Emisiunea de pescuit ideala

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 30 Ian 2004 15:35

Frate Sangelo :twisted: ! - sa nu exageram ca la 3.000 USD / zi iti regizeaza Costas Gavras si ai si o echipa de efecte speciale :lol: Noi ce am facut , nu am facut o emisiune de pescuit sau despre balti si monturi . Am facut o emisiune care punea accentul pe locuri de pescuit din tara care pot oferi satisfactii si conditii DECENTE romanilor din strainatate sau , de ce nu , chiar strainilor care doresc sa viziteze pentru vinatoare si pescuit tara noastra . Detalii tehnice , descrieri de monturi sofisticate , paralele intre diferite tipuri de scule , etc nu isi pot gasi locul intr-o astfel de emisiune . Sa nu uitam ca emisiunea se difuzeaza pe TVR Int si are alt target si alt format decit cea la care se gindeste Patabum . Eu nu am spus ca am experienta in a realiza o emisiune de pescuit - cred ca nu am nici caderea sa pretind treaba asta - am facut citeva remarci referitoare la modul cum se realizeaza o emisiune TV in general . E greu , si ca sa o faci buna ( si cind spun buna - ma refer ca trebuie sa cuprinda toate evenimentele si noutatile dintr-o saptamina ) e nevoie de bani multi . In plus nu de multe ori echipa de filmare nu e de meserie - adica sunt luati de la stiri sau de la Cultural - si te intelegi greu cu ei in teren . Eu am avut noroc de un realizator bun - impatimit de pescuit si mai nou si de vinatoare - Adi Gradinescu si de o echipa de filmare excelenta - C-tin Tufeanu , Vasile Buta si Cristi Stoica . Cel putin numele lui Vasile Buta printre pescarii de Dunare este destul de cunoscut ! Cu ajutorul lor am realizat citeva emisiuni interesante ( nu toate !! ) care au adus citiva turisti prin tara asta . Asta este targetul nostru !!
In alta ordine de idei - si eu ca pescar simt nevoia de informare - Doamne multumesc ca s-a inventat Internetul !! - si cred ca o emisiune buna despre pescari si tehnicile lor nu poate decit sa fie o pata de culoare in peisajul TV . Eu imi imaginez un soi de revista - in care putem afla ce s-a petrecut in saptamina care a trecut - cine ce a prins - unde si cu ce ? - ce concursuri s-au organizat - ce noutati sunt prin magazine - ce sa- mai intimplat in Delta - cine mai are o idee ? - etc La asa ceva m-as uita cu mare drag si a-si fi alaturi de ei cu toata dragostea ! Dar pentru asa ceva e nevoie de mult mai mult decit entuziasm - e nevoie de bani - de informatii si de alergatura . Sa vedem cine se inscrie la cuvint !
In alta ordine de idei - si aici ma refer la Tibanu - Tiberiu ca persoana nu e un grobian - si este un om destul de normal , chiar educat . Important este ca asa cum face el emisiunile - PLACE !!! - la 70 % din telespectatori si de aceea are si audienta . Ne uitam la un soi de Rex Hunt la pescuit - chiar daca nu de multe ori nu ne place ce vedem . Omul are propria casa de productie - isi plateste din buzunar aventurile - si poate da pe post modul in care percepe el vinatoarea si pescuitul . Ca vinator pot sa spun ca am mari dubii ca ar si intelege ceva din ce face in teren - si face multe fapte neetice - dar nu este singurul ! Sunt multi colegi de-ai mei vinatori care fac acelasi lucru - dar ei nu apar la TV . De aceea are Tibanu audienta - si o sa mai aiba inca mult timp ! Deci repet - el este un baiat de zahar - dar mai are de invatat etica - cel putin la vinatoare ; dar ca el sunt multi in tara asta - si nu prea exista metode educative sa-i faci sa intelaga fenomenul cinegetic altfel . Ma opresc aic pentru ca sigur vor fi reply la acest subiect !

ClaudiuC
new member
Mesaje: 23
Membru din: 15 Iun 2003 15:16

Mesaj de ClaudiuC » 30 Ian 2004 16:28

De ce voi, cei din Bucuresti, nu va uniti fortele , de la producator, realizator , pina la colaboratori ??? Majoritatea celor care s-au exprimat aci au avut opinii competente. Poate ca fiecare si-ar gasi un loc in schema, mai mult sau mai putin dezinteresat material, plus ca fiecare cunoaste sau are contacte cu pescari "meseriasi" in mai toate stilurile de pescuit.
Televiziunea despre care vorbim ipotetic, are sediul in Bucuresti si, probabil, filiale in marile orase. Exemplu: anul trecut Antena 1Cluj si TVR2 Cluj au sprijinit si filmat concursuri din zona. Materialele pot fi adunate, sintetizate si de la filialele din tara si produse in Bucuresti. Doritori pentru colaborare cred ca sint si pe forum. E vorba doar despre o pasiune care nu moare, deci sint deschise porti pentru colaborare.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 30 Ian 2004 17:52

:idea:
E vorba doar despre o pasiune care nu moare
:idea:

Bravo!

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 30 Ian 2004 23:03

Mi-ar place si mie sa-i vad implicati in treaba asta pe Iliuta Goean, Vlad Pavlovici , Malin Musatescu & co de la AvLP , Val Pangica , Bogdan Vasilescu , Fernando Mihailescu , Victor Tarus , Dragos Popa ,echipa nationala de crap , + atitia altii... unii dintre ei au demonstrat ca pot sa colaboreze... Sint o gramada care au ceva de spus, chiar sub forma de invitati, daca nu de colaboratori. Nu stiu daca exista conflict de interese la mijloc, dar mi-ar place sa-l vad pescuind la boilies pe Vlad Pavlovici si pe Fernando Mihailescu la musca. Dar si pe Gica Chioru(fiind el insusi...) la mamaliga... Sau pe Musaro Adriano la Peris...

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 30 Ian 2004 23:41

Buna E-carp, nu ai incredere in cei numiti de tine? Eu sunt de o alta parere: de la unii din ei am vazut poze in schimb de la altii doar "fraze slabe"

PS: si mie mi-ar place sal vad pe Kevin Nash la muscarit si pe Millo la Blinker :lol: :lol: :lol:

Big Carps
carprom

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 31 Ian 2004 00:45

salut baieti,si ciao e-carp alesesem sa privesc doar acest topic(foarte interesant) si sa nu comentez, pentru ca find doar simplu pescar,si la producere programului tv nu ma pricep las sa vorbeasca cei care sunt competenti in materie.
Si mie mi-ar placea un program nou tv de pescuit si inteleg ca sunt niste probleme la producerea acestuia, chestia care mi se pare normala.
daca producatorii, cine ar fii, cred ca pot sa fiu de ajutor la ceva, as fi disponibil oricand sa colaborez cu acestia.
Si daca tu vrei sa-l vezi pe Musaro Adriano la peris sau oriunde tu crezi ca traieste un crap sunt onorat de invitatia ta (astept dezghetarea si eu nerabdator)si sunt complet disponibil sa satisfac curiositatea ta.
faptul de conflict de interes, sau nu, nu-mi apartine si ironia ta nu ajuta pe nimeni si nu e constructiva.Daca ai idei interesante,te rog, spune-le pe forum sa-i ajuti pe baieti sa mearga inainte cu lucrarile, si daca ai idei interesante de cum putem sa prindem mai multi crapi mari eu sunt cu urechile intinse!(ca firul!!) :D :D salut si tot inainte.

c_vrabie
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Ian 2004 17:12

misiunea de pescuit ideala

Mesaj de c_vrabie » 31 Ian 2004 13:09

Salve !

Dupa parerea mea cea mai crunta eroare in emisiunile romanesti a fost logoreea. Le place unor sa se auda vorbind de-ti vine sa spargi sticla !!
Apoi cateva principii :
0. prezentator cunoscator - cu adevarat - in ale pescuitului. Nu ca cineva care dupa ce si-a arunat betele in apa a zis : ,, si acum sa citim ziarul '' (!!!)
1. emisiune generala ;
2. la balta, rau,etc. ;
3. atelier ;
4. popularizare concursuri ;
5. imagini / pescari din - aproape - toata tara ;
6. actiuni educationale , fara a fi didacticiste ;


Si o ultima propunere bomba. Eu as fi dispus pentru o buna emisiune . Cine vrea sa cotizeze . ( si ) In felul acesta realizatorii vor fi mai exigenti cu ei insisi.

Numai bine !

c_vrabie
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Ian 2004 17:12

Mesaj de c_vrabie » 31 Ian 2004 13:14

ERATA .

Nu stiu din ce motive - a actionat vreun filtru ? - punctul 4 incomplet :
4. prezentare ( popularizare ) concursuri.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 31 Ian 2004 14:30

Draga Patabum - uite eu mai ridic o minge la fileu ! Tu vezi ce se intimpla pe Forumuri intre pescari - ca nu sunt doi care sa zica si sa gindeasca la fel . Cine o sa fie prezentatorul emisiunii tale ? -trebuie sa fie o persoana care sa fie acceptata neconditionat de toti ! Pentru ca daca lui Gica Chioru ii prezinti si ii umfli capul cu retete de boiles si tehnici de catch& release - iti bate obrazul ; daca lui Vlad Pavlovici ii explici ultima reteta de mamaliga pentru bomba la Dunare - iarasi nu cred ca gusta ideea ; daca dai prea mult despre crap - e bine pentru Adriano . Vlad si Carprom ( imi cer scuze fata de cei nementionati aici ! ) dar ce facem cu Malin Musetescu , Andrei Zabet sau cu Sorin Dragoi ( iarasi imi cer scuze fata de cei nementionati ) ? - Ei vor spinning si fly - nu crap . Cine o sa fie persoana care sa poata sa le faca pe plac la toti - si in plus sa aiba si autoritatea sa dea explicatii unor astfel de nume - in asa fel incit acestia sa le asculte si sa respecte atit prezentatorul cit si cele spuse :?: :?: Grea incercare fratioare - si iti urez succes in aceasta incercare :!:

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 02 Feb 2004 10:07

[quote="c_vrabie"]ERATA .

Nu stiu din ce motive - a actionat vreun filtru ? - punctul 4 incomplet :
4. prezentare ( ***** ) concursuri.[/quote]

Cuvintul pe care ai vrut sa il folosesti popul_rizare(probabil) contine un cuvint interzis, d-aia te-a filtrat. Pt. a evita injuraturile pe forum.
Pt. Musaro Adriano: "conflict de interese" s-ar traduce cam asa in cazul de fata: daca un redactor la un ziar, revista, post TV ar putea sau nu colabora cu emisiunea despre care se vorbeste. Asta depinde de contractul pe care il are, din ce trust de presa face parte etc. Nu era vorba de ironie.
Inclin sa cred ca daca s-ar putea colabora cu cei pe care i-am enumerat mai sus, si cu altii, ar iesi o emisiune decenta.
Patabum ar trebui incurajat cu oferte concrete de colaborare, si nu descurajat. Poate ca el si Iliuta testeaza piata in acest moment, nu toti care s-ar putea implica in proiect citesc macar pe acest forum, unii habar nu au de el, dar au posibilitati. Oricum, trebuie un producator(manager) priceput. Cei de la AvLP au reusit pe segmentul lor sa sparga aparitiile boeme ale celorlalte reviste. O emisiune TV de ce nu ar reusi???

Scrie răspuns