Permisul de pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Permisul de pescuit

Mesaj de Ioan S. » 13 Feb 2004 16:05

La Iasi permisul de pescuit pe anul 2004 costa 800.000 lei.
Asta pentru cei care au avut permis si anul trecut. Cei care devin pescari anul acesta platesc mai mult.
Daca cineva are permis de pescuit din alt judet merge la AJVPS Iasi si contra sumei de 300.000 lei poate pescui si in judetul Iasi.
Sunt curios sa aflu parerile altor pescari referitor la:
1. Ce procent din acesti bani ajung la [i][b]Compania Nationala de Administrare a Fondului Piscicol[/b][/i] ?
2. De ce nu este interesata [i][b]Compania Nationala de Administrare a Fondului Piscicol[/b][/i] sa elimine AJVPS (AGVPS) dintre companie si pescarul sportiv?
3. Ar fi interesant un xxx al preturilor la permisul de pescuit pe judete?
4. Ce ofera AJVPS-ul clasat primil in topul de la punctul anterior?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Feb 2004 19:11

Ioan este foarte greu respunsul la intrebare nr. 4!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
asteapta ca ma gandesc bine....Ce ofera orice organ statal, ca spitalul.....
NIMICA!!!!!!!!!!!!!!!!!! am mintit, iti ofera faptul ca te ia bani de jabba!!!!
Nu e de ajuns?
e greu ioan, din ce in ce mai greu!!!!!!!!!!!!!numai bine.
ps. te do un sfat:cand vorbesti,sau te gandesti la un organ statal raspunsul este mereu la fel in tara!!! PRIVATIZARE frate!!!!!!!acest este raspunsul!!!!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 16 Feb 2004 16:25

Sincer sa fiu, chiar la acest pret, pescuitul ramine cea mai ieftina distractie. Nu pretul permisului de pescuit este problema.

Ceea ce deranjeaza este principiul: "Legea nr. 192 din 19 aprilie 2001 privind fondul piscicol, pescuitul si acvacultura" spune ca pot dobindi dreptul de a pescui asociatiile de pescari sportivi. Iata cum devine obligatorie prin lege asocierea indivizilor (cetateni liberi) care au un anumit hobby.

Ceea ce ma face sa scriu despre aceasta problema tine de istoria acestei tari. Am trecut de acea perioada cind ne era teama sa vorbim. Respect legea, chiar daca uneori vorbesc de imperfectiunile ei. Daca toti pescarii ar proceda astfel ar contribui la imbunatatirea legii.

De ani de zile, cind ceva nu merge, gasim scuza "TRAIM IN ROMANIA". Asta desi suntem la mai putin de trei ani de "TRAIM IN UE". Sau poate ca nu ...

stefanel
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Mar 2003 17:07
Localitate: timisoara, timis , romania,europa
Contact:

permis de pescuit

Mesaj de stefanel » 17 Feb 2004 14:29

aveti toti dreptate, din pacate asa stau lucrurile la noi. pe linga ca_i scump, nici peste nu mai este. sa nu uitam ca legea pescuitului a fost facuta de unii cu anumite interese, iar noi pescarii nu am fost consultati, noi acolo avem numai indatoriri iar drepturile noastre nu le baga nimeni in seama. parca inainte de a se promulga legea am vazut la TV la emisiunile pescaresti diferite petitii semnate de citeva mii de pescari din toata tara, mai ales ptr. legalizarea pescuitului noaptea. cine a tinut cont de ele ? NIMENI.... daca pescuim noaptea suntem branconieri... dar ce_i care pescuiesc cu unelte interzise de lege si, si in perioade interzise, nu_i vede nimeni. din cind in cind mai vedem la TV ca a fost prins cite un amarit care pescuia ilegal, si saracul trage toate ponoasele confratilor sai. pe cei ce fac acest lucru la scara mare nu_prinde nimeni ptr. ca AU SPATE.
NOI PESCARII SUNTEM BUNI SA PLATIM TAXE PESTE TAXE, SA MAI SI ALERGAM IN DIFERITE LOCURI PTR. A NE LUA BANII, ex. plati PG. cind lucrurile acestea s_ar putea simplifica. dar cine are interesul? nimeni.
in afara de delta nu exzista un numar de tel. la care sa suni in caz ca vezi acte de branconaj. dar cine ar avea interes sa suni ? poate deranjezi? poate suni chiar la lup sa anunti ca lupul ti_a mincat oaia. :oops:
ce se face ptr. pastrarea mediului? cum se lupta impotriva poluarii?
sunt citeva lucruri pe care ar trebui sa_i intrebam pe cei ce ne iau banii, atunci cind vizam permisul.
in cazul unei poluari se pirde mult peste, populatia se reface greu... banii incasati din amenda unde se duc ??? cred ca in cazuri din acestea poluatorul ar trebui pe linga amenda sa mai si populeze apa respectiva cu cel putin cantitatea de peste pe care a dristus_o, si din aceiasi specie. :idea: daca tot v_om intra in UE mcar sa facem de pe acum unele lucruri asa cum se fac la EI. avind aceste lucruri in vedere poate permisul este scump, mult prea scump fata de ce ti se ofera, dar daca comparam cu taxa la o balta privata ptr. o zi de pescuit nu este scump de loc, cu toate ca si in baltile private (unele)pestele este pe cale de disparitie la fel ca si in apele publice. :oops:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 17 Feb 2004 16:41

Simt nevoia sa dezvolt doua aspecte din cele scrise anterior.

1. Taxa pentru permisul de pescuit.
Nu cred ca exista pescar care sa agreeze cheltuielile inutile. Din cota parte din valoarea permisului de pescuit se plateste oare si leafa acelui functionar al AJVPS care sta la ghiseu sa incaseze banii? Ce e rau asta? Problema e ca in lunile noiembrie, decembrie (poate si altele) chiar sta - asta daca nu cumva pescarii asteapta luna noiembrie pentru a-si achita taxa pe anul in curs.
Mai stiti si alti functionari ai AJVPS care stau? Cand stau? Pe banii cui stau?

2. Respectarea legii.
a) Pescuitul de noapte. Unde scrie in lege ca pe amenajarile private se poate organiza pescuit pe timp de noapte? Cu toate astea am putut vedea la TV concursuri de pescuit la crap (unele cu participare internationala), desfasurate zile si nopti la rand (ca peste tot in lume).
b) Pescuitul din barca. Desi este interzis pe apele curgatoare, am putut vedea la TV "pescari de vaza" pescuind pe canalele din Delta Dunarii (canalele avind si ele o anumita viteza de curgere a apei - sunt ape curgatoare).

Legea nu o putem schimba prin proteste. Citeva mii de semnaturi nu inseamna nimic pentru cei care ar trebui sa reanalizeze problema.
Insa, daca s-ar respecta punctele sensibile din lege (ca cele de mai sus pot exista si altele) sansele de a schimba ceva ar creste. Altfel se pune problema cand sunt afectate persoane "importante" si oarece interese financiare. Eu nu-mi inchipui ca nu se va mai pescui stiuca pe canalele din Delta si nici ca se vor scoate in afara legii averizoarele luninoase.

Totusi, sa vedem situatia din Romania: Pescarul obisnuit nu poate fi convins sa elibereze pestele prins (macar cel sub dimensiunea legala), nu poate fi convins sa foloseasca numai 2 lansete sau undite, nu poate fi convins sa nu arunce PET-ul in apa sau pe mal ...
In aceste conditii nu stiu daca ar fi intelept sa mai punem intre el si paznic intunericul noptii sau vreo ambarcatiune in larg ... Cat despre paznic, acesta s-a reprofilat si vinde permise de pescuit si la sfirsit de noiembrie.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 17 Feb 2004 18:04

Art. 21(2) din lege
Art. 21. - (1) Prin pescuit in scop recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita si cu lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal eliberat in conditiile prezentei legi, cu respectarea regulilor prevazute in anexa nr. 3.
(2) Pescuitul recreativ/sportiv se poate exercita si in amenajari piscicole si in lacuri de acumulare in care se practica piscicultura, in conditiile si pe baza regulilor stabilite de detinatorul sau administratorul fondului piscicol din acele lacuri.
permite detinatorului sau administratorului sa stabileasca regulile de pescuit, daca ele nu sunt definite explicit si in mod expres in alta parte. Adica proprietarul unui luciu de apa (nu cesionarul sau administratorul) nu este ingradit in dreptul sau de folosinta a proprietatii (uzufruct) sa stabileasca regulile, concret sa te lase sa pescuiesti noaptea.

Problema legislatiei noastre nu este ca e facuta pentru unul sau pentru altul. Marea problema este ca legile se fac sa fie, sa putem bifa diverse capitole in negocierile cu UE sau mai stiu eu cine. Pentru faptul ca sunt scrise prost, general si extrem de interpretabil, ca nu au norme de aplicare, ca nu sunt aplicate de catre organele abilitate si asa mai departe, pentru toate acestea suntem de vina noi, toti.

De ce? Pai, dragii mei, noi votam toata aceasta nebunie. Noi votam pensii nesimtite, drepturi pe viata, dreptul de a nu le fi fotografiate locuintele din locuri publice, dreptul de a nu avea condica de prezenta, de a-si trimite nevasta cu masina de serviciu cine stie unde, etc. etc. (nu vreau sa ma enervez).

Ce facem concret, dincolo de aceste refulari virtuale? Mergem la vot o data la 4 ani sau cand ne cheama, bagam trandafiri in plic si plicul in urna (e o imagine etalon a alegerilor din Romania), ne facem datoria civica, bem un toi dupa si ne culcam linistiti ca suntem patrioti. Ne raman 4 ani de varsat naduful pe unde apucam...

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 23 Feb 2004 23:01

Aveti dreptate in aceasta privinta si eu cred ca prin acte legislative dure
contra braconajului si astfel vom putea stavili distrugerea apelor si naturii

stefanel
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Mar 2003 17:07
Localitate: timisoara, timis , romania,europa
Contact:

Mesaj de stefanel » 24 Feb 2004 14:20

Tile scrie:Aveti dreptate in aceasta privinta si eu cred ca prin acte legislative dure
contra braconajului si astfel vom putea stavili distrugerea apelor si naturii
ai dreptate, dar concret cind s_a intimplat asa ceva? aici la noi ??? stie cineva de aceea care acu 2_3 ani au poluat in mod barbar riul tisa, ce s_a intimplat cu ei ? cita amenda au platit si eventual unde au ajuns acei bani ? cum au fost gospodariti ? de catre cine ? cu ce cantitate de peste poluatorul a populat apa in care a distrus orice forma de viata ?????? :oops:
in ceea ce priveste branconajul , la noi el este in floare. vreau sa_i vad si eu pe capii , adica pe aia care trag sforile , la care ajunge tot venitul realizat din braconaj. pe astia nu cred ca_i vom vedea prea curind ptr. ca ei nu fac parte din clasa de jos. si oricum pe ei mai a_i sustin si unii dintre cei care trebuie sa vegheze la respectarea legilor. si astia trebuie prinsi . nu ? mai degraba ar trebui toti fara exceptii care se ocupa , sau au legatura cu pescuitul industial, sportiv.(nu pescarii sportivi :D ) sa fie anchetati, sa vedem de unde si cum au reusit ei din SALAR sa faca averi in timp asa de scurt :oops: .
poate ca aici v_om gasi si un raspuns la multe intrebari legate de pescuit.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 22 Mar 2004 18:53

lamuriti-ma si pe mine de ce trebuie platite taxe separate pentru fiecare judet in care mergem la pescuit?

ce lege reglementeaza acest lucru (pentru ca legea nr. 192 din 2001 nu specifica asa ceva)?

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 23 Mar 2004 01:06

Mirceas draga,omul nu poate stagna, nu poate ramine in acelasi loc prin urmare trebuie sa faca ceva,bun sau mai putin bun nu conteaza,numai sa miste ceva.In rest,sint si eu curios de ce?

Fir Intins!!!

Scrie răspuns