Emisiunea de pescuit ideala

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 02 Feb 2004 10:45

bravo e-carp,acuma imi place de tine.Bine zis si tot inainte.
Va rog producatori cand incepe emisiune (o mica idee) sper sa aratati la copii care se uita la tv. ca peste dupa drillul va fi eliberat imediat si cu grija.asa ca pe fata copiilor o sa ramana un zambet si multumire ca peste fericit sa intors a casa si el! e importante educarea tineretului la c&r pentru ca sunt ei viitori pescari!!! Baieti noi ca suntem pe forum suntem deja de generatia vechie, atunci,in timpul registrari emisiunii,o sa ne gandim un pic si la copii? salut adri

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 02 Feb 2004 11:44

Val, vrei sa stii cine o sa fie "persoana care sa le faca pe plac la toti"? N-o sa fie nimeni si nici nu trebuie sa fie cineva.

Intai ca asta e o problema insolubila si, ca atare, nici nu trebuie luata in calcul (te rog, observa ca validez observatia ta, ca nu sunt doi care sa zica sau sa gandeasca la fel pe forumul asta). Nu poti avea o emisiune care sa-i multumeasca pe toti. Dupa parerea mea, producatorul nu trebuie sa se preocupe de gasirea unui prezentator care sa primeasca votul tuturor, fiindca nu exista, ci doar gasirea unui prezentator competent si placut. Acelasi lucru e valabil si la o revista. Nici o revista nu-i multumeste pe toti, dar, daca ai redactori competenti in domeniul lor, ai sanse sa scoti o revista buna.

Apoi, ideea de a face pe plac a devenit un viciu. Am vazut oameni cu putere de decizie (in lumea asta pescareasca de care vorbim) paralizati in fata celor mai mici observatii critice, venite de te miri unde. Voiau doar aplauze si, neavand criterii ferme, tremurau la fiecare obiectie, oricat de ridicola. O emisiune nu-si poate propune sa le faca pe plac tuturor, ci sa-si aleaga publicul si sa-l reprezinte. Altfel, va fi un ghiveci ca atatea altele, la care ne uitam din inertie si cu tristete, in lipsa de ceva mai bun.

Patabum, nu stiu daca te ajuta cu ceva observatia asta banala, dar pentru multa lume lucrul cel mai atragator este competenta. Sunt pescar de crap, dar ma uit cu mai mult interes la un reportaj bine facut despre pescuitul la stiuca, decat la unul prost facut despre pescuitul la crap.

dan volcescu
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2004 14:50
Localitate: iasi

emisiune de pescuit...

Mesaj de dan volcescu » 02 Feb 2004 19:53

da e marfa ideea cu reporteri ,, ninja PE SUB APA daror sa se prinda astia si n-or sa-ti mai dea voie pe baltile lor ,doar e democratie..... nu???
indiferent de cine esti,unde esti si de ce faci TREBUIE SA FII SI SA RAMAI OM

Vizitator

competenta

Mesaj de Vizitator » 02 Feb 2004 21:54

Draga Vlad ,

competenta asta este discutabila in clipa in care vrem sa acoperim multe domenii . Eu personal nu cunosc - si sincer cred ca nici tu - un pescar care sa fie la fel de bun si la crap , si la fly si la stiuca sau salau si la copca , si la somn , si la .....( ca poate oi fi uitat ceva ) Uita-te si tu un pic pe Forumuri si vezi ce se intimpla si cit se circoteste . Cum crezi ca vor reactiona craparii sau copcarii la niste emisiuni "nestiintifice"? Nu stiu daca citeai recenziile facute de sharlatanul ala de la pescarclub.ro pe vremea cind avea situl ? Te faceau varza chiar daca aveai ceva de spus - mie personal mi s-a intimplat . Culmea era ca avea vizitatori cit situl meu si al lui Iliuta la un loc , pe vremea cind functiona . Si stii de ce ? Pentru ca avea un stil otravit de a prezenta lucrurile si lumea intra sa vada pe cine mai injura asta si ce mai are de comantat . Problema era ca nimeni nu il vazuse linga un mal de balta - nici identitatea lui nu era foarte clara - si de aceea sub protectia dulce a unui anonimat - putea distruge ce altii incercau si uneori reuseau sa faca bine ! O emisiune ca cea propusa de Catalin are nevoie de sponsori si de sustinere financiara - si de aceea nu poate fi nepasator la astfel de reactii . E o lume aparte - asta din care facem parte si noi , cu modestie , si intotdeauna un pescar care nu poate fi observat pe o balta - va putea pretinde intotdeauna ca este cel putin egal cu Grabmayer !
Parerea mea - pe care i-am impartasit-o si lui Patabum - este ca daca emisiunea va avea un prezentator - va fi atacata ! Solutia ar putea fi aceea a unei voci din sincron - gen Teleenciclopedia ( imi cer scuze dar asta mi-a venit in minte ) - o voce deosebita - stil Pittis , Cotimanis , etc - si care sa apartina unei persoane care in principiu nu ar trebuii sa fie pescar - sau cel putin nu unul participant activ la "viata noastra mondena " ! Ce cistiga asa ? O prezentare vocala placuta si intimidarea oricaror atacuri la persoana care apare pe ecran ! Emisiunea cistiga in valoare printr-un fond acustic exceptional iar telespectatorul se concentreaza pe gestica si actiunile pescaresti prezentate - nu pe eventualele greseli si "lipse de cunostiinte" ale prezentatorului . E o idee - astept pareri !! :idea:

Claw
member
Mesaje: 111
Membru din: 01 Feb 2004 05:09

Mesaj de Claw » 02 Feb 2004 22:51

Greu de spus.
Crap de dunare, crap salbatic, metode si tehnici, noroc/oportunism, pasiune, dedicatie,STIL,, conceptie, si ar mai fi dar ma rog
... . Totusi nu inteleg de ce exista atata polemica vis-a-vis de finantare, profit, gpr,gdfsftyr,dfgsyhrgeyi, lucruri care dealtfel nu au nici o legatura cu indeletnicirile uzuale.

Sper din tot sufletul sa se realizeze acest proiect.

Cu stima,
Claw

Claw
member
Mesaje: 111
Membru din: 01 Feb 2004 05:09

Mesaj de Claw » 02 Feb 2004 23:06

Sangelo esti gresit dar ce ar trebui sa stie regizoru ala ? Avem nevoie de emisiuni de pescuit, avem nevoie de emisiuni care sa arate copacu' si apa.

Ce ne facem ne uitam la Tatu, Raduleasca, Tibanu sau la stiri? Hehe.

Dpdv al meu orice este bine venit.

Vizitator

profit ????

Mesaj de Vizitator » 03 Feb 2004 00:06

Hey Claw , cine a pomenit de profit in tot forumul asta ? Despre ce vorbim - de costuri de realizare sau de cine si ce cistiga ? Toata lumea a vrut sa scoata in evidenta anumite costuri care trebuiesc acoperite - dar tu esti primul care spune - PROFIT !! Profit dintr-o emisiune de pescuit ? - cred ca glumesti sau te-ai uitat aseara la Super Bowl si crezi ca totul e ca acolo :?:

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 03 Feb 2004 02:13

Salut tuturor!
Am ramas de-a dreptul interzis de posibilitatea aparitiei unei noi emisiuni de pescuit.Nu ca ar fi prea multe cele de azi(de calitatea lor nu mai vorbesc!),dar chiar ar fi ceva senzational pentru noi,pescarii,indiferent de stilul pe care-l adoptam.Va urez de pe acum multa bafta in derularea proiectului!
Cred ca ar fi important sa puteti fi impartiali in ceea ce priveste atragerea firmelor care comercializeaza articole de pescuit.Un exemplu ar fi revista Aventuri la pescuit,in paginile careia se regasesc,fara probleme,mai toti comerciantii autohtoni.Mai mult sau mai putin,probabil si in functie de cit contribuie fiecare,nu e important.Emisiunile de pescuit de pina acum,fara a ofensa pe cineva anume,pacatuiau si prin colaborarea cu anumiti pescari,in functie de "cunostintele" sau "pilele" fiecaruia.Sint convins ca e greu sa finantezi o asemenea emisiune,fara sprijinul unor sponsori de profil.
Interesanta ideea cu doua stiluri pe emisiune,chiar si in doua episoade.La fel cea cu un comentariu din studio,dar care poate fi combinata si cu cea de pe malul apei,sa spunem "live",intercalata si cu o gluma,eventual,etc.
Dar inainte de toate,nu sint primul care o spune,trebuie ca 95% sa fie filmata pe girla,si neaparat,sa se prinda peste,indiferent de marime,specie,stil...
O parere.Nu cred ca ar fi interesant sa revedem diverse vedete ale muzicii,sportului pasionate de pescuit si cam atit..Stim despre ei,i-am vazut,am citit despre ei,ii apreciem pentru vocile lor,pentru talentul lor,pentru cite goluri dau,dar ...O sa-mi spuneti ca dau o pata de culoare,stiu,ca sint unii chiar pasionati,corect,in definitiv publicul pescarilor va decide.Sper.
Mai vorbim,

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 03 Feb 2004 06:13

Sunt shi eu de parere ca o emisiune gen documentar (telenciclopedie)ar satisface cel putzin partzial necersitatzile tuturor categ.,fara a ofensa pe cineva.(vocile amintite ar aduce un plus de profesionalism)
Orice idee pt. a ajunge sa aiba finalitate(succes) trebuie sa fie nascuta,enuntzata,gandita shi discutata,chiar combatuta de catre cat mai multzi indivizi,atat inainte cat shi in timpul punerii in aplicare.Cine afirma ca parerea unui copil nu trebuie luata in seama acesta gresheshte,deoarece de cele mai multe ori cu cat inaintam in varsta ne plafonam(motivele sunt nenumarate) lipsindu-ne imaginatzia shi nu numai,copilului.

Claw
member
Mesaje: 111
Membru din: 01 Feb 2004 05:09

Mesaj de Claw » 03 Feb 2004 07:30

am zis eu profit ? neahh probabil era vorba de audienta.
Tare bun super bowl-ul.

Scrie răspuns