Rapitor pe bratul Borcea

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 13 Feb 2004 09:52

pai cine a zis sa le lasi acasa ? poti sa dai la biban sau stiuca, daca nu e inghetata situatia
iti recomand un loc unde poti incerca la stiuca
treci Borcea cu bacul in comuna Borcea ( primul bac din comuna cum mergi dinspre Calarasi spre Fetesti, mai este un inca un bac in comuna respectiva )
mergi pe singurul drum perpendicular pe insula, spre bratul Dunarea
cand ajungi la digul de la bratul Dunarea, intre dig si brat trebuie sa fie o balta de revarsare, paralelea cu Dunarea, destul de lunga i se spune " la veriga "
poti intreba acolo, exista in zona si o cabana de vanatoare ( poate o stii ) precum si un reprezentant AJVPS
pescuiesti si tu C&R si poate nu ne injura nimeni ca vorbim despre stiuca in "prohibitie "
locul respectiv are potential foarte mare, nu stiu insa ce a mai scapat de setcile baietilor de pe balta
anul trecut, in vara, padurarul insusi intindea vreun kilometru de setca monofilament in balta aia
asta dupa ce mi-a spus candid: permis aveti ? ca daca vine de la ajvps e problema mare daca nu aveti permis

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 13 Feb 2004 10:40

intre fetesti si hirsova pe malul din ialomita este in comuna facaieni bac cu care poti trece borcea ,dupa ce treci pe drumul principal ( perpendicular pe borcea) dupa 4-5 km ajungi la lacul ( balta) saltava ,este concesionata . are inca multa stiuca si biban. pretul nu-l cunosc . anul trecut a fost o captura importanta de crap ( vezi recorduri in " avent la pesc" .
dar ai grija la timp , eu ma ocup in mangalia de termoficarea orasului si am primit avize de furtuna si viscol in noaptea de vineri spre simbata
iulian

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 13 Feb 2004 15:40

Stie cineva cand este prohibitia la pescuitul rapitorilor in apele naturale?

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 13 Feb 2004 15:44

in mare:
salmonide ( ape de munte ) : septembrie - mai
stiuca - februarie - martie
ceilalti rapitori - prohibitia generala ape de ses: aprilie - iunie
exceptie la prohibitia generala - dunarea in zona de frontiera - prohibitia se tine doar o luna
datele mai variaza, trebuie cautat ordinul ministrului pentru 2004

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de viorel toader » 13 Feb 2004 18:14

Pentru DANR.Merge si la Unirea dar eu trec pe la Roseti si pe dig dupa 15 km ajung pe riu la km7.Anaforul mare este pe vis-a-vis la km 8.Digurile sunt la Dunare,la inceputul riului km 10-11 respectiv 343-342 pe fluviu.Locurile descrise de mine au fost foarte bune pana la aparitia"CURENTLUI".Eu totusi incerc in fiecare an.Barca cu motor de cel putin 12 cp este indispensabila accesul pe diguri si maluri la locurile bune de pescuit cu piciorul fiind aproape imposibil.In zona mai sunt si alte locuri interesante.Daca te intereseaza spun-mi.PS Raspunde-mi la sub. meu FIRE.

Vizitator

m-am intors

Mesaj de Vizitator » 15 Feb 2004 19:20

Baieti m-am intors ! Dupa cum era de asteptat nici vorba de pescuit . Ieri a batut vintul rau prin zona si a si nins la un moment dat Vreme excelenta pentru gisca si rata - dar din pacate total potrivnica pescuitului Asa ca nu am facut altceva decit sa plimb betele . In schimb am cercetat zona pentru la vara - si din ce am mai discutat si cu cei din zona - sunt citeva locuri promitatoare pentru crap sau somn . Din pacate pescuitul la japca si la curent face parte din cotidian prin acele locuri - asa ca nu stiu ce mai este si prin apa :?: Multumesc oricum pentru bunavointa voastra !

Scrie răspuns