pastravul la rama

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 01 Mar 2004 11:07

Andrei,

Am si eu o intrebare pentru tine:

Este permis pescuitul pastarvului cu momeli naturale (viermusi, rima)?

Andrei Muresan
new member
Mesaje: 17
Membru din: 28 Feb 2004 11:40
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Pesuit de pastrav

Mesaj de Andrei Muresan » 01 Mar 2004 12:05

Eu cred ca este permis pescuitul de pastrav cu momeli naturale, atata timp cat este un pescuit de genul catch&release:). Desi am prins exemplare care depaseau cu mult limitele minime admise, le-am eliberat neconditionat pe toate. Pescuitul de pastrav in lacuri de munte mi se pare extrem de incitant cu conditia sa se rezume la a captura un exemplar frumos, a-i face o poza si a-i da drumul:)
Andrei

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 01 Mar 2004 15:03

pescuitul pastravului cu momeli naturale este cea mai mare porcarie, este impotriva oricarei sportivitati, este curat BRACONAJ.

daca vreti o asociere este ca si pescuitul crapului cu o bomba cu 20 carlige si ii mai dai si cu furca in cap in loc de minciog.
Nu face ce nu-ti place!

Andrei Muresan
new member
Mesaje: 17
Membru din: 28 Feb 2004 11:40
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

pastravi

Mesaj de Andrei Muresan » 01 Mar 2004 15:15

Promit ca nu o sa mai dau niciodata cu momeli naturale:)...dar nu cred ca este vina mea daca se mai agata si cate un pastrav (caruia ii dau oricum drumul asa cum am mai subliniat) in conditiile in care eu caut bibanul cu aceste momeli...Oricum, asa cum am mai scris si in mesajul adresat Monicai, pe Belis este foarte putin pastrav (in conditiile in care acum 10 ani in lac nu traia decat pastravul si lostrita) exact din cauza braconajului - si nu momeli artificiale ci plase si altele. Chiar vara trecuta am intalnit niste idioti inconstienti care aruncasera ceva otrava pe paraul de pe coada lacului Belis, parau cunoscut pentru numarul mare de pastraci curcubeu care traiesc in el. Am anuntat atat Ocolul silvic Belis cat si Primaria si Politia Belis, fara nici un rezultat...Mi s-a spus ca respectivii sunt persoane sus-puse din Cluj (stiam asta) si ca ar fi mai bine sa imi vad de treaba...Dar ca sa revin la problema noastra, nu incurajez pescuitul la pastrav cu momeli naturale, dar nici nu sunt impotriva lui atata timp cat pestele este eliberat indiferent de dimensiunile lui. Banuiesc ca inca am sa mai starnesc reactii cu aceasta pozitie, dar asta este parerea mea sincera. Cu speranta ca nu am lezat pe nimeni expunandu-mi parerea va doresc numai bine si fir cat mai intins:)
Andrei

Claw
member
Mesaje: 111
Membru din: 01 Feb 2004 05:09

Mesaj de Claw » 01 Mar 2004 19:31

Consider ca pastravul nu ar trebui pescuit de loc, dansul si cu lostrita sunt niste pesti extraordinari, mult prea eleganti pentru pentru a fi invinsi.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 02 Mar 2004 11:02

[quote="Claw"]Consider ca pastravul nu ar trebui pescuit de loc, dansul si cu lostrita sunt niste pesti extraordinari, mult prea eleganti pentru pentru a fi invinsi.[/quote]
Nu cred ca pescuitul la pastrav ar trebui interzis pentru ca la fel cum tie iti place pescuitul la CRAP la fel altui im ii face placere sa prinda pastrav,totul este ca acest pescuit sa se incadreze in limitele legii.Asa ca hai sa nu furam jucaria de la unul la altul!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 02 Mar 2004 15:28

Domnule Andrei,apreciez sinceritatea dumneavoastra,dar pescuitul pastravului cu momeli naturale(interzis)pur si simplu nu merge cu catch&release.Asa se poate pescui crapul(sa zicem) cu 10 bete la bomba si dupa ce-l prindem ii dam drumul.Mari pescari sintem!
Oricum, va spun ca eu nu practic catch&release.In schimb respect legislatia in vigoare.Dealtfel,nici nu vad care este respectul ala imens fata de peste(in cazul catch&release) de care se tot face caz(------------)

Fir Intins!!!

ClaudiuC
new member
Mesaje: 23
Membru din: 15 Iun 2003 15:16

Mesaj de ClaudiuC » 03 Mar 2004 09:32

Netinind cont de lege pentru o clipa(momeli naturale vs artificiale) ci doar de morala pescarului vizavi de pastrav, si tinind cont de eliberarea pestelui, cred ca mai rau ii face o artificiala cu 2-3 ancore (6-9 cirlige!!!) decit presupusul ac cu rima. De aceea , as fi de acord ca pastravul sa fie pescuit doar la musca.
Iliuta, comparatia ta e total gresita, defapt cred ca e pe dos.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 03 Mar 2004 11:03

depinde daca la rotativa nu folosesti carlig unic in loc de ancora,
eu la voblere si oscilante am toate contrele rupte la ancore


de acord total cu musca
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 03 Mar 2004 15:53

Cred ca toti ,sau ma rog aproape toti , am vrea ca pastravul sa poata fi pescuit doar la musca,dar oare credeti voi ca asa ceva este si realizabil?
Eu zic ca nu este deloc realizabil in conditiile in care se da ,putem spune , intensiv la rama sau alte momeli interzise.As fi bucuros daca legea ar fi respectata macar asa cum este in momentul de fata.

Scrie răspuns