Emisiunea de pescuit ideala

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 29 Ian 2004 13:12

Nick, astea sunt preferintele mele, tu poti avea altele.

Dar pericolul e tocmai cel pe care il sesizezi: amatorismul. Nenumarate emisiuni s-au facut cu saracie de mijloace si saracie de gand - filmari rapide, montaje sumare, reporteri diletanti si invitati crispati, stangaci, carora nu li s-a lasat suficient timp sa fie ei insisi. Am facut o data un interviu cu Philippe Lagabbe. Ma dusesem la filmare pentru altceva, dar acolo era si Lagabbe, pe care abia il cunoscusem, si editorul a zis "pune-i si astuia cateva intrebari". Bine, dar ce sa-l intreb, nu-l cunosc suficient, nu m-am pregatit pentru un interviu cu el! Nu conteaza, intreaba-l cum se simte in Romania, daca-i place aici, daca o sa ma vina, chestii de astea, stii tu. Si l-am intrebat. La asa intrebari, asa raspunsuri. Lagabbe (om cu mare experienta mediatica, a facut cateva filme, a scris o multime de articole) a simtit imediat impostura si mi-a dat niste raspunsuri amicale, dar inutilizabile: Romania e frumoasa, pescuitul e frumos, apusurile si rasariturile sunt frumoase si ele, pe apa te infratesti cu natura, participi la o mare aventura, devii mai bun, bonne chance mon ami. Furios ca ma facusem de ras, am rugat editorul sa nu difuzeze interviul si, din fericire, nu l-a difuzat.

Patabum, e interesant si promitator ce spui. Succes!

Vizitator

pentru Patabum

Mesaj de Vizitator » 29 Ian 2004 13:25

Patabum scrie :
Nu-mi doresc sa fie o emisiune de laborator, gen "ce cred(em) eu(noi) despre pescuit", imi doresc sa fie o emisiune vie, interactiva, care sa arate realitatea asa cum este ea, cu pescari si despre pescari - de aceea nu va exista un prezentator ci mai degraba un moderator/narator care va "lega" momentele emisiunii si nu se va vinde pe el si desteptaciunea lui nativa.

O singura intrebare am - ca sa poti realiza ceea ce frumos scrii aici - ce experienta de producator de TV ai acumulat ? Crezi ca e simplu ? Cind ai facut ultima data un montaj complex impreuna cu cineva care habar nu are de pescuit ( aici ma refer la doamna sau domnul de la butoane sdin studioul TV ) ? Cind ti-a batut ultima data pe teren vintul in rafale si nu puteai auzi in casti sunetul , chiar in clipa in care realizatorul scotea un peste din apa ? Cind ai gindit ultima data o emisiune cap - coada astfel incit realizatorul sa nu-si schimbe hainele , pentru ca nu mai ai continuitate in cadre la montaj ? Mai vorbim pe tema asta daca vrei !! [/b]

Vizitator

Grabmayer

Mesaj de Vizitator » 29 Ian 2004 13:32

In spiritul celor spuse de Vlad Pavlovici - mentionez si eu o chestie interesanta - eram cu Iliuta la Sarulesti - si i-am luat interviu lui Craw si lui Grabmayer . De la Craw am scos numai faptul ca pescuieste cu lansete lungi si cu boiles :lol: :lol: iar de la Grabmayer ca nu e prima data in Romania :lol: si ca iubeste aceasta tara si oamenii ei :lol: . Asa ca ...................

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 29 Ian 2004 14:30

depinde si ce tip de emisiune vrei sa fie educativa sau de divertisment.
daca vrei s-o faci educativa atunci se justifica sa iei interviu lui x-lescu ,pescar de talie internationala sa-ti arate el cum se prinde cu boiles de nu stiu ce firma si lansete de mii de parai ditamai crapu de tzispe kile.
pe mine m-ar tenta insa o emisiune mai mult de divertisment decat educativa.
adica te duci pe balta x momesti ,si incepi sa iei crapi de 2,3 kile bucata.
cel putin pe mine ma relaxeaza teribil cand vad pe altii prinzand peste,chiar si pe balta si nu numai la televizor.
ma bubur intotdeauna si de capturile altuia asa cum ma bucur de ale mele.
asa ca raman la parerea mea important e sa prinzi peste sau sa arati pe altii cum prind peste.
in fond si emisiunile occidentale din asta constau 80%,realizatorul sau invitati de-ai lui dau la peste,si ce mai important mai si prind.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 29 Ian 2004 14:43

:? Of, copii, copiii...

Val,

no offence, ai productie si post-productie... Asa cum am spus, nu fac un film dupa un scenariu!
Vorbim cu siguranta, daca-mi aduc bine aminte am ramas dator cu o palinca de la mama ei... Cat despre piata, din pacate cam ai dreptate, tocmai de aceea, asa cum am spus si mai devreme, privesc proiectul asta ca pe un copil: il concepi cu bucurie si placere - treaz, il nasti - cu ajutorul altora, il cresti - cu multi nervi, te bucuri de el - daca mai ai timp...

Vlad,

saracia de care vorbesti este de cele mai multe ori in idei inainte de a fi financiara (din pacate!)

Sangelo
new member
Mesaje: 14
Membru din: 30 Ian 2004 00:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sangelo » 30 Ian 2004 01:41

"privesc proiectul asta ca pe un copil: il concepi cu bucurie si
placere - treaz, il nasti - cu ajutorul altora, il cresti - cu multi nervi, te bucuri de el -
daca mai ai timp... "

Patabum, nu vreau sa fiu sarcastic, dar din punctul meu de vedere, privesc proiectul acesta tot ca pe un copil, din pacate conceput in urma unui viol, nascut prematur, din pacate mort, bucurandu-ne sa vedem, mai mult ca sigur, un avorton in spatele borcanului de sticla, TV-ul.
As vrea sa spun ca "din pacate", dar de data asta "din fericire", singurele emisiuni TV cu adevarat de succes sunt "retzete" si formule de emisiuni IMPORTATE. Succesul unei emisiuni, audienta si sumele atrase din publicitate fac parte din regulile jocului. Cate GRP-uri crezi ca ar aduce o emisiune in care, dupa cate am inteles, esti si scenarist, faci castingul - l-ai luat deja pe Iliuta, esti regizor, poate si operator? Deci un fel de Radu Silea de la Antena 1? Tibanu nu poate fi exemplu, nu mai are loc pentru camera cand trebuie sa tina copanul intr-o mana si sticla in alta.
"Fir Intins" de la A1 nu mai apare, cealalta degeaba apare... Crezi ca daca ar fi fost facute profesional, ar fi adus mai multi bani? Doar ai intrebat la ce ora am vrea sa apara emisiunea respectiva!!! Cum sa-ti alegi ora de difuzare cand ar fi ZERO din cauza target-ului. Ce reclame ar intra? Te bazezi pe bugetele firmelor de pescuit? Mai mult ca sigur ca cifra de afaceri a tuturor e mai mica decat bugetul alocat publicitatii de o firma de detergenti, nici macar aceea in xxx XX sau vreodata in prime time...
Avem ganduri mari: reviste speciale de crap, emisiuni TV de pescuit. Si nici macar nu avem macar o "figura" reprezentativa de pescar de crap in Romania. Lucruri despre care vorbim cu toti, dar ne facem visuri. Echipe "reprezentative" adunate sub umbra cabalei, articole traduse in revistele de pescuit, patroni de balti verosi... Suntem prea toxici, perversi si mercantili pentru a realiza ceva.
GS
Nihil sine carpio !

Balaceanu Ion
new member
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2003 12:49
Localitate: ploiesti

Emisiune televizata

Mesaj de Balaceanu Ion » 30 Ian 2004 09:01

Va salut .
Cu toate ca nu prea particip la discutiile de pe forum , sa stiti ca va urmaresc de mult timp. Spre surprinderea mea , nu tot ce se discuta are de a face cu pescarul adevarat.
Cum sa fie o emisiune TV pe tema pescuitului ?. Eu cam asa cred :
O echipa beton care sa stie ce inseamna pescuitul adevarat , sa nu filmeze pe baltile care sunt enuntate aici pe site decit atunci cind au loc evenimente speciale ( concursuri ) . Mergeti fratilor la balti si pe cursul riurilor ( luati Dunarea de exemplu ) si sunt convins ca veti gasi multi pescari adevarati , veti avea contact direct cu cei care au multa rabdare mai ales la crap unde se asteapta si o saptamina pina ce D-ul CRAP incepe sa manince , veti gasi OAMENI Pescari care va pot spune oful lor , veti avea ocazia sa filmati in direct driluri ce-ti creste adrenalina mai rau decit ai sari cu parasuta , veti putea filma pe viu cum se face si braconaj prin cele mai ordinare metode . Veti avea ocazia sa vedeti tot felul de monturi si nade, de la cele mai sofisticate pina la cele mai simple (mie cele mai simple mi-au dat cele mai bune rezultate) . Acolo se pot face cele mai adevarate emisiunii TV . Nu Jepul s-au sculele de xxx ( ma refer la cele cu multi dolari sau euro in coada ) face ca un pescuit sa fie adevarat ci ISCUSINTA , RABDAREA , SI PERSEVERENTA omului pescar sunt cele mai compatibile,
Domnul Gica are dreptate " pentru a avea succes si pentru a cistiga bani din asta este musai sa faceti televiziune " .
FIR INTINS LA TOATA LUMEA IN 2004.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 30 Ian 2004 09:24

Sangelo,

Che Guevara a fost si ramane un simbol al luptei pentru libertate, ceea ce inseamna in primul rand si mai ales libertatea de a gandi si a intelege inainte de a spune. Stii, chinezii au o zicere: "Am doi ochi ca sa privesc de 2 ori, am 2 urechi ca sa ascult de 2 ori si am o gura ca sa zic doar o data!".

Scrie negru pe alb de echipa, asa ca nu inteleg ironia, sau trebuia sa scrii neaparat ceva? Habar n-ai de ce se intampla, dar hopa sus, ca orice roman verde, tre' sa critici ceva, ca e trendy si cool, nu?

Vrei sa vorbim de GRP-uri si TRP-uri? Pe ce target? Pe ce grila, de vara, de toamna? Si daca eu vreau sa vand la rate-card? Si daca exista un sponsor?

Vrei sa vorbim de licente si formate de emisiuni consacrate? OK, uite o lista mai jos, spune-mi despre care anume, ce casa de productie stii si hai sa incepem sa negociem cu ei:
- Adventures in Fishing with Captain Ray Kelly;
- America's Outdoor Journal;
- Bill Saiff's Rod & Reel
- Captain Jim Hammond
- The Daily Catch
XXX 'n Canada;
- Fisherman's Heaven;
- Fishing Wild Australia;
- The Fishmasters;
- Gary Cooper's Fishing Diary;
- Offshore Adventures;
- Quest For Adventure;
- Sportfishing with Dan Hernandez ;
- Sportman's Challenge;
- Jimmy Houston Outdoors.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 30 Ian 2004 10:52

Sangelo, nu-ti ajung revistele si emisiunile care exista? Simti nevoia sa le critici si pe cele inca n-au aparut? Daca e de criticat ceva in primul rand, nu e conceptul, e realizarea. Conceptual, emisiunea lui Tibanu putea fi decenta si, daca am fi vazut proiectul ei pe hartie, cu greu am fi putut banui ce oroare va fi de fapt. Si daca maine ar disparea Tibanu, dar s-ar pastra formatul emisiunii si ar fi facuta de tine sau de mine sau de Cyprinus Mediaticus, Carpius Hermeneuticus si alte pseudonime curajoase si cu opinie, ar fi probabil cu totul alta emisiune.

Ce zice Patabum mi se pare interesant, chiar daca un pic prea general - probabil ca o sa se loveasca de tot felul de lucruri, pe care nu le poate banui acum, asa cum oricine incearca sa conduca un proiect de la idee la realizare (revista, emisiune etc.) descopera tot felul de obstacole greu de anticipat. Dar ma bucur ca incearca si sper sa-i iasa pasienta.

Sangelo
new member
Mesaje: 14
Membru din: 30 Ian 2004 00:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sangelo » 30 Ian 2004 13:17

As fi vrut sa critic, constructiv, o emisiune a ta deja aparuta. Din pacate, imi pare rau ca-ti zic, initiativa, mai ales ca ceri idei de la niste nickname-uri, este inantila. Val, care cat de cat a avut oarecare experienta, e prea cuminte cand vorbeste de $3000/ luna. De aceea a si avut emisiunea la care a participat "succesul" respectiv. Mai aproape de adevar, si de profilul unei emisiuni de succes, ar fi fost $3000 / zi numai pt regizor, poate...
Nihil sine carpio !

Scrie răspuns