Braconaj

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 10 Mar 2004 14:37

Cred ca este cam tarziu pentru un ou, care deja a fost clocit. Metaforic vorbind, deja si vitelul s-a maturizat si este bou.
Teoretic ai mare dreptate si asa ar fi cel mai bine, daca ar fi posibil, ca macar sa reducem braconajul. De fat poate chiar este posibil pentru cei care abia au inceput se pescuiasca sau care probabil vor incepe in viitorul apropiat sau indepartat. Am subliniat cuvantul pentru ca ma refer la cei care incep sa pescuiasca din placere si nu la cei care incep pescuitul ca o "afacere". Acestia din urma incep direct cu plase, substante chimice sau curent electric. Ei vor face munca ta inutila, pentru ca nu o sa mai ai cui sa-i spui ca bomba nu este etica, pentru ca viitorii pescari nu o sa mai aiba ce sa mai agate cu ea. Ei sunt cei care nu incep pentru mancare ci direct pentru Mercedes (merge si BMW 8) . Cu ei nu mai merg nici exemplele negative aratate in presa si la televiziune si finalizate cu prinderea braconierilor.
Eu totusi cred ca daca s-ar limita numai la bomba (repet nu sunt adeptul ei) numarul de pesti ar creste. Dupa cum s-a mai spus, chiar daca ai 1000 de carlige tot un peste prinzi. Mai pagubitor este atunci un pescar care foloseste metode legale de ultima generatie (sonar, barca, superlansete, supernade, feromoni, etc.).
Mai spun doar ca poate o sa fim nevoiti sa trecem brusc la respectarea legilor si multora o sa le para rau ca nu te-au ascultat inca din faza de ou.
Fir intins si multa fericire!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 10 Mar 2004 16:39

Asa mai inteleg Mugurel.Oricum,un inceput au avut si aia care vor direct Mercedes(la vremea lor,un profesor ca sa-i treaca anu,un nas pe tren,un instructor auto,etc.).Poate ca-i asa cum zici tu,in cazul asta ar fi prima lor ilegalitate.Stii de ce gindesc asa.Am vorbit cu niste prieteni englezi si nemti care au fost in tara.Stii ce mi-au spus.Romania este o tara foarte frumoasa si cu oameni foarte buni dar are un defect (aici mi-au zis cuvintul in romaneste"bacsis").Coruptie exista si in UE.Dar nu la nivel de.nas pe tren,nu la nivel de profesor de liceu,nu la nivel de plutonier in intersectie,etc.Ghici cine-i mai nemultumit(daca ii obisnuit sa mituiasca)daca nu reuseste sa mituiasca un paznic pe balta si trebuie sa plateasca o chitanta(permis) cit costa in intregime.Si acuma clasicul motiv,nu-s bani,nu-s salarii.Este adevarat.Dar mai intii a mituit un profesor sa nu-l pice si acum e mare prin guvern.De acea zic ca daca nu retezi o problema din fasa,creste si nu mai faci fata.Toate bune.

Fir Intins!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 10 Mar 2004 18:02

SF - hai za-ti zic ceva ! M-am cam plictisit de morala ta - iar asta cu europenii care vin la noi - si sunt oripilati de spaga - chiar ca m-a intors pe dos ! Pai sa-ti spun eu cine sunt "europenii" tai - si stiu din proprie experienta - de la vanatorile cu strainii :
- niste bosorogi nenorociti - care vin sa impuste orice - si sunt dispusi sa dea ceva EUR ca sa impuste ceva ilegal
- cauta curve la cel mai mic colt de strada - ca aici sunt ieftine !
- cauta sa te lamureasca ca daca impusca si el ceva ilegal - nu o fi ceva strigator la cer - si pina la urma toti avem pretul nostru
- isi permit in tara noastra - niste gesturi si atitudini pe care la ei in tara nici nu le-ar concepe
Te rog frumos - nu mai posta asa ineptii cu "europenii"astia pina nu ii cunosti si nu stai alaturi de ei !
Poate la pescuit este altfel ( sunt sigur ca la Sarulesti - Raduta nu ii lasa sa isi dea in petec ) dar m-am saturat de morala altora ( la ei acasa ) - si la noi fac ce vor - pe principiu avem bani in buzunar si pe tiganii astia ii cumparam oricum !

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 10 Mar 2004 20:47

Val,ca sa nu te plictisesc i-ti spun doar ca-s plecat de multa vreme din tara si nu am de gind sa ma intorc atita vreme cit ne cumpara ca pe niste tigani.

Fir Intins!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 10 Mar 2004 22:30

Pentru SF !- nu am stiut ca nu stai in Romania . Cu atit mai mult !- nu te transforma in baroneasa Nicholson . Ca sa fiu bine inteles pentru cei care au citit mai sus - nu am nimic cu majoritatea strainilor vanatori sau pescari care ne viziteaza - mai mult chiar ai ce invata de la ei - dar exista printre ei destui care dau spaga pe la paznici pentru diferite activitati ilegale , iar cind se intorc in tara la ei se "lauda" cit de corupta e Romania si ce smecherii au putut face pe aici . Aceste acte de coruptie la ei in tara nici nu ar avea curaj sa le gindeasca , fara sa fie cu ochii pe usa dupa Politie ! Asta ma dezgusta total - adica daca esti complice la un furt de ce odata ajuns acasa la tine esti moralist si condamni pe cel care ti-a fost complice ? Si asa se formeaza imaginea Romaniei in strainatate si ne stie toata Europa de tigani ! Acum nu e vorba ca si noi le avem pe ale noastre - dar parca nu suntem toti niste hoti si corupti

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 11 Mar 2004 08:20

Aceste acte de coruptie la ei in tara nici nu ar avea curaj sa le gindeasca , fara sa fie cu ochii pe usa dupa Politie !

Asa este. Frica de politie sau ca sa-i dau dreptate si lui SF au fost educati cu aceasta frica. Totusi nu cred ca trebuie generalizat, ca peste tot (chiar si la noi in tara) sunt oameni si oameni. Cei de care vorbeste Val chiar pentru asta vin, stiu ca pot obtine mult cu bani putini (chiar daca unele servicii cerute sunt ilegale).
Nu tine totul numai de bani, este vorba si de mentalitate in incurajarea coruptiei. Intradevar parca deranjeaza mai mult coruptia le nivel mediu si mic, pentru ca multi din cei care critica marii corupti ar face la fel in locul lor. Avem destule exemple cu alternanta la guvernare.
Totusi suntem o tara civilizata si legile (fie ele mai bune sau mai putin bune) trebuie respectate. Sau daca nu o respectam sa platim pentru asta (si eu incalc legea - merg cu peste 50km/h in localitate, dar cand sunt prins nu comentez si platesc fara sa incerc mituirea politistului).
Imi pare rau pentru Val ca trebuie sa-i suporte pe bosorogii lui la vanatoare, dar cred ca asta este sursa lui de venit si nu are ce face.
Fir intins tuturor!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 11 Mar 2004 09:18

Mugurele - stai linistit ca nu traiesc din vanatoarea cu strainii . Am fost invitat de citeva ori la astfel de "manifestari" si am vazut despre ce e vorba . Asta e tot .

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 11 Mar 2004 11:08

discutia a cam degenerat... insa, ma rog, subiectu' braconajului este (si va fi) fierbinte si de actualitate pentru pescarii sportivi.

nu tre' sa amestecam vanatoarea in asta, pentru ca nici nu se compara (e clar ce fac vanatorii straini pe la noi, si ce ii lasa ai nostrii sa faca pentru bani). la pescuit insa nu am vazut sa vina straini pusi pe "genocid" in randul ciortanimii (lucru dovedit de faptul ca practica numai c&r, desi li se permite sa plece cu pestele).

problema ramane tot in ograda noastra, cu oamenii nostrii...

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 11 Mar 2004 15:14

Pt Mugurel care a scris: "Mai pagubitor este atunci un pescar care foloseste metode legale de ultima generatie (sonar, barca, superlansete, supernade, feromoni, etc.). "

Nu-s de acord cu asta! Cine investeste asemenea bani in scule de pescuit, LEGALE, o face in general pentru un mai mare randament, capturi mai mari, etc. Multi dintre ei sunt adeptii metodei catch&release, deci ii intereseaza mai mult poza cu captura sau trairile unei partide reusite de pescuit. Nu vreau sa detaliez lista de produse enumerate, dar opinia mea este ca gresesti aici. Fara suparare!

Ce vreau sa va intreb: ce facem in cazul in care dam peste braconieri in iesirile noastre la pescuit???? Sunam la politie, AGVPS sau mai bine......sunam un prieten???? :wink:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 11 Mar 2004 16:16

Sunt de acord ca discutia a degenerat, braconajul este problema pescarilor si „pescarilor” romani.
Braconajul incepe de la un carlig in plus la lanseta, sau o undita in plus in apa, sau un caras prins in prohibitie si iata ca ajunge la o linie de inalta tensiune pentru o balta intreaga. Problema tine mai ales de educatie, pentru ca multi considera ca ei nu braconeaza (folosind mai mult de doua carlige la o lanseta), ci doar cel cu plasa, curentul electric, substante chimice, explozivi etc.
Cat despre bomba, cred ca este cea mai folosita unealta de braconaj. Fiind atat de folosita, pe totalul apelor din Romania, provoaca mai mari pagube decit alte mijloace. Si, curios lucru, multi administratori de balta, o accepta.
Ce reprezinta totusi bomba in Romania? Este o montura simpla si ieftina, usor de manevrat (nu se incurca la lansare), nepretentioasa la firul folosit pe lanseta, care permite momeli ieftine dar prinzatoare (mamaliga cu adaos de srot si taritze, arome = proteine, norisor in jurul ei). Se gaseste in bazare sau talciocuri, la preturi derizorii, care abia daca acopera valoarea celor „n” carlige montate pe ea. Incepatorii, dar si cei care nu au timp sa-si pregateasca sculele si momelile, sau poate nu stiu, gasesc in BOMBA salvarea, care le permite sa prinda peste la costuri si cu eforturi minime. Cei mai multi nu realizeaza ca braconajul incepe cu ei, dar si combaterea braconajului ar putea incepe tot cu ei.

Cred ca diminuarea braconajului tine de mai multe aspecte:
- educatie, constientizare ca un carlig in plus = braconaj;
- educatie, invatare a tehnicilor de pescuit, momelilor, monturilor specifice speciei si locului de pescuit;
- publicitate la scule si momeli de pescuit pentru bugetul romanilor obisnuiti;
- monturi gata confectionate, eficiente, la preturi decente;
- amenajari de agrement – pescuit, cu densitate rezonabila de peste, la preturi decente;
- paza;
- control;
- legislatie.

Putem comenta si exemplifica in fel si chip acele aspecte ale braconajului care nu tin de noi, dar parca tot mai eficient ar fi sa-mi revad forfacul sa nu aiba, uitat, vreun carlig in plus. Iar, daca ma cred intr-adevar tare, cu montura mea cu un carlig si plumb culisant, sa-i arat celui cu bomba (vecinul de pe balta), ca prind cel putin comparabil cu el, la costuri comparabile. Poate, la sfirsit, ii voi face cadou acel forfac, daca este tanar si bomba nu i-a „intrat in sange”.

Cand si de ce am ajuns la acesta concluzie va povestesc, poate, altadata.

Fir intins!

Scrie răspuns