un alt mare pescar din romania ...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

un alt mare pescar din romania ...

Mesaj de chiqui2k4 » 17 Iul 2006 19:16

in ritmul ashttp://www.libertatea.ro/index.php?section=art ... d=158077ta nu-i de mirare ca nu mai sint cine stie ce pesti in romania.

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 17 Iul 2006 22:41

Salut Cristi,

Vad ca au scos articolul. Pacat vroiam si eu sa vad.

Tudor

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 17 Iul 2006 23:01

http://www.libertatea.ro/index.php?sect ... sid=158077

Nu l-au scos, era scris gresit link-ul in primul mesaj: aslinkta.[/b]

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 20 Iul 2006 10:42

Citez : Dupa ce a fost filmat si fotografiat, monstrul a fost taiat, portionat si pus pe gratar.

Hahahah......sa vedem daca mai prinzi de acum incolo.... :evil: .....in acest ritm....vei pescui data viitoare poate, direct gratarul :evil:

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 20 Iul 2006 21:42

Carpriver el tot ce stie va face.Asa ca noi vorbim aici pe forum dar cred ca oricum pentru el e greu de inteles. Vreau sa sa spun o singura chestie privitor la pescuitul asta si mai ales cu luatul pestelui acsa.Sincer in romania fiind copil luam si u ce prindeam acolo:1-2 caras sau vreun biban.Nu pot spune ca nu.dar de cind sint in Spania,am avut norocul sa stau de vorba cu multi pescari mari si m-am schimbat complet.Dar sincer vorbind din cind in cind mai iau si eu vreun crap acasa.De3 exemplu in 2005 in tot anul am luat 3 crapi.Sincer.Si nimeni nu ma poate condamna pentru asta.este dreptul meu de la lege si nimic mai mult. Dar ce te faci cu unii care prind cite 2-3 somni si ii iau acasa pe toti.Cum a fost exemplu din Libertatea.Am avut ocazia sa stau la masa intr-o seara cu Caude Valette Stide cineorbesc.A fost o placere extraordinara pentru amindoi.Si din vorba in vorba am ajuns la acest subiet.culuatul pestului acasa.La care Claude care a fost si i romania la lacul Raduta si stiind ciie ceva de noi romanii imi raspunde:Este normal ca voi romanii pescari sa luati citeodata ca sa mancati. Dar de a lua un peste,doi si a ajunge la un somn de atitea kg. este diferenta.

vanghele
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 26 Mai 2005 08:04

Mesaj de vanghele » 22 Iul 2006 06:36

Legea nr.192/2001
Art. 55. - Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la.... lei la .... lei urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
d) pescuitul recreativ/sportiv de catre o singura persoana in timpul unei zile de la rasaritul si pana la apusul soarelui:
- mai mult de 5 kg de peste, cu exceptia cazului in care s-a pescuit un singur exemplar a carui greutate depaseste 5 kg, in apele domeniului public.
Cel care a capturat "monstrul" pe Mures nu a incalcat legea.Poate doar legea nescrisa a bunului-simt, dar asta e alta mancare de peste.

vanghele
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 26 Mai 2005 08:04

Mesaj de vanghele » 22 Iul 2006 07:40

Luptatori din cadrul Detasamentului Politiei pentru Interventie Rapida (DPIR) au reusit sa prinda trei "pescari electrici". In masina in care se aflau braconierii, politistii au descoperit aproximativ 200 kilograme de peste proaspat pescuit. Cei trei, Vasile M., Cristian I. si Vasile C., toti din Tulcea, pescuisera pe Dunare, intre milele marine 35 si 36, folosindu-se de un dispozitiv electric cu care au reusit sa curenteze crap, somn si salau.
Dupa ce au pescuit dintr-o barca de fibra cu un motor de 60 de cai putere, braconierii au vrut sa transporte pestele cu un Cielo, dar au cazut in mana mascatilor.
Iata de ce nu mai sunt cine stie ce pesti in Romania :-(

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 22 Iul 2006 16:36

vanghele subiectul era nu ca omul ar fi luat pestele acasa si la mancat. Cum spuneam si eu mai sus legea iti da posibilitatea sa iei daca vrei dar nu in halul asta
exact cum ar fi un porc de craciun.Dar asta este .Si asta va continua multi ani de acum incolo.Pacat.

vanghele
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 26 Mai 2005 08:04

Mesaj de vanghele » 22 Iul 2006 17:47


Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 22 Iul 2006 18:14

omul era un incepator in ale pescuitului. sa fim seriosi, cati dintre noi ar fi eliberat acel peste daca l-ar fi capturat in prima lor zi de pescuit?
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Scrie răspuns