Nou record mondial la crap comun?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 28 Oct 2003 00:44

Iata ce scriu Leon Hoogendijk si Philippe Lagabbe despre acest "record" pe forumul Camou-UNCM, forumul asociatiei al carei presedinte este Philippe. Adresa : http://www.go-camou.com/libre/forum.html

Leaon Hoogendijk :

"Tocmai am primit de la Kurt Grabmayer fotografiile cu crapul de 34 kg. Kurt are indoieli despre greutatea pestelui. Dupa fotografii as zice ca greutatea crapului ar fi de 26-28kg. Nu ar fi prima oara cind un crap prins la Raduta sa fie validat cu citeva kile in plus."

Philippe Lagabbe :

"Eram pe malul lacului cind asa zisul record a explodat cintarul. Deci iata faptele. Mai intii recordul nu este un record din urmatoarele cauze : fotografiile, de foarte proasta calitate, arata un peste care va cintari 34kg in cam zece ani. Este straniu ca pestelui i s-a dat drumul asa de discret cind erau pe lac in acelasi timp ca mine si : Kurt Grabmayer, Simon Crow, Steve Briggs, Rob Hugues, Alan Danau, Ardy Veltkamp, Neillis Rollink, René Hawkins... deci un grup de tipi capabili sa facem fotografii si texte pentru toate magazinele din Europa. Pentru un astfel de eveniment nici un "crapist" nu s-ar fi privat de celebritatea si de usile care i s-ar deschide cu un astfel de record.
Din pacate, sau in mod straniu nici unul dintre noi n-am fost chemati sa marturisim ca ziaristi despre un eveniment care ne-ar fi bucurat pe toti."

Deci dupa cite vedem cam toata lumea gindeste la fel : recordul nu a fost inca batut.

Tudor

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 28 Oct 2003 01:37

nu este cu siguranta record mondial,peste oricum e forte mare...dar austriaci acesti trebuie sa invata sa faca posele......iliuta,valpanjca exista o esplicatie foarte simpla pentru a fi siguri ca austriaci au umflat putin stire:cine crede ca austriaci ultra echipat la nivel de scule de pescuit au batut atata drum sa vine pana la raduta(pentru record de fapt)si sau adus o masina de pose de proasta calitate?sau nu?
orcare masina digitala pentru cat este proasta scuote posele superbe....respect drino,

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 28 Oct 2003 09:19

Daca compari a treia poza cu cea a crapului de 30 kg prins de unguri vezi clar diferenta. Orice padure are uscaturile ei!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Oct 2003 11:27

oricum austriacul l-a sunat noaptea pe grabmayer si l-a anuntat ca a prins pestele iar grabmayer i-a anuntat pe niste englezi care pescuiau langa el (nu stiu cum ii cheama) apoi l-a sunat inapoi pe austriac si l-a rugat sa tina pestele pana dimineata cand vine omul de la hotel cu mancarea, cu masina sau cu barca sa mearga si el si englezii de langa sa vada pestele, va adti seama ca toti erau curiosi si ce dezamagire dimineata cand ne-am dus si i-am spus ca pestele a fost eliberat, grabmayer a ramas cu gura cascata
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns