Braconaj

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 14 Mar 2004 10:02

bomba cu 2 carlige nu e braconaj. cea cu 3 da...

cu siguranta bomba este mai prinzatoare, insa nu si selectiva. eu nu am folosit-o niciodata (nici macar nu o am in trusele mele de pescuit). dar am avut partide chiar anu' trecut in care eu nu prindeam nimic la montura mea cu un carlig, iar altii la 5-10 metrii de mine scoteau incontinuu la bomba (nici unul mai mare de un kil). imi aduc aminte ca paznicii ne rugau sa dam drumul la ciortan pentru a nu afecta populatia de crap (puteai retine exemplarele mai mari, sau caras de orice dimensiune), dar aia plecau cu portbagajul plin de peste de tot felul.

bomba isi face efectul pentru marimile mici si medii, ciortanel, caras. daca urmaresti exemplarere mari, sansele scad drastic. bomba e pana la urma un mod de nadire (care este, cum val pangica zicea, eficienta in conditii aparte: curent puternic, etc.).

multi zic ca la o nadire mai intensa, in general isi fac prezenta pe patul de nada pestii mai mici, care sunt si mai energici, crapii mari urmeaza dupa ce pleaca acestia... sau umbla pe zona din jurul patului de nada. asadar se vor prezenta oare vre-o data la bomba crapii capitali...?! mai rar, cu siguranta...

pentru mine situatia este mai simpla: pescuiesc din placere, daca am productivitate conteaza mai putin. natura si aerul curat de care am parte la o partida de pescuit e tot ce conteaza. in ceea ce priveste pestele, daca am cateva sute de mii pentru taxa la balta, cu siguranta imi mai permit inca pe atat sa cumpar cat peste proaspat vreau de la pescarie in cazul in care am o zi fara capturi.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 14 Mar 2004 16:19

salut baieti, doar o intrebare: ati mai vazut un crap de peste 10 kg. ca sa plimbat mult cu o bomba ruginita in gura cum arata? orice montura care nu este conceputa pentru a elibera plumbul dupa o ruptura nu este sportiva si......ETICA baieti nu este doar un cuvant, este un stil de viata.ETICA se vede peste tot nu doar la pescuit ex. eliberarea si respectul pentru peste, naturi, persoane etc. ex.. de multe ori (sau cateva Zicem) imi venea sa omor pe niste persoane (care meritau mai mult sa moare decat peste!)dar etica mea ma oprit!! doar asta....
numai bine tuturor.

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 15 Mar 2004 08:10

Val, subiectul acesta este despre braconaj. Eficacitatea bombei se discuta la alt subiect. Nu iau locul moderatorilor dar sa nu incurcam totusi subiectele.

Nu cred ca a sustinut nimeni ca bomba cu mai mult de doua carlige este legala. Problema ar fi ca nu se face o distinctie intre diferitele forme de braconaj. Pentru ca tot se face o paralela cu vanatoarea, "pescuitul" cu ajutorul curentului electric este dupa mine mai grav decat vanatoarea cu ajutorul farurilor. Daca pedeapsa ar fi cu inchisoare pentru curent electric, otravuri sau alte matode de "genocid piscicol" cred ca adevaratii pescari ar avea numai de castigat.

Fir intins tuturor!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 15 Mar 2004 09:11

imi cer scuze ca am dezvoltat aici pe tema bombei, am vrut doar sa subliniez, asa cum ma pricep eu, de ce nu merita folosita, mai ales de pescari care urmaresc performanta. eu imi mentin parerea: "bomba cu 2 carlige nu e braconaj. cea cu 3 da..."

in ceea ce priveste braconajul, totul este mai simplu decat credem noi si nu merita sa tot inceram sa gasim alte scuze: max. doua bete cu cate max. doua carlige (nu conteaza cum se prezinta montura utilizata). si sa nu uitam si de dimensiunile legale pentru retinerea exemplarelor de pesti... plus pescuitul noaptea, detinerea unui permis vizat...

ce nu inteleg totusi este cum de proprietarii baltilor particulare sunt indreptatiti legal sa dea voie la pescuitul sportiv cu mai mult de doua bete (cand legea este aceeasi pentru toti)?!?

restul tine deja de etica, mai pe romaneste, bunul simt (vezi comentarii Adriano): daca folosim montura cu doua carlige in loc de una, daca folosim clipsuri pentru eliberarea plumbului in caz de ruptura, daca plumbul este ecologic, daca exageram cu atractantii (mai ales feromoni), daca eliberam pestii, daca daca daca...

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

braconaj o noua privatizare ( concesionare ) reusita

Mesaj de iulian » 15 Mar 2004 10:53

duminica profitind de timpul placut am iesit in MAMAIA (sunt din constanta) la o plimbare cu familia. la un moment dat pe malul lacului mamaia (ghiolul mare) am observat imbulzeala si crezind ca sunt pescari iesiti la caras sau babusca am oprit . ce se intimpla : concesionarul a inceput campania de recoltare ca tot era pestele la bataia si este plin de icre . cu doua barci au inconjurat zona cu stuf cu plase ( din cauza distantei nu am observat daca erau din monofilament) si in ochiurile din stuf se pescuia intens cu prostovolul ( scula interzisa) .in aprox 1 ora s-a recoltat aproape o barca de peste , caras la 300-500 g. cei care erau pe mal au inceput sa vocifereze si atunci a aparut o lada niva pe care scria " primaria constanta siguranta cetateanului " care au asigurat intradevar siguranta celor 4 cetateni din barca si ni s-a explicat ca din 01.01.04 lacul este concesionat si concesionarul recolteaza ce a introdus adica carasul la 300 g care ajunge la marimea asta intr-o crescatorie cam in 2-3 ani.ce este mai reprobabil este faptul ca , macar puteau sa il recolteze dupa 1-2 zile ca tot au pus plase in jurul stufului ,dar sa se poata depune icrele, sa mai fie si in anii urmatori ceva.
reactia fica-mi care are 6 ani a fost ca sa plecam ca nu poate privi asa ceva.
daca nu gasim o emma nicholson sa puna problema ultimativ ori ne facem bugete de 10-12 mil pe luna pt pescuit ( la privati ) ori trecem la pescuit pe internet ca poate acolo mai prindem ceva.
maine voi posta si poze
iulian staicu
rominterm mangalia

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 15 Mar 2004 12:52

In legatura cu doua lansete cu maxim 2 carlige, legea nu se refera la apele private. Proprietarul poate sa-si impuna propriile reguli (este bunul lui, si daca prin exploatarea acestuia nu aduce prejudicii altora, nu vad de ce nu ar fi liber sa faca ce doreste). Singura problema o sa fie cand o sa fie nevoiti sa omoare pestele care va merge la consum cu ajutorul unei injectii :D (poate UE va urma exemplul sacrificarii porcilor)
Cu apele concesionate este alta poveste, aici reglementeaza contractul prin care a fost incredintata balta.
Nu spun ca legea este perfecta - dupa mine suporta multe imbunatatiri - dar este clara cu domeniile la care se refera.
Fir intins !

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 15 Mar 2004 13:02

Mirceas,cam acelasi lucru incerc si eu sa zic.Locuri in care inainte era stapin cleanul(doar exemplu) au ajuns locuri de carasel si albitura,fara curent,plase,etc.Se pescuieste cu un singur bat,dar se retin cleni cit degetul,pe prohibitie,cind se prinde mai mult(inainte,acuma nu prea)de cantitatea legala nu se elibereaza restul.Am vazut destui pescari(le pot zice sportivi?)cu permis vizat,cu un singur bat,cu o linie pentru oblete care retin zeci de pestisori de toate neamurile in citeva ore.Cred ca in fiecare zi cel putin jumatate din ce se prinde s-ar intoarce in apa respectind cea ce ai zis tu,adica numarul de scule,dimensiunea,cantitatea,sa se pescuiasca doar ziua(de moment asta este legea)si sa aiba bunul simt sa-si vizeze permisele.Prin urmare imi mentin si eu parerea,adica ar trebui inceput cu inceputul.
Si daca imi permiti,intreaba-te de ce proprietari de balti permit pescuitul pe baltile lor cu mai mult de doua bete.(probabil ti-ai pus intrebarea asta).


Fir Intins!!!

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 16 Mar 2004 02:07

Sunt putini proprietari, pe bune proprietari, de balti ( lacuri ) in care sa fie si peste serios, care sa permita asta. In general sunt concesionari si astfel incalca legea......nu ca asta e cel mai rau mod in care o incalca...vezi mai sus cum se face recoltarea!
Am primit odata o explicatie de la un proprietar al unui lac de crap ( jud. Cluj ): "Daca pestele trage, poti da tu cu cate bete vrei....ca tot nu le poti tine pe toate in apa in acelasi timp si vei avea o gramada de rateuri, iar daca nu trage....nu trage si gata....poti pune 10 bete!" Nu are dreptate??? Macar intr-o oarecare masura...zice el ceva!
Ce-ar fi daca s-ar face o sectiune pe site unde sa se poata posta anunturi legate de actele de braconaj surprinse ( indiferent de tipul de apa si metoda )...cu date de identificare a braconierilor: nr de masina, poze, etc???

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 16 Mar 2004 07:57

Este o idee buna (cea cu postarea anunturilor cu actele de braconaj). Bine ar fi sa le folosesca cineva care are un cuvant de spus in combaterea acestui fenomen.

Scrie răspuns