Rapitor pe bratul Borcea

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Rapitor pe bratul Borcea

Mesaj de Vizitator » 11 Feb 2004 15:21

Plec la o vinatoare de rate pe bratul Borcea - in zona Calarasi . Am o rugaminte la voi - o sa iau si o lanseta cu mine - pentru avat si biban ! Stiti ceva locuri pe Dunare sau prin preajma ca sa pot face 2-3 lanseuri ? Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 11 Feb 2004 18:28

Val,

Astia anunta viscol, ger si ninsoare la greu si tie iti arde de vanatoare si pescuit?

:lol: :lol: :lol:

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de viorel toader » 11 Feb 2004 18:40

Pe Riul Raul(bratul Bala) la km7-8 in anaforul mare pe malul din dreapta si la km 11 la digurile de piatra la intrarea pe Dunare km 344.Acum 10-12 ani am luat avati frumosi in februarie la vobler Rapala ratlin.Spune-ne si noua daca......daca.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 11 Feb 2004 19:16

Val, stiu un loc meserias chiar in Calarasi. Langa silozurile de cereale din port. Totusi daca nu este ceva soare, mai bine cauta niste rate in plus.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 11 Feb 2004 19:27

Mersi baieti - stiam eu ca nu ma lasati la greu ! Daca o fi ceva va dau de stire

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 11 Feb 2004 19:30

Asta pentru Patabum - dupa ce ti-am povestit ce am patit la Crisan acum 2 saptamini - iti dai seama ca un pic de zapada si ger nu ma mai poate speria :lol: :lol: Chiar incep sa cred ca este o vreme predestinata pentru iesirile mele in natura !!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 12 Feb 2004 12:41

Acum niste ani buni am fost in zona, dar nu am pescuit chiar in Calarasi. Am trecut cu bacul (era al fermelor din insula) in dreptul localitatii Roseti si apoi pe niste drumuri jale am coborat spre sud. Era acolo un canal care unea cele doua brate ale Dunarii ( cred ca localnicii il numeau "iepurasul") si tot in zona era si un anafor. In insula in dreptul Rosetilor este o orezarie (sau era) la vremea respectiva brazdata de canale pline de biban mare. Dar repet asta a fost acum niste ani buni (93-94). Imi pare rau ca nu pot da amanunte mai concrete, dar am ajuns acolo intamplator.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 12 Feb 2004 17:29

val, sa ne spui si noua ce-ai facut
eu ma indoiesc profund ca ai sanse sa prinzi avat acum in dunare

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 12 Feb 2004 17:33

viorel
cum ajungi acolo, treci cu bacul la unirea, peste borcea, si ajungi pe malul stang al Raului ( cum curge Raul spre Borcea, dinspre Dunare ) ?
mergi pe malul respectiv pana la bratul Dunarea, acolo sunt digurile de piatra despre care vorbeai ? si anaforul cel mare despre care vorbeai, este tot pe acest mal ?

dan

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 12 Feb 2004 18:22

Dane - si eu ma indoiesc , dar nu pot lasa sculele acasa ca nu ma rabda inima ! :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns