Asa se distreaza Americanii

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Asa se distreaza Americanii

Mesaj de carprom » 19 Feb 2004 21:58

Cine practica C&R il va durea sufletul cind va vedea aceste poze http://www.bowfishtexas.com/

Asta se mai numeste pescuit ????

Big Carps
carprom :wink:

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 19 Feb 2004 23:12

Bravo domnule Carprom.Felicitari pentru faptul ca vedeti lucrurile din mai multe directii.Sper sa le vada cit mai multa lume. Sportivii si nesportivii. Poate se gasesc mai multe argumente in discutiile pe tema.

Fir intins!!! ]

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 20 Feb 2004 10:10

in State si Australia crapul este un daunator care s-a inmultit peste masura si afecteaza ecosistemul
am citit recent ca pe mississipi si missouri pescarii locali intalnesc bancuri mari de crapi chinezesti uriasi; care se sperie de motoarele lor si sar ca disperatii in toate directiile.... teama lor era sa nu-i loveasca vreunul, apropos de un caz in care unuia i-a sarit un mare crap in carca si s-a accidentat baiatul :shock:
iar in Australia pescarii care prind crap sunt ( sau erau ) obligati sa-i lase sa moara pe mal
deci fiecare cu problemele lui si viziunea lui....

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 20 Feb 2004 10:16

daca tot vorbim de diferente, in state se pescuieste numai la rapitor, si toata industria americana de pescuit sportiv este orientata numai pe produse pentru rapitor
nu se consuma decat peste oceanic si pastrav sau somon, iar ultimile recomandari sunt negative pentru consumul de peste din apele interioare, care este daunator sanatatii din cauza poluarii

iar in Romania, de exemplu, rapitorul este exterminat din balti ca vezi doamne manaca puietul de chinezesc si face paguba
iar pestele din Dunare este exterminat la curent si vandut la magazine ca delicatesca
daca i-ar face cineva analize ar constata probabil ca nu trebuie nici macar s ane apropiem de el.....

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 20 Feb 2004 12:09


Domnule Danr,aveti dreptate.In State si Australia se incearca macar reducerea numarului de crapi.Aveti dreptate in cea ce priveste Dunarea si multe riuri ale Europei sint cam in aceiasi situatie.Poate nu in aceiasi masura,dar Dunarea trece prin mai multe tari.Unui occidental daca ii spui ca nu ar fi indicat sa consume peste dintr-un anumit riu nu-l va minca. Isi permite sa cumpere unul curat.

Fir intins!!!

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 20 Feb 2004 12:54

mai bine cu burta plina si peste supercangerigen in ea, nu ?
hai sa fim seriosi, de la carrefour sau megaimage nu cumpara cine nu are ce sa manance
e vorba de nepasare si ignoranta

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 20 Feb 2004 14:48

Domnule Danr.eu nu cred ca toata lumea stie ce cumpara.Deasemenea ,nu cred ca toata lumea stie despre treaba asta, cu pestii din Dunare.Si daca stiu,baietii care fac afacerea au grija sa ascunda acest lucru.Deci nu cred ca o persoana care este cu adevarat constienta de acest lucruri ar cumpara peste poluat din Dunare cind la acelasi pret(sa zicem) poate cumpara din alta parte(s-ar putea ca alta parte sa fie tot Dunarea).Da,este vorba de nepasare si ignoranta.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Feb 2004 21:24

Imaginile sunt greu de comentat, dar voi incerca spre sfirsitul acestor randuri.

Ma intriga povestea cu pestele "supercancerigen" din Dunare. Nu am citit nicaieri despre asa ceva, dar cum eu nu am pescuit in Dunare niciodata - poate poate fi adevarat, ...... desi eu inclin sa cred altceva.
Sa va explic: Eu pescuiesc numai in raul Prut. Stiu ca apele scazute din anul trecut au favorizat pescuitul crapului, multi pescari de ape curgatoare avind capturi de crap record personal. Revenind la Dunare, cred ca aceasta conjunctura a redirectionat pescarii - clienti cvasipermanenti ai amenajarilor (private) apropiate Dunarii. Despre poluarea acestor amenajari nu pomeneste nimeni ... Nu cred ca toate apele interioare care alimenteaza aceste amenajari sunt curate ca lacrima sau macar sub limita maxima admisa de cei de la protectia mediului. Si sa nu uitam de colmatarea din amenajari, de evaporarea care mareste concentratia diverselor substante. Sau de amenajari in foste balti inundabile sau pe brate moarte, alimentate tot din Dunare.

Despre C&R cred ca este mai mult o dorinta, benefica pentru toti, dar romanii doresc intai beneficiul si apoi poate - poate vor face sacrificiul impus de acesta. Administratorii ar cistiga prin reducerea cheltuielilor de repopulare si cresterea productiei comercializate, ar reduce taxa dar ar castiga mai multi clienti, producatorii si comerciantii de articole de pescuit ar putea creste vinzarile, pescarii ar prinde peste (fara sa mai arunce in apa sute de kg de nada) si ar plati taxe mai mici, pestele eliberat in apele naturale ar fi o investitie in partidele de pescuit viitoare.
Daca privim putin pescarii putem sa-i incadram in una din urmatoarele categorii:
- pescar sportiv (participa la concursuri, citeste publicatii de specialitate, cauta gloria in concursuri si/sau recorduri)
- pescar de agrement (pescuieste pentru recreere, rareori cauta capturi record si adeseori prefera apele naturale in care interventia omului sa fie cat mai putin vizibila)
- pescar de supravietuire
Consider ca pescarii de agrement sunt cei mai numerosi, chiar daca multi nu pot uita de grija zilei urmatoare nici in momentele de recreere si calculeaza cat a costat si ce au castigat.
Ar mai fi o clasificare in pescari care arunca in apa nada mai valoroasa decat pestele prins si pescari care nu isi permit sa faca asa ceva.

Caror pescari se adreseaza C&R ?
Caror pescari se adreseaza selectia pentru Campionatul Mondial de Pescuit la crap ?

Cat despre imagini sa vedem ce se poate intimpla in Romania?
Pescarul X prinde un biban de 15 cm, caruia i-a ajuns acul pana in branhii. Cand i-a scos acul e deja plin de sange. Nu are de gand sa duca pestele acasa, in apa nu-l mai poate arunca (ar putea constitui sursa de infectie pentru ceilalti). Ba chiar poate fi tentat sa taie o bucatica din el si sa dea la salau. Am vazut cu totii astfel de pesti pe malul apei. Ce ar spune pescarii americani daca l-ar vedea pe un site romanesc ?!?

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 22 Feb 2004 23:41

Domnule Ioan,eu cred ca Campionatul Mondial de Crap se adreseaza pescarilor sportivi(dupa dumneavoastra).Cred ca este greu (deocamdata) sa gasim(sa ne punem de acord) un criteriu dupa care sa impartim pescarii(cu undita sau lanseta). Pentru ca fiecare are motivele lui de a practica un anume pescuit si argumentele le da in functie de motive, prin urmare i se pare logic(poate nu normal) si corect( in functie de vremurile care le traim) cea ce face(practica).
In cea ce priveste C&R ,nu va pot raspunde la intrebarea dumneavoastra deorece cred ca C&R se adreseaza mai degraba pestelui decit pescarului.
Cit despre faza cu bibanul,daca mi s-ar intimpla(mi s-a intimplat) mie,nu mi-as face poze pentru ca nu ar fi o amintire placuta si nu sint un sadic.Cit despre poze in care apar persoane cu un covor de pesti la picioare imi amintesc de nea Nicu(se pare ca amintirea lui este foarte vie din punctul asta de vedere) si cu totii stim cum era dinsul.Indiferent.Indiferent de cum au ajuns pestii aia acolo.


Fir Intins!!!

Scrie răspuns