pescuitul noaptea

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

pescuitul noaptea

Mesaj de Dani Hentiu » 06 Mar 2004 11:40

Ce putem face sa putem pescui legal noaptea?

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 06 Mar 2004 14:03

La baltile private depinde de proprietari, desi si ei sunt obligati sa respecte legile in vigoare. Asadar, doar daca se face lobby la "usa" guvernului ca sa schimbe legea... :D

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Mar 2004 16:26

daniel salut, cu govern nu ai nicio sansa, dar, in particular in tara asta exista o metoda,iartama, cea mai buna metoda: SPAGA sau MITA asa imi se pare ca se scrie!! Care e problema dani, nicio problema se resolva intro o tara asa de civilizata....tu ce crezi???numai bine.
ps. Oricum te costa mai putin mita de bani pe care o sa te cere guvernul pentru a pescui noapte. te pup.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 06 Mar 2004 18:06

Musaro Adriano scrie:daniel salut, cu govern nu ai nicio sansa, dar, in particular in tara asta exista o metoda,iartama, cea mai buna metoda: SPAGA sau MITA asa imi se pare ca se scrie!! Care e problema dani, nicio problema se resolva intro o tara asa de civilizata....tu ce crezi???numai bine.
ps. Oricum te costa mai putin mita de bani pe care o sa te cere guvernul pentru a pescui noapte. te pup.
spaga ca spaga, dar nu se aplica chiar in toate cazurile :shock:... si atunci iti "patezi" permisul cu sanctiuni/contraventii.

tot modificarea legii este solutia. problema este ca nimeni din cei competenti nu se agita sa faca cunoscute doleantele pescarilor sportivi...

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Mar 2004 23:46

salut mirceas, imi place persone cu sperante, dar cu visuri asa de mari....
In italia avem asociatie de carpfishing CFI italia care este a treila ca dimensiuni din europa.ok? inca astas scump mirceas in italia asociatia aceasta (privata dar reconoscuta de stat)are un rasboi cu guvern care nu lasa liber pescuitului noapte:atunci tu pot sa crezi ca in romania cineva se baga pentru a proteja drepturile bieti pescari? cine ajvps? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
O alta intrebare( sunt foarte serios, sau cat se poate aici de serios) ai gasit vreodata cineva,muncitoru statului in particular, care nu a luat mita?Sau nu ai mai riscat pentru a nu murdari... permisul????.Frate aici traim in murderia si miseria sufleteasca!!!ai uitat poporul acest?cum ti se pare ca treieste?cum ti se pare burocratie? atunci dece multi inca astas au incredere intru un ##### de guvern cum nu lam vesut niciodata in viata mea? posibil ca meritati acest ...de fapt voi votati, si sunt chiar curios la alegeri cine o sa votati din guvern acest ca asa de mult se straduieste sa ajuta poporul si pescari. Stiu ca nu este usor schimbarea dar drumul de luat nu este acel statului!! ps. mircea sa nu crezi ca am ceva cu tine, nimic de fapt dar cand aud cuvant guvern inebunesc (cum 80 la sute de romani cred,sper) numai bine si....mult noroc.adri

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 07 Mar 2004 09:32

si totusi... alta cale decat cea a spagii nu exista (intreb si eu :?:)? sa-ti spun o chestie: o stare de fapt exista numai daca este "intretinuta". asadar si spaga/mita exista pentru ca acceptam sa o luam/dam.

totusi problemele ce tin de guvern nu fac scopul acestui forum, decat in limitele in care ne intereseaza pe noi, pescarii de rand, asa ca e bine sa lasam subiectu' balta.

btw, o asociatie oficiala de romanian carp fishing nu ar strica... ar fi primul pas spre apararea intereselor noastre. desi nu e un lucru usor de realizat.

toate bune!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 07 Mar 2004 20:32

De ce nu o asociatie a pescarilor de crap din Romania?

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 08 Mar 2004 00:40

Nu va mai legati de guvern, ca poate iarasi ramanem fara forum! :wink:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 08 Mar 2004 10:19

Poate ca totusi ceva se va face in acest sens atunci cand cei "interesati" vor intelege ca pescuitul pe timp de noapte poate fi taxat in plus fata de permisul normal de pesuit (ar presupune cresterea chltuielilor cu paza fondului piscicol ?!? - ca si cum in prezent apele nu ar trebui pazite si noaptea). Eventual s-ar putea obtine aprobare - contracost - pentru o anumita noapte, s-ar putea merge grup insotit de cineva abilitat cu paza fondului piscicol (care in afara de respectarea legalitatii ar asigura si protectia acestui grup in eventualitatea ca ar intilni braconieri).
Cred ca pescarii ar fi dispusi sa dea acesti bani, dar are cineva nevoie de ei ?

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 26 Aug 2004 09:03

Care sunt argumentele pentru care este interzis pescuitul noaptea?

Scrie răspuns