GICA ajutor pentru copca

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 21 Ian 2004 19:55

Carprom, am spus intr-un mesaj anterior ca am prins trei bucati in douazeci de ani. Eu pescuiesc cu linie foarte fina si din cauza asta nu fortez deloc pestele; drillul tine mai mult.
Si eu prefer insa sa dau la rapitor, pentru ca nu stau pe loc mult timp.

Asa am spus si eu Patabum ca este mai bine, -cu pluta scufundata.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 21 Ian 2004 21:26

Adriano, m-ai intrebat de ce am respect fata de natura ??? Cind te vei trezii dimineata cu apa pina la genunchi in cort si nu iti mai gasesti Rod Podul cu lansetele, sau paraie cheata sub picioare, vei avea respect fata de natura. Poate au mai patit si altii asa ceva, iar daca,nu atunci doresc sa nu li se intimple ca este groaznic.
PS: C&R poti practica tot timpul, nu are treaba cu zbatutul pestelui 8)
Gica, crapul la copca este ca si 6 la Lotto, asa ca esti fericit si esti unul din putinii care au acest noroc.
Apropoo, ati vazut ca pe programul Tv Sport este in fiecare dumineca de la ora 12 pina la 13 emisiune ptr. pescari(este c-am slabuta).

Big Carps
carprom :wink:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Ian 2004 21:58

salut carprom, inca nu inteleg ce vrei sa zici(nu inteleg bine toate cuvinte romane:paraie??) si nu inteleg ce legatura are desgheatarea (pentru ca de asta este vorba nu?) cu respectul naturi.
Sau mai bine (pentru sa ne intelegem) daca eu merg la copca nu am respect fata de natura?pentru ce?(cu chestia ca ghiata este inspaimantator sunt dacord cu tine, fiecare anul este cineva care pica in apa si de obicei se sfarsceste in tragedia).
Dar inteleg ca ai bagat cortul si rod pe gheata?
iartama dar intradevar nu am inteles...(sau ai vrut sa ma zici sa fac atentie la natura pentru ca catadata este periculosa?)oricum sunt sigur ca o sa ma esplici tu mai bine. respect adri.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 22 Ian 2004 12:09

Nu Adriano, cred ca nimeni nu ar face asa ceva. Cred ca s-a schimbat vremea peste noapte, s-a rupt un pod de gheata, a plouat in amonte, au dat drumul la un stavilar si apa a crescut brusc. Se paote intampla. Eu am vazut la Pitesti acum cativa ani cand au golit un lac de acumulare si toate treaba nu a durat decat cateva ore.

Cat despre pescuitul la copca nu te pot ajuta, pentru ca imi este frica sa merg pe gheatza. Se poate intampla, in lacurile de acumulare, ca apa sa scada sub gheata iar in momentul in care pasesti pe ea podul sa cedeze si sa te trezesti in apa mult sub nivelul ghetzei fara posibilitatea de a mai iesi.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 22 Ian 2004 14:05

acuma am inteles!!! nu mam gandit niciodata la asa ceva:aveti dreptrate!!
iartama carprom am inteles care a fost mesajul, cred ca este mortal sa pici in apa care este de nivel mai jos ca ghiata (de fapt nu ai salvare).
oricum cred ca merg duminica si o sa ma uit bine inainte de a baga piciorele pe ghiata (daca se intampla ceva,doamne fereste, ma agat la cineva langa mine asa ca murim in doi si nu mor de singuraratate :D )
ps,glumesc...o sa fac atentie.Vreau sa merg la balotesti sa sto la un ceai fierbinte impreuna cu prieteni, si pentru sa luam peste avem timp in primavara destul:important este sa aruncam, de fapt ceva in apa,pentru a linisti boala pescarului de iarna.salut si multumesc tuturor adri

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 22 Ian 2004 14:08

chiar daca scade apa de sub gheata,gheata se lasa in jos dupa nivelul apei.
asta pe balta ,pe rau nu stiu cum se manifesta fenomenul,insa pescuitul la copca pe rau mi se pare foarte periculos din mai multe puncte de vedere,si nu l-am practicat si nu-l voi practica niciodata.
pe balta in schimb poate aparea alt fenomen foarte periculos.la noi in zona se obisniueste sa taie pescarii copci cu drujba ,asa incat rezulta de multe ori cate-o copca de 2/2m.
daca nu sunt corespunzator semnalizate ai toate sansele sa te plimbi prin zona respectiva si sa cedeze gheata sub tine intrucat nu e la fel de groasa ca in rest.
probabil ca inainte de monturi ar trebui sa mentionam si ce precautii trebuie sa-si ia pescarul inainte de a face o iesire la copca.in primul rand niciodata sa nu mergeti la copca singuri.de asemenea intotdeauna sa aveti la voi o bucata de 3-4 metri de franghie.Veti aprecia adevarata valoare a ei in cazul in care doamne fereste faceti o baita .
daca totusi a picat cineva in apa ,n-are rost sa se agite prea mult intrucat singur e aproape imposibil sa iesa din apa.de asemenea pozitia culcat de multe ori va poate face fericit,mai ales cand auzi ca incepe sa plezneasca la suprafata gheta.
daca nu sunteti siguri de grosimea ghetii ,nu riscati.nu ascultati sfaturile binevoitorilor care va indeamna la curaj prostesc.
de multe ori cei curajosi sunt cei care n-au avut nici o patanie nefericita la viata lor la copca.
in cazul in care cineva a picat sub gheta ,nu mai pierdeti timpul sa-l salvati,anuntati cat mai repede pompierii si salvarea,astfel individul mai are o sansa.
cei cativa bibanei si ghiborti care se prind de obicei nu merita sa va asumati riscuri inutile.
referitor la prinsul crapului la copca raman la parerea lui carprom e cam ca la lotto .

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 23 Ian 2004 09:32

DD scrie: Se poate intampla, in lacurile de acumulare, ca apa sa scada sub gheata iar in momentul in care pasesti pe ea podul sa cedeze si sa te trezesti in apa mult sub nivelul ghetzei fara posibilitatea de a mai iesi.
Nu cred ca se poate intampla. Am vazut pe lacurile de munte ca atunci cand scade apa se rupe gheata de langa mal lasand astfel masa mare de gheata sa coboare odata cu nivelul apei. Iar daca gheata este groasa nu se poate rupe sub greutatea omului care e infinit mai mica decat greutatea ghetii (macar 1000 tone la hectar). Daca se rupe cand calci pe ea inseamna ca e subtire.

Merg pe gheata lacurilor, dar nu am pescuit la copca. Totdeauna se gasesc ape neinghetate si le prefer pescuitului la copca.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 23 Ian 2004 10:33

Multe sunt caile Domnului. Se poate intampla si eu prefer sa fiu prevazator. Cred ca stiti gluma cu pesimistul si optimistul care se contrazic, pesimistul spunand ca "mai rau nu se poate" iar optimistul ii raspunde "ba se poate". Eu personal am avut experiente neplacute legate de apa si nu am fost inca la psihiatru sa imi tratez frica (am ramas blocat -picioarele legate- in schiful rasturnat).

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de viorel toader » 26 Ian 2004 09:09

Mare atentie la copca.Ieri am cazut in apa la Cornetu.Am avut noroc fiind la mal unde apa avea un metru si ceva.E naspa rau :!: :!: :!: :!:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 26 Ian 2004 16:23

daca va intereseaza pescuitul crapului la copca puteti citi pe http://www.crap.roun nou episod din situatii speciale
sa vedeti cum se prindeau crapii candva:-)))
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns