Intrebare balti jud salaj sau cluj

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
monica
new member
Mesaje: 1
Membru din: 08 Feb 2004 21:33
Localitate: zalau
Contact:

Intrebare balti jud salaj sau cluj

Mesaj de monica » 08 Feb 2004 21:48

buna ma munesc monica si as avea o intrebare daca nu am prea multe peretntzii :? as vrea sa stiu daca cineva ma poathe ajutha cu informatzi despre ceva capturi de crapi in judetele salaj sau cluj care is metodele de pescuit shi care sunt taxele ... nu sthiu exact dar am auzith de un crap de 29 30 kg la belis la baraj in jud cluj shi as vrea ca sa sthiu daca cineva poathe ca sa imi confirme noutatea asta
daca nu stitzi nika de lacul belis ... pt crapi ceva prin zona ?? eu is din salaj dar momenthan locuiesc in italia .. shi as vrea sa ma duc la pescuith cind vin acasa
va multzumesc shi astepth noutatzii :roll:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 09 Feb 2004 17:23

monica,imi pare bine ca te aud! eu sunt un italenu,care sta in ploiesti si imi pare foarte rao ca nu cunosc zonele de pe cluj pentru sa te ajut dar daca zici ca sunt crapi la 30 de kg. ar fi onorat de invitatia ta :D !!!!!la care tecnica de pescuit trebuie folosita acolo o sa resolvam problema pe loc,sa nu te faci grije. (carpfishing, normal! cu rama si forfacul o sa avem probleme la crap mare!!)oricum daca ai nevoie de ceva eu sunt aici!! numai bine
ps. cum ti a venit pasiune pentru pescuitul la crap?asa te intreb de curiositate! ciao e spero di sentirti.

Andrei Muresan
new member
Mesaje: 17
Membru din: 28 Feb 2004 11:40
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Lacul Belis

Mesaj de Andrei Muresan » 01 Mar 2004 10:54

Salut Monica:). Pescuiesc de 10 ani pe lacul Belis si pot sa iti spun 100% ca in acest lac nu vei prinde niciodata crap. Belis e un lac de acumulare, situat in zona de munte. Pe Belis poti prinde cu succes clean (in special la vobler), biban (cam la orice) si, mai rar in ultimul timp, pastrav (vara la musca, iar in restul sezonului la buchet de viermusi sau rame). Fiind nascut in zona lacului Belis Fantanele pot sa iti spun sigur ca acolo au fost capturi frumoase (clean de 3kg, pastrav de 3,5 kg, biban de 7-800 g - in vara anului trecut) dar in nici un caz nu se prinde crap. Iti sugerez sa incerci pentru crap lacul SUATU (taxa 2004 - 200.000/zi + 450.000 taxa pentru barca + 250.000/noapte daca te tenteaza - am inteles ca se prinde atat crap comun cat si ten), lacul TAGA (taxa 2004 150.000/zi - carp comun, caras, rosioara, platica) si lacurile GEACA, CHIRISU, SUCUTARD (unde nu stiu taxele pe acest an, dar unde s-a prins destul de bine din cate am auzit). Daca vrei poti sa incerci lacul ZAU DE CAMPIE (Mures) unde am prins si eu caras mare (in medie sunt pe la 8-900 g) si fitofag. Rar se mai prinde si carp comun din cate am inteles. In speranta ca sugestiile mele iti vor fi de folos, iti doresc fir intins:)
Andrei

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 02 Mar 2004 09:32

Nu stiu de Belis, dar lacurile Gilau, Somes Cald si Tarnita au crap.

Scrie răspuns