despre nada si pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Mesaj de edwyn » 18 Feb 2004 22:52

Recunosc ca balta de la Adrian este sub pretentile noastre dar in zona noastra nu tare mai gasesti o balta mai buna ,cel putin la noi in judet(MM) este dezastru cu pescuitul asa ca ne mai bucuram si noi ca avem pe unde sa mergem si sa prins in toamna care a trecut citeva bucati mai mari de aproximativ 10 kg.
Pentru Musaro Adriano,vreau sa-ti spun ca ai dreptate in cea ce priveste aditivi de calitate de la firme de prestigiu nu contest valoarea lor.dar vreau sa scot in evidenta ca de multe ori si cu o nada foarte simpla poti face treaba buna.Vreau sa-ti spun ca in vara care a trecut am fost la pescuit pe balta la Peris unde am inteles ca mergi si tu fregvent si am nadit cu porumb fiert si cu acel amestec de ceriale de care am scris mai sus.noi nu am avut prea grozave capturi pentru ca nu nea permis timpul sa stam prea mult. dar dupa ce am plecat sa instalat in locul nostru domnul Dan Cotelici si am inteles ca a prins cea mai mare captura pe sezonul trecut.
sper sa nu fiu inteles gresit Salutare

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 19 Feb 2004 01:01

salut edwin te cred pe cuvint ca cu porumb sa prins la peris pentru ca pana anul trecut sa dat cu asa ceva acolo. de fapt te inteleg si ca nu ai prins pentru lipsa de timp(te desval un secret:si eu nu am pris niciodata la peris in prima zii, trasaturi incepeau mereu al doila zii!!) este o balta ca respunde la apelare mai tarziu, si merita stat 2 sau trei zile acolo!eu mergeam acolo vineri pe la 18.00 timp necesar sa ma instales si sa incep o momire masiv, trasaturi?al doila zii de dimineata! si la 4 lantete de la mine folosite trei erau la boiles si una la porumb,culme,era ca tragea la boiles si porumb stata acolo nemiscat zii intregi!! nu stiu sa do o esplicatia exacta dar cred ca crapul era interesat la aceasta mameala iperproteinica fiind ca acolo hrana naturala era cam putina.poate fi aceasta esplicatia sau faptul ca am pescuit un an acolo la porumb si la sfarsitl partida aruncam cam juma de kg. de boiles fara sa le bag in monturi si crapul a vesut ca nu er niciun pericol!!stii cum este pescuitul 2+2=5 pentru acest este asa de fascinant, regule sunt putine si in particolar VARIABIL!numai bine

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 19 Feb 2004 01:04

edwin am uitat ceva, nu ai numit o momeala asa de simpla, dar, momeala care contine atractant cel mai bun descoperit pana la zilele noastre:lisina!salut

Scrie răspuns