Emisiunea de pescuit ideala

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Ian 2004 18:32

Este nevoie de un cameraman, sunetist, montator, regizor -total profesionisti. Daca este nevoie de cateva zile ca sa prindeti ceva pentru emisiune, stati acolo!
Gica, era o melodie super in tineretea mea, al carei refren il tin minte si acum:

Money, money, money
Must be funny
In the rich man's world
Money, money, money
Always sunny
In the rich man's world
Aha-ahaaa

All the things I could do
If I had a little money
It's a rich man's world

:lol: :) :D :lol: :) :D

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Ian 2004 18:54

Parerea mea personala este urmatoarea: incepeti sa filmati ptr. inceput ceva ce credeti ca vi-ar fi si voua de folos,asteptati sugestile si parerile altora ptr. emisiunile viitoare,luati legaturi si cu alti pescari din tara si nu uitati,todeauna va fi cineva care mai are ceva de comentat dar totodata acela este si cel mai bun telespectator.
Eu am un post de TV francez care difuzeaza zilnic 20 de ore pescuit si vinatoare si credetima ca din 10 emisiuni 9 sunt mai putin interesante, dar de aceea tot le urmaresc.
Asa ca datii bice ca ori ce inceput e greu. Va doresc succes si sper sa difuzati pe un post pe care il vad si eu in Germania :cry:

Big Carps
carprom :wink:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 28 Ian 2004 18:55

Las' c'are energofishu' n'asha? :D

Serios vorbind, trebuie sa captati atentia publicului pescar si nu numai, cu ceva deosebit. Emisiunea trebe' sa aiba succes din prima si cum altfel decat facandu-i pe romani sa rada? Trebuie sa va inspirati din cei care au succes afara fara sa tineti seama de cat de meseriasi sunt. Deci, in primul rand televiziune si dupa aia altceva. Trebuie sa fiti convinsi atat voi cat si altii care incep o chestie d-asta, ca exista un potential foarte bun si ca pot curge banii de care vorbeste patabum, caruia ii dau un citat din Dire Straits: ......."money for nothing" ..........adaugand :?:

Chestiile spuse de Val sunt..........."caduce". :D


Eu ma opresc aici.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Ian 2004 19:03

Chestiile spuse de Val sunt..........."caduce".
Gica, ai un coniac la halba de la mine oricand ... :P

alex_epuran
new member
Mesaje: 15
Membru din: 28 Dec 2002 12:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

emisiunea ideala

Mesaj de alex_epuran » 29 Ian 2004 10:02

Gentlemen,

Emisiuni ideale sunt multe. Numaruil este egal (sau mai mare) cu al privitorilor-pescari.
Emisiunea despre care noi, aici, stim ca este cea mai bine vanduta este a lui Rex Hunt. (Tibanu e de interes "local", Rex este international!)
Nu ma omor dupa ea - nu-l pot suferi pe Rex -, decat atunci cand apar Bushy sau (mai ales) Steve Starling.
Luand asta ca model, trebuie un realizator care sa aiba habar de pescuit (evident, sa cunoasca macar din auzite si aiba posibilitati sa contacteze alti pescari macar la fel de buni ca el - cea mai buna este ideea lui Vlad - sa organizeze, nene, un concurs!), iar acesta sa INVITE in fiecare emisiune pe cineva - pescar de munte, de vale sau de mare, responsabili de dezastrul ecologic, de mizeria apelor, de paza selectiva a zonelor protejate etc... Bineinteles, trebuie operator BUN, sunetist BUN etc, stiu mai bine cei din televiziune. Dar stiu si privitorii care au vazut multe emisiuni in care auzeau putine cuvinte si mult suierat de vant... dar numai la emisiunile facute de noi.

PS - mie the Reel Wars mi-a placut teribil, s-a pescuit peste tot si in toate felurile si s-a supravietuit cu greu...

al dvs
al dvs

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 29 Ian 2004 10:14

pentru a avea succes cu o emisiune tv pentru pescari,cred ca cel mai important lucru este sa dai imgini cu pescari care prind efectiv peste.
altfel va iesi o emisiune fada.in cazul in care vrei sa prezinti monturi,sau sa faci o rubrica de atelier,aceasta sa se desfasoare pe malul baltii,nu in magazin,sau in studio.
daca de exemplu ai prezentat o montura de crap ,dupa ce o realizezi ,lanseaz-o la apa incerca s-o filmezi sub apa sa se vada cum se prezinta ea pe fund.la fel aratati cum se balizeaza un loc de crap,cum se nadeste un loc de crap,cum se momeste cu catapulta sau racheta.toate astea acolo pe malul baltii nu doar in teorie.
filmati pescari cu renume cum pescuiesc efectiv ,cum drileaza un peste cum il scot cu minciocul,cum il elibereaza etc.
asta ar fi dupa mine cheia succesului,pescuitul prezentat acolo pe malul baltii nu in teorie in studio.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 29 Ian 2004 11:12

Poate ca Patabum ar trebui sa ne spuna ce fel de emisiune se prefigureaza din punct de vedere financiar: saraca, decenta, bogata. Fiindca in raspunsurile de mai sus se gasesc preferinte pentru lucruri pe care numai o emisiune foarte bogata le-ar putea satisface. Sa stea echipa de filmare cu zilele pe balta, sa se filmeze sub apa si altele. Astea sunt cerinte pentru autorii de filme (casete video), nu de emisiuni saptamanale.

Din cate stiu eu (dar experienta mea e destul de limitata, poate Val are mai multe de spus aici), filmarile se fac pe fuga, ai venit la 9, ai plecat la 12. Intr-un timp scurt, faci un interviu (tras dintr-o bucata cu o singura camera si fara pretentii artistice), tragi niste cadre cu pescar si peste (daca-l are, daca nu, bagi din arhiva), mai tragi si niste cadre cu balta, vanturile, valurile, dupa care fugi in alta parte, fie pentru ca mai ai si altele de facut, fie pentru ca are treaba operatorul sau sunetistul. Sa stai pe balta cu zilele (unde? la cort? de unde bani pentru toata echipa, macare, diurne si nocturne?), sa astepti momentul REAL al drilului, sa filmezi ore, din care sa pastrezi minute - visuri! Asa ca luati-o mai domol cu ce v-ati dori sa vedeti.

Doriti-va lucruri decente, nu arta, fiindca mi-e greu sa cred ca sunt bani pentru arta. Vreti reporteri profesionisti, cameramani buni, sunetisti excelenti (in general, e teribil sa vezi ateliere facute pe balta, nu se aude nimic, se leaga fire albe pe fond alb si carlige negre pe fond negru), mari pescari care sa stie sa comunice - greu, foarte greu de obtinut cu bani putini. Nu se pot face lucruri mari pe gratis, doar din devotament.

Asa ca, Patabum, spune-ne cam ce crezi ca se poate face si o sa-ti raspundem in limitele pe care le ai. Altminteri, daca esti zana cea buna si ne poti indeplini toate dorintele cu bagheta ta fermecata, eu vreau doua lucruri: sa mearga echipa si sa faca (1) un reportaj de o saptamana cu Rod Hutchinson la Cassien si (2) un reportaj de o saptamana cu Gica Chioru la Cornetu.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 29 Ian 2004 12:17

as vrea sa te intreb vlad cand ai vazut tu la rex hunt sau ceilalti sa faca monturile in studio .
de ce la cassien si nu la sarulesti?
de ce rod hutchinson si nu vlad pavlovici spre exemplu?
de ce nu un interviu cu adriano la peris,gica chioru la cornetu etc.
daca vreti sa faceti o treaba de genul de la 9 la 12 pe fuga si atunci cand am timp si daca am chef,sa dati aceleasi imagini cu amaratu de ciortan prins de 100 de ori,daca vreti ca juma de emisiune sa fie concursul si juma bucatarie atunci mai bine lasati-va pagubasi prieteni.
cel putin pe mine nu ma intereseaza amatorismul.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 29 Ian 2004 12:24

1. Operator filmari exterioare simultan sunetist = statia (deci profesionist). Noi asiguram transport + cazare. Teoretic, din acest punct de vedere, se poate sta in locatie 2-3 zile sa zicem de 2 ori pe luna.

2. Redactor-editor = colaborator, super-meserias, de vreo 10 ani in presa, premiat APTR, nu-mi fac probleme.

3. Durata = 30' (exclusiv promo+publicitate).

4. Multa bunavointa din partea statiei (cel putin pana acum).

5. Functie de audienta estimata se va alege slotul (ora de difuzare). E destul de greu din acest punct de vedere. Prime-time (adica audienta maxima si implicit preturi mari la publicitate) incepe la 19:00, de aceea fiecare statie TV incearca sa bage in intervalul 18:00 - 19:00 emisiuni care sa pregateasca prime-time-ul (nu vreau sa intru in detalii, e un limbaj pasaresc si nu face obiectul discutiei). In momentul in care formatul este definitivat si aprobat de catre statie (format = cum o sa fie, care e structura emisiunii, etc.) se va discuta concret si ora.

5. Nevoia mea este similara cu a voastra. Si eu imi doresc altceva - o emisiune de bun simt, despre pescuit. Deoarece am fost blagoslovit cu prieteni m-am implicat in acest proiect, sa spunem in primul rand logistic. Iliuta va duce greul, cel putin la inceput, eu concentrandu-ma mai mult pe acoperirea costurilor si "impachetarea" materialelor intr-un format de televiziune. Si eu imi doresc, ca si voi, cat mai multa realitate si diversitate, insa trebuie sa fiu si cat se poate de realist: se face o echipa noua, ea trebuie sa invete sa comunice, sa lucreze impreuna, membrii ei sa capete incredere unii in altii, samd.

6. Incercand sa "ard" cat mai multe etape am deschis acest topic. Bineinteles ca raspunsurile sunt reprezentative doar pentru un anumit segment - limitat de accesul la Internet, de timpul necesar pentru a posta pe forum, de pasiunea pentru un anume stil de pescuit, etc - insa ele descriu deja o tendinta si un orizont de asteptare care pentru mine inseamna foarte mult, drept pentru care multumesc tuturor.

7. Sunt multe compromisuri de facut - fiecare are stilul lui, preferintele lui, in general suntem patimasi si histrionici - cel mai important insa este sa comunicam - noi spunand ce vrem sa facem, voi ce va doriti, noi ce putem, voi ce va place si ce nu, noi corectand pe cat se poate si tot asa. Nu-mi doresc sa fie o emisiune de laborator, gen "ce cred(em) eu(noi) despre pescuit", imi doresc sa fie o emisiune vie, interactiva, care sa arate realitatea asa cum este ea, cu pescari si despre pescari - de aceea nu va exista un prezentator ci mai degraba un moderator/narator care va "lega" momentele emisiunii si nu se va vinde pe el si desteptaciunea lui nativa. Imi doresc sa atingem cat mai multe locatii din tara - pentru ca vorbim romanilor - unde sa petrecem clipe placute cu pescarii ce cunosc sau invata zona respectiva.

8. Va rog din suflet, continuati sa va spuneti parerile. Chiar daca noi nu vom reusi materializarea acestui proiect, poate cele scrise aici vor constitui inceputul unei alte initiative, pana la urma cineva trebuie sa reuseasca!

Vizitator

emisiune

Mesaj de Vizitator » 29 Ian 2004 13:11

Fratilor "caduc" :lol: :lol: asa cum credeti voi ca m-am explicat , ma uit la voi si nu inteleg ce este asa greu de inteles . Daca oamenii au sa aiba bugete substantiale de realizare se pot face emisiuni bune , daca nu tot retete si carasei obositi o sa vedeti . Problema este cum se vor realiza aceste bugete ? Si cine isi va asuma rolul de realizator - plecat de acasa cu saptamina . Din pasiune faci emisiunea de la 9-12 cu sculele tale , cu masina ta , cu o masa pentru echipa de filmare , eventual dai si un ban pentru 1 noapte de cazare undeva . Cu saptamina trebuie sa fii platit si nu putin ! Cum se pot construi bugete pentru plata echipei specificate de Patabum . Din sponsorizare Energofish ? In acest caz nu mai suntem obiectivi ! Din bugetul TV ? Nu prea cred , pentru ca ei vor sa scoata bani din reclama la emisiunea asta nu sa bage - fara sa aiba o garantie a ratingului . Un buget serios pentru o astfel de emisiune trece - la difuzare saptaminala - de 3.000 EUR / luna - cu salarii , carburant , cazari , masa , etc . Ce piata deosebita o reprezinta piata produselor de pescuit pentru Romania , in conditiile in care 90 % din pescari isi tirguie sculele tot din Obor si barcile descaltind tractoarele din IAS-uri ?
Un singur lucru vreau sa spun - nu putem avea pretentii mari - in conditiile pietei actuale . Poate in viitor !!

Scrie răspuns