Campionatul mondial de pescuit la crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Ian 2004 02:11

Salut claudiu si baieti, chiar ai scris ce am vrut sa zic eu dar ai exprimat conceptul mai bine.
nu am inteles dece zici ca nu e nicio interes la acest fel de competiti cand eu doar in ploiesti pot sa numar cel putin 5 echipe care ar vrea sa participa,dar, nu au stiut nimic pana la desfasurare selectii.
Sper ca anul acest cel putin alp sau pm ne avertizaza inainte de selecti macar o luna, asa cine vrea sa merge poate sa probasa cel putin sa faca selectie(asa de distractie) si cu ajutor lui Dumnezeu si putina tecnica(care nu strica) de ce nu...poate macar sa merge la mondial.
eu? Normal ca vreau sa particip pentru ROMANIA, este tara mea, lucrez aici de 6 ani,locuiesc si pescuiesc aici de 5 ani(si faptul ca si anul acest avem avut ghinion in italia imi a durut sufletul sa stiti!) ,si am pescuit cu persoane deosebite cu care inca acuma tinem legatura si ne schimbam costant experientele, nu exista competitia intre noi si avem un fel de club de carpfishing care fara sgomot lucreaza mult si asteapta sa explodasa pentru a demonstra la cealalte natiuni ca si in Romania exista echipe cu posibilitatie (nu materiale :) ) de a concora cu bune resultate(in particular vreau sa i rupem pe italieni :D ).Nu pot sa fac nume de acesti pescari fara permisiune lor dar va zic ca romania poate mai mult de atat si o sa castigam anul viitor pentru ca credem toti impreuna ca se poate. Problema de cine ajunge pana acolo este relativ pentru ca suntem multi si compact ca o cheramida de beton armat(cu plasa de fier inuntru) si o sa ne ajutam cu toti pentru:
satisfactia de a face un lucru focut bine ca echipa si nu ca singur pescar
satisfactia de a vedea un resultat dupa atata munca (si atatia ani)
Si placerea de a demonstra ca Romania are la fel potentialu ca celealalte natiuni,daca nu mai mare!!!!!!
Anul acest se lucrasa pentru a organiza tot cu bani de inscriere la selecti(transportul pana in bulgaria,imbracaminte cu steguleti, si momeli.)asa ca cu 200 de euro pe echipa se poate merge pana acolo(chiar voi ca cititi acuma puteti sa fiti castigatori)sper sa se finalizaza acest lucru pentru ca ar fi foarte frumos.(niciuno are bani de aruncat).
Ce pot sa mai zic,,,, cum zice Cezar atunci:Pe balta frate!!! si tot inainte cu intrenament.ah!! am uitat TRAIASCA ROMANIA :wink: adri

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 26 Ian 2004 16:42

Ceea ce stiu eu despre asa-zisa selectie am aflat dintr-o emisiune la TV, nu mai stiu pe ce post, unde respectivii reprezentanti ai Romaniei se lamentau ca au lansat trimis nenumarate invitatii catre pescari pentru o intalnire in care sa se stabileasca criteriile de selectie, bla, bla, bla dar .....''participarea este dupa cum vedeti slaba, noi pentru asta ne-am strans aici," ca sa stabileasca ce si cum.
In sala respectiva erau nu mai mult de 10 persoane printre care Dl Bentu de la AGVPS.Pe restul ii cunoasteti.Nu am inteles cum au facut publica intalnirea si nici cui au adresat invitatii.
Domniile lor sunt in mod constant considerati cei mai buni, cu toate ca nu-mi aduc aminte sa o fi dovedit vreodata intr-un concurs international.
Am aflat mult mai multe despre ce s-a intamplat in concurs dar nu vreau sa le spun aici pt. ca nu are rost.Banuiesc ca stie si Adriano ceva, dar prefera sa taca.Citind cele scrise de Adriano despre croati am inteles ca la aceste concursuri trebuie sa ai o strategie de ECHIPA si nu personala, de genul eu am doua scule tu doua, hai sa vedem care-i mai tare.

Sangelo
new member
Mesaje: 14
Membru din: 30 Ian 2004 00:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sangelo » 30 Ian 2004 02:31

E normal sa se intample asta. Si eu daca as fi in locul lui Adriano si as sti ceva, as tacea. De ce sa scormonesc #####, de ce sa ma amestec cu taratzele?
"Domnu" Bentu i-a oferit pe tava lui "domnu" Oana calitatea de SEF AL SUBCOMISIEI DE PESCUIT SPORTIV LA CRAP, in cadrul, bine-nteles, AGVPS. O mana se spala pe alta, asa ca "domnu" Oana il va lua si data viitoare, la fel cum l-a luat si in Portugalia, pe "domnu" Bentu. Gratis! Adica pe banii purtatorilor de Jepuri si permis pe viata de lot national de crap. Ca in cadrul competitiilor interne de pescuit, care stabilesc ierarhia participarii la campionatele europene si mondiale, fondurile sunt alocate doar competitiei de pescuit stationar, unde ghiciti cine castiga la feminin si junioare? Cumva doamna si domnisoara Bentu?

Ce ar fi sa-i lasam pe cei din gasca asta sa participe SINGURI? Inclusiv la competitiile interne de crap, inclusiv Cupa Romaniei la Crap, care chiar daca Sandulita nu e in Danemarca, ceva a fost putred anul abia trecut?

GS
Nihil sine carpio !

dan volcescu
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2004 14:50
Localitate: iasi

cupa mondiala....

Mesaj de dan volcescu » 03 Feb 2004 13:44

nu imi place ce am citit aici desi asa este ,chiar nu se pot lua masuri impotriva acestor ......???? eu cred ca se poate daca s-ar organiza cluburi care sa nu faca parte din asociatiile lor si sa fie independente de cei ce au puterea de a influenta o decizie , cineva in istoria tarii spunea ceva de genul ,, PROSTI DA MULTI DOAMNE deci in concluzie daca sintem uniti putem sa-i dam usor de-oparte si le putem influenta deciziile dar pt asta tre sa ne unim toti si sa eliminam sistemul pe care il practica ei.... nu credeti?????
indiferent de cine esti,unde esti si de ce faci TREBUIE SA FII SI SA RAMAI OM

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 03 Feb 2004 14:30

Mai Dane ai o obsesie cu infiintarea de cluburi. Daca ai fi citit tot ce s-a scris pe forum ai fi vazut ca s-a mai discutat problema unei asociatii. Asta se poate face si exista deja (vezi asociatia pescari 4ever).
In alta ordine de idei tu afirmi "....cineva in istoria tarii spunea ceva de genul ,,PROSTI DA MULTI DOAMNE deci in concluzie daca sintem uniti putem sa-i dam usor de-oparte...". Problema este ca eu nu ma simt prost si cred ca nici cei ce scriu aici sunt de acord cu mine. Sau am inteles eu gresit ideea ta.
Putem sa schimbam lucrurile prin multa munca si in timp. Daca se vor infiinta mai multe asociatii ca cea amintita in fiecare regiune a tarii, daca membrii vor putea concesiona un luciu de apa pe care sa il administreze si sa il promoveze, in timp nu vom avea nevoie de AGVPS. Am mai scris undeva ca AGVPS inseamna vanatori si pescari la gramada. Sa ne spuna Val cati vanatori cotizanti sunt in Romania, caci pescari stim ca sunt mult mai multi. Si sa ne gamdin cati bani se investesc in fondul piscicol si cati in vanatoare. Este ca si cu bugetul consolidat. Strangem banii de la toti si dam cui vrem si cat vrem. Domnul misnistru al agriculturii nu a avut accident de pescuit ci de vanatoare. Trage singur concluziile.

dan volcescu
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2004 14:50
Localitate: iasi

Mesaj de dan volcescu » 03 Feb 2004 15:14

imi pare rau daca sa inteles gresit Lapusneanu nu a fost dat jos de cei prosti si totusi conducea o tara, CUZA A FOST PUS TOT DE PROSTI GEN MOS ION ROATA CEASCA A FOST DAT JOS TOT DE CEI ..... deci in conluzie ,, prostii sunt cei multi ca si pescarii de exemplu imi pare sincer rau ca s-a inteles gresit, dar in Iasi in afara de ce am citit in reviste nu am auzit de pescari4ever unde va pot contacta in IASI pt am si eu ceva prieteni care tot nu stiu nimic de voi la pescuit mergem cum putem si am crezut ca poate vor si altii sa faca ceva pt noi pescarii daca ne facem toti cluburi particulare de citiva membri in urmatorii 10-15 ani nu se poate realiza nimic eu cred ca toti pescarii au 4-5 prieteni cu care merge la pescuit ,deci mici grupulete un asemenea grup conduce tara de vreo 14 ani si nu au facut nimic nu-i asa iar mania mea cu organizatii mi se pare cea mai buna daca ai tu una mai buna de ce nu o zici si altora ??? pt ca nu toti sint asa de bine informati daca nu hai sa ne inscriem toti in pescari4ever cit e cotizatia pe luna si ce avantaje ne oferiti ????daca te-am jicnit imi cer scuze dar a fost o metafora prost nu sint nici eu nici altii ,deci intr-un cuvint ma scuzati , dar ce facem mai departe eu imi vad oricum de treaba mea deci in concluzie vorbim , dar tari in vorbe cind va luati un luciu de apa in iasi ma anuntati si pe mine cit e taxa?? da va rog mult si mai tineti cont ca nu toti pescarii au acces la NET....
indiferent de cine esti,unde esti si de ce faci TREBUIE SA FII SI SA RAMAI OM

dan volcescu
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2004 14:50
Localitate: iasi

Mesaj de dan volcescu » 03 Feb 2004 15:22

p.s. daca sunt altii mai destepti ca mine sau ca altii de ce nu iau masuri ca asa ne credem noi romanii destepti si bulgarii ne-au luat-o inainte nu??? hai sa fim toti destepti sa ne uitam la altii ,cum sa ne ciondanim care e mai destept si sa nu facem nimic ... pt ca asa se face in romania.. NU??????????????????
indiferent de cine esti,unde esti si de ce faci TREBUIE SA FII SI SA RAMAI OM

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 03 Feb 2004 15:43

Nu o lua chiar asa. "Percari 4 ever" este o asociatie infiintata anul trecut in Bucuresti. Poti citii despre ei la http://www.pescari4ever.org/. Eu personal nu sunt membru al asociatiei, dar respect mult ceea ce fac ei. Era un exemplu despre cum trebuie lucrat. Ei au plecat la drum exact cum spui tu 5-6 persoane, dar au reusit sa organizeze concursuri, etc. Exista o lege a fundatiilor si asociatiilor in baza careia poti sa infiintezi o asociatie impreuna cu prietenii tai, (care se poate numii si Mos Ion Roata- asta este o gluma), sa o popularizezi si sa o dezvolti. Parerea mea este ca nu trebuie sa te bati sa inlocuiesti pe cineva. Daca nu iti place il ignori si arati ca esti mai bun. Ideea este ca nu ne putem strange toti din toata tara sa facem o noua asociatie generala a pescarilor, trebuie inceput pe plan local si dezvoltat. Dar subiectul era "campionatul mondial de pescuit la crap" deci sa revenim. Este o magarie ceea ce se intampla cu selectia pentru echipa nationala, dar nu este singura din pacate.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

dan volcescu
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2004 14:50
Localitate: iasi

Mesaj de dan volcescu » 03 Feb 2004 15:49

CE LEGATURA ESTE CU BUGETUL STATULUI EU NU INTELEG , CINE ARE NEVOIE DE O ASOCIATIE A PESCARILOR SUBVENTIONATA DE STAT??????? NU SE POATE FACE NIMIC IN TARA ASTA FARA BANI ALOCATI DE STAT???? NOI PESCARII DE RIND NU PREA SIMTIM UNDE SE DUC BANII DE LA BUGET ASA CA NU AJUTA CU SA STIM UNDE SE DUC BANII.. STATULUI CA ORICUM SE FACE CU TOTUL ALTCEVA CU EI....EU VREAU SA MA INSCRIU INTR-O ASOCIATIE SERIOASA NU UNA CARE VREA BANI ALOCATI DE LA BUGET ..... EU PESCUIESC DE VREO 15-20 ANI DE CIND M-IA PUS TATA BATU IN MANA si nu am avut nevoie de bani sau favoruri de la altii... cred ca pe pescarii cei multi n-ui intereseaza sa-i imbogateasca pe altii ci sa-si vada de pasiunea lor care este.... deci fir intins la toata lumea
indiferent de cine esti,unde esti si de ce faci TREBUIE SA FII SI SA RAMAI OM

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 03 Feb 2004 16:17

Dane, chiar nu intelegi. Eu am scris
..."Am mai scris undeva ca AGVPS inseamna vanatori si pescari la gramada. Sa ne spuna Val cati vanatori cotizanti sunt in Romania, caci pescari stim ca sunt mult mai multi. Si sa ne gamdin cati bani se investesc in fondul piscicol si cati in vanatoare. Este ca si cu bugetul consolidat. Strangem banii de la toti si dam cui vrem si cat vrem. Domnul misnistru al agriculturii nu a avut accident de pescuit ci de vanatoare. ".....

Asta insemana de exemplu (retine ca este un exemplu, o simulare, nu este reala):
100 vanatori x 1 000 000 lei taxa=100 000 000 lei/ an de la vanatori
10 000 pescari x 500 000 lei taxa= 5 000 000 000 lei pe an de la pescari
Total 5 100 000 000 lei din care dam 10 000 000 la pescari si restul il dam la vanatoare. Problema este prezentata in varianta cea mai simpla posibila. Asta inseamna buget consolidat. Bugetul statului aduna la un loc banii proveniti din ceea ce platim noi pentru sanatate, somaj, pensii si ce dracu mai platim. Astea sunt o parte din resurse. Dupa care Ministrul de finante propune si parlamentul aproba repartizarea bugetului, dar la sanatate desi se colecteaza de la asigurati de exemplu 100 de lei prin buget se repartizeaza 66 restul se duce nu se stie unde (salarii compensatorii??)
Nu am pomenit nimic despre o asociatie subventionata de stat.
Dar cred ca am acordat mai mult timp decat merita acestei discutii.

Scrie răspuns