despre nada si pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Mesaj de DODO27 » 16 Feb 2004 14:32

Dragii mei,
Imi place sa vad ca patima dvs duce din ce in ce mai mult sau incearca sa semene cu un fel de emisiune culinara in care Geta si Costel se invartesc in jurul oalei fiecare cu cate un pliculet de condimente vand grija ca nu cumva din ciorba sa lipseasca ceva :).Sunt si eu un mic obsedat de pescuitulla crap si am incercat sa folosesc "in lupta cu dusmanul"tot arsenalul pe care l-am intalnit si l-am achizitionat din magazinele de specialitate ori sa le prepar dupa retete de la mari campioni in domeniu.Dar,dupa lungi si nenumarate experiente am ajuns la concluzia ca apropape fiecare balta isi are particularitatile sale in ceea ce priveste nada folosita, chiar si montura.Sunt satmarean si pescuiesc pe baltile judetului de aproximativ 7-8 ani, dar, am observat ca odata cu aparitia pe piata a diferitelor tipuri de nade(porumb cu 1000 de arome,boilisuri,pufuri...prafuri...)au scazut direct proportional si nr capturilor semnificative(nemaivorbind si de "gazonarea" apelor care s-au transformat in adevarate "gazoane plutitoare"-s-a dezvoltat si aparut multe plante submerse care tind sa cred ca sunt rezultatul nadirii excesive cu diferite chestii dubioase) pe care alta data le prindeam la traditionalul porumb uscat sau porumb in lapte sau ce sa mai vb despre celebra pogace(pogace=srot de floarea soarelui).Doamne,doamne...s-au dus acele vremuri.Acum,mergi pe balta si ai ocazia sa vezi adevarate "Restaurante chinezesti ambulante" ce ofera gratuit:) adevarate bufeturi suedeze.Eu cred ca ii zapacim pe saracii pesti cu atatea mirodenii...facandu-i de multe ori sa-i punem in fata unor chestii ciudate la fel ca pe "baciu Gheorghe in fata unui laptop".Sa nu fiu inteles gresit,sunt adeptul inovatiei, dar totusi cred ca eficienta primeaza.Inteleg ca intr-o partida de pescuit un rol primordial il are in primul rand calitatea nadei,nadirea in sine si abia apoi celalalte accesorii dar toate acestea trebuie gandite si in functie de locul in care pescuim mai concret de particularitatile nadei.Revin la acest fapt deoarece anul trecut "am evadat" si am ajuns pe hotarele bihorene (la 160 km de Satu Mare) la vestita Balta Cefa unde am avut ocazia sa pescuiesc mai mult crap decat am prins acasa in ultimii 2 ani.Nu stiu cati ati fost pe balta de la Cefa dar pentru mine este un adevarat paradis in sensul ca e singura balta pe care am fost si in care am prins de fiecare data fara sa fiu nevoit sa-mi irosesc timpul cu naditul cu sortatrea momelior sau sa ma complic cu tot felu de monturi.Sunt adeptul pescuitului simplu, curat si civilizat in care "razboiul cu dusmanul"dureaza pana la "capturarea lui si aducerea pe mal" dupa care urmeaza un pact incheiat insosit de urarea"Servus draga si sa cresti mare".
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 16 Feb 2004 18:44

Dodo,desi nu am pescuit de doi ani in judetul Satu-Mare cred ca are
totusi niste balti foarte bune. Asa ca daca poti sa-mi informatii despre
riul Tur de localitatea Turulung in jos, balastierele de la Turulung, Apa,
Mediesul Aurit, Adrian(balastiera) si lacul Vasad i-ti ramin dator. Ma
intereseaza taxe,permis si daca se prinde ceva.Ma aflu cam departe
(cred ca vreo 2800 km)asa ca sper ca ma intelegi.

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Mesaj de edwyn » 16 Feb 2004 23:31

Buna eu sint un pescar pasionat de pescuitul crapului din Baia Mare si umblu foarte mult la pescuit in jud SM mai precis la Adrian (balta cu taxa) si vreau sa spun ca si eu sint de acord cu tine in cea ce priveste nadele cit mai naturale.
Vreau sa-ti spun ca si eu am incercat tot felul de amestecuri arome si esente, unele destul de scumpe si greu de gasit pe la noi si am ajuns la concluzia ca tot cele mai simple si naturale sint mai eficiente.
De exemplu pe balta la Adrian cel mai bine merge cu porumb in lapte si nadit cu un amestec de furaje pentru animale care se gaseste in orice piata tot secretul este cum prepari nada.Vreau sa-ti spun ca stiu din surse sigure ca la Sarulesti la cupa Romaniei din 2002 care a fost cistigata de doi pescari din Baia Mare sa nadit cu un asfel de amestec care nu contine nici un fel de adaos de arome, esente,atractanti etc
din pacate eu nu detin reteta amestecului cind am nevoie sa ma duc la pescuit primesc si eu gata preparat.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 17 Feb 2004 16:25

si ce au prins colegii din Baia Mare ?
numai ten, nu ?

locul doi din 2003 au nadit si prins de exemplu cu tigernuts cea mai mare parte a capturilor
din totalul de 14 capturi, 2 au fost pe porumb si restul pe tigernuts

si locul 1 au luat pe boilies

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Feb 2004 20:03

salut baieti, discursul este adanc, foarte adanc!! uita dodo cat prosti englesi investeste milione de euro in test pentru momeli(si culme este ca dupa descriere ta, cu povestea de ristorante ambulante, cheltuieste bani dejabba :lol: :lol: :lol: :lol: ) cand ajunge un amestec de produse naturali nu? inainte de toate, "produsele de calitate in magazine specializate la satumare"??????????ce este asta un banc? ce zici tata, abia se gaseste ceva putresit si imitati in capitala, si tu ai testat produsele luate de la satu mare????dodo, dodo te inteleg dar vreau sa te zic ceva:DACA NU NIMERESTI TINTA VINA NU ESTE A TINTEI!!!!!
AI CUMVA TESTAT squid solar sau monster crab rod H.?ai testat cumva diferite linee de aminoacide englesi?(nu scarbiseni de fiole de feromoni)!!
dodo nu vorbi despre ceva care nu te apartine!!firme specializate de 20 de ani investeste bani in asta, tu trebuie doar sa selectesi cele bune de la imitati!!si alta chestia:
IN PESCUITUL 2+2=5 sau credei ca putei sa iai peste in continuare ca pe vremuri?te sfatuiesc sa incepi sa amesteci a casa ceva pentru ca sa iai peste va fi din ce in ce mai greu!!si lasati povestee cu saracia cu zara este asa.....frati pana anul trecut nu se stia ce era un senzor si acuma daca mergi la oricare balta pare de a fi la discoteca!!
ps. sunt dacord cu tine ca trebuie adaptat pescuitul la loc unde se pescuieste si imi face placere ca eliberesi.
ps2. se pare ca crapul a invatat sa folosesca leptop :lol: !!!
numai bine.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 17 Feb 2004 21:09

Adriano,Adriano...de ce asa de furios, fiecare le stie pe ale lui :wink:

Big Carps
carprom :wink:

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 17 Feb 2004 22:15


Domnule Edwyn,incepi sa-mi dai emotii! Oricum,nada respectiva este foarte buna,ieftina si ingredientele usor de procurat. Eu am incercat si pe Tur in dreptul cu balta(Adrian) si merge.
Numa ca vezi tu, unul care baga intr-un sezon milioane in momeli si
nade nu-si permite sa dea cu ceva ieftin. Pentru ca pestele in ziua de
azi se pare ca trage numa-i la bani. Cum de au supravietuit pina acum
fara tigernuts si alte bomboane nu stiu.
Domnule Danr,date fiind conditiile (meteo in special) care au insotit
Cupa Romaniei la Crap 2002 si 2003, cei care au dat dupa cteno se
pare ca nu s-au inselat. In 2002 s-a luat cu cteno iar in 2003 la fel.
In aceasta privinta concurentii(cistigatorii) s-au adaptat situatiei si intr
un concurs atita vreme cit respecti regulamentul(in cea ce priveste na-
da si momeala) poti da cu chestii scumpe sau ieftine totul este sa prinzi.
Cred ca esti de acord. Baimarenii si-au demonstrat in primul rind lor treaba asta. Au mers pe o nada ieftina, reteta proprie si au cistigat.
Sa fiu cinstit, daca se puncta numa-i crapul(ala cu mustati) cred ca treaba ar fi stat altfel.


Edwyn, vezi ca Adrianul merge din martie. Eu am luat 2 cteno in sfirsitul lui martie(acum 3 ani).Depinde de ce a facut si responsabilul de acolo


Fir intins!!!!

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Ardelean molcom....dar iute de picior:)

Mesaj de DODO27 » 18 Feb 2004 13:41

Draga Adriano,
Cine spune ca imi achizitionam nada din magazinele din Satu Mare?...de fapt, ce magazine???...trei baraci cu patru ace,2 pungi de puf si o colivie cu un papagal iesit la pensie :lol:
Am avut marele noroc cu vecinii nostri unguri,de la care am reusit sa-mi cumpar prima lanseta D.A.M prin '89 si de care eram tare mandru in vremea aceea in ideea in care pe balta vedeam doar lansete rusesti telescopice de 3m...
Vindeam miez de nuca si portelan ca sa pot sa-mi cumpar un set de carlige si o rola cu fir...o revista de specialitate...chiar si plute.
Acum s-au mai schimbat lucrurile,osenii mei,mai ajung si prin Austria,Germania,Italia,Frantza,Anglia...chiar si U.S.A... si crede-ma,stiu sa citeasca un sms.
O fi satmarul unde se aseaza harta-n cui...dar daca stai la trecatoare...
P.S primul meu senzor( artizanal) l-am primit de la un electronist pe care l-am primit in schimbul unui ceas electronic cu 7 melodii :D si crede-ma functioneaza si azi(e antishock,antiacvatic si foarte eficient)
Multzam fain de mesaj...
Servus si sa auzim de bine!
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 18 Feb 2004 13:54

dodo permite-mi sa intervin si eu sunt satmarean ca si tine si pescuiesc de cand ma stiu pe lacurile din judet.
referitor la inflorirea apelor ,nu cred ca are vreo legatura cu nadirea excesiva care intr-adevar se practica de multi pescari.faptul ca multe lacuri de la noi sunt aproape infundate de vegetatie are mai degraba legatura cu scaderea nivelului apei ,creandu-se asfel conditii prielnice cresterii mult suparatorului hinar,si anume caldura si lumina .
dara,dabolt 1,2 ,porumbesti, adrian 3,toate sunt in aceesi situatie,vara fiind aproape imposibil de pescuit.
referitor la faptul ca prinzi mai putin la nade traditionale ca placuta cu pogace ,mamaliga,rame negre,porumb uscat etc.se datoreaza faptului ca numarul crapilor a cam scazut in toate baltile si cei care au ramas au invatat sa asocieze cu pericolul aceste nade si le cam evita.
nu huli aromele si atractantii intrucat si acestea au un rol hotarator in pregatirea unei nade bune de crap.totul e sa stii sa si dozezi aceste arome.
adriano sa stii ca se mai gasesc produse de calitate si la noi dar de obicei sunt aduse de la unguri.
dodo poate ne spui si media (in kg) a capturilor de la cefa intrucat de obicei pe lacuri de genul acesta ,adica la crescatorii,se prind crapi de 1-2 kg.pe mine de exemplu nu ma intereseaza un crap daca are sub 4 kile.
sunt bune si aceste lacuri pentru a experimenta diverse nade.
adrianul la care se refera edwyn cel pastorit de ing.Banciu e o mare teapa.
de cand l-au luat baietii de la bercu l-au navodit ,au scos ce era mai frumos si au bagat crap si ten sub un kil in el.am vazut si eu meseriasii care aduceau pesti de acolo dar de obicei crapii erau mici,rar mai pica cate unul de 8-9 kile din vechea garda care scapase de plase.
eu prefer lacurile care iti ofera posibilitatea unor capturi mai serioase.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Feb 2004 19:41

pentru DODO: iartama pentru cele scrise mai deasupra, nu era intentia mea sa offenses nimeni.TE ROG SCUSAMA!!

Scrie răspuns