si sa nu se scufunde mult in mâl. Itzi zic luni cum a fost.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 09 Oct 2003 21:38

salut patabum,am terminat acum sa citesc odiseea ta cu balta aceasta si am un sfat:schimba balta tata. :D glumesc.
quand eu gasesc o asemenea situatie inainte de toate aleg montura potrivita pentru asa ceva:elicopter rig. cu forfacul de 30 cm. si un plumb de maxim 60 de gr. (montura asa focuta are un unghiu care daca plumb intra in namol nu are cum sa se trage si 30 de cm. de forfacul inauntru)am inteles ca folosesti spiderwire si ace gamagatsu,atunci pot sal faci singuro montura aceasta este foarte simpla. dupa care faci niste boiles cu care momesti zona:cobra sau catapulta sunt excelent:racheta mai putin l adancime de 2 metri e riscant sa lagati undeva...dar resultate mai mari pot sal obtini daga bagi plumb si fofacul inauntru o punga de pva solubila cu niste boiles sparte,dar sa nu tai colturi sau sa il gauresti(cum se foloseste de obicei pentru a scuote air de inauntru)asa facand inertia este incetinata si impact cu namol este mult mai soft.punga se topeste si deasupra namol ai un mic pat de nada cu o presentare excelenta.dupa intepare are dreptate gica:sa nu lasi spatiu la peste si sa mulinesi repede primele 10 m.trebuie sa renunti la momitor.probasa si asa si imi spui cum am mers.respect drino

Scrie răspuns