GICA ajutor pentru copca

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

alex_epuran
new member
Mesaje: 15
Membru din: 28 Dec 2002 12:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

inca un pericol

Mesaj de alex_epuran » 27 Ian 2004 11:15

Am vazut si eu lista de pericole - inclusiv cel al copcilor mari nesemnalizate, in care gheata este mai subtire.
este bine sa ne avertizam - asa invatam.
Iata inca doua pericole nesemnalizate pana acum.
1. Atentie cand este zapada pe gheata - gheata nu se mai vede, nu poti vedea crapaturile (daca au aparut) nu poti vedea diferentele de culoare (care intotfdeauna insemna ceva); cand exista un strat de zapada nestrabatuta de nimeni - mai bine NU!
2. Atentie, de asemenea, pe lacurile mari (Snagov, de pilda): sunt, in general, alimentate de izvoare, care, avand o temperatura ridicata fac ca gheata de deasupra sa fie tare subtire. Snagovul, in unele ierni, se traversa cu camionul; totusi, multi oameni buni s-au pierdut (Doamne fereste!) pentru ca au luat-o pe scurtatura si au ajuns deasupra unui astfel de izvor...
3. Inainte de a chema salvarea sau/si pompierii (corect!), din pozitia culcat (si cat mai "raschirat"), kiss your ass good-bye si arunca totusi un cap de franghie spre victima. In primele SECUNDE se poate prinde/agata de ea, si poate il scoti. Apoi, fuga in patru labe la mal. Foc mare, victima incalzita cat mai grabnic - la foc domol - si cu ceai cald; miscarile le face singur...
Doamne fereste!
al dvs
al dvs

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 27 Ian 2004 12:35

eroare

din greseala trimisesem webmasterului o versiune neterminata a articolului cu crapi la copca, acum il puteti citi in varianta finala
Nu face ce nu-ti place!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 02 Feb 2004 13:04

Am fost ieri la Pustnicu. 50 000 pe zi, gheata buna, pescari multi. Am avut la mine 6 bete. Am pescuit mai mult la fix, pentru ca 2 ore de umblat cu marmusca sau dandineta nu mi-au adus decat cativa bibanei.

In total am prins 2 kile jumate, din care 1 kil de balos- 9 pesti!!!, biban, ghibort si cateva regine. Am prins si un strapazan de vreo 300 de grame -la libelula, halit de fi-miu . Am baut o juma' de tuica de la Curtea-de Arges -o minunatie......si un kil de ceai.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 02 Feb 2004 13:22

Gica,

Mai tine gheata sau a inceput sa se topeasca?

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 02 Feb 2004 13:39

Dimpotriva.De abia acum e buna, de fapt din ce in ce mai sigura.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 02 Feb 2004 16:00

salut gica, eu mam luat tot ce trebuie dar inca nu am avut ocasie sa merg....septmana aceasta maduc sigur.. si te zic cum am mers..felicitari pentru pescuit!!!norocos esti baiat,norocos!!salut adri!!

dan volcescu
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2004 14:50
Localitate: iasi

Mesaj de dan volcescu » 02 Feb 2004 16:55

salutare la toata lumea si fir intins pe 2004 unde se prind crapii aia la copca ca am fost de citeva ori iarna asta si in afara de citiva bibanei si niste degeraturi nu am realizat nimic... voi vorbiti de pesti prinsi la copca .... ce pestiaia fotografiati in delta asta vara :lol: sau va amagiti si voi cu niste capturi pe iarna asta????? sau vreti sa amagiti pe altii ca deh.... capescarii...nu???? iarna...
indiferent de cine esti,unde esti si de ce faci TREBUIE SA FII SI SA RAMAI OM

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 03 Feb 2004 13:18

Meeeeeey Dane, esti din familia lu' "crescent" cumva?

Singurul care a prins ceva la copca iarna asta si a spus-o aici sunt eu. Deci, te dai la mine? Suferi de mania persecutiei cumva? Fa si tu o pauza meeeeey Dane.

Daca vrei iti dau tie ghibortii aia care mi-au ramas in frigider.


ps. Adriano, "norocos-norocos" dar cred ca am facut 50 de copci. Asa ca..........

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 03 Feb 2004 15:20

nu gica, iartama nu ne am inteles:
norocos ca ai mers la pescuit la copca, nu ca ai luat pesti,pentru ca eu nu am avut inca timp...si norocos ca ai un copi ca vine cu tata la pescuit(ce mi se pare un lucru frumos)!!salut gica sambata sunt pe ghiata si te scriu..speram bine,am nevoie si eu de un drill macar cu o regina mica mica sa simt si eu ca trage ceva pe parte cealalta firului!!abia astept, iarna aceasta este ca un cosmar!!salut

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 05 Feb 2004 18:41

Se dezheata apele!!!!!!!!! Cica ieri au murit doi pescari, unul pe IOR si unul pe Lacul Morii.

Scrie răspuns