Braconaj

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 09 Mar 2004 15:21

Pt SF
Domnul Gica, adica Io, spune ca nimic din ceea ce spui mata nu-l poate face sa spuna la randul sau ca bomba este mai putin productiva decat alte monturi. Si crede-ma ca stie dl Gica ce spune.

Pe de alta parte, dl Gica nu foloseste bomba decat acolo unde da randament maxim, pentru ca uneori este mai simplu sa folosesca un singur ac cu una ,doua sau trei boabe de porumb sau cu un cub de mamaliga, pentru ca dl Gica merge la pescuit ca sa prinda peste.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 09 Mar 2004 16:09

Domnul Gica,incurci subiectele.Asta trebuia sa o pui pe alt topic,nu crezi.
Si daca nu argumentezi de ce inteleg ca pentru dumneata este o chestiune de gust,pescuitul la bomba.


Mugurel,cind zic domnul Gica,nu ma refer la dinsul personal,ma refer la toti care sint ca el,sau nu vorbim aceasi limba?Vad ca esti adeptul fortei,al constringerilor pentru a educa in spiritul legii.Spune tu unui om,obliga-l,forteaza-l,constringe-l sa faca ceva,sa respecte legea.Eu aleg sa-i zic asa:Domnule bun,eu nu cred ca poti sa faci asta,nu esti in stare.Eu cred ca am sanse mai mare ca tine sa-i ating orgoliul,sa-i trezesc ratiunea,poate va avea constiinta legii.
Fir Intins!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 09 Mar 2004 20:51

Eu zic ca diferenta intre Dl. Gica :lol: si restul celor care au postat este -de stil - pentru ca pina la urma un peste pus pe mal - e mort indiferent de metoda cu care l-ai prins . Sunt baieti ca Gica - care vor sa prinda peste - cu bomba , fara bomba cu un cirlig sau 4 ( oricum aici ma refer la pescuitul sportiv - fara curent sau alte nascociri ) . Sunt si altii care vor sa prinda peste intr-un anumit stil - de exemplu cu un cirlig - monturi simple si cu accent pe nadire si calitatea momelii . Nu cred ca exista conciliere intre aceste categorii de pescari - si nici nu cred ca o parte din cei care prind cu bomba il prind pentru ca le este foame ( poate nu au rabdare pentru altceva ) , dar si invers , nu toti care "dau" la peste la un cirlig - cu monturi de crap - stiu sa dea si altfel .

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 09 Mar 2004 23:59

Discutii de moraliatte si etica nu cred sa reusim cu fiecare dintre cei care incalca legea intr-un fel sau altul. In mod sigur eficienta mai mare ar avea-o confiscarea ustensilelor de braconaj, amenda serioasa sau puscaria dupa caz. Sa vezi cum s-ar mai imputina nr celor care incalca legea!

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 10 Mar 2004 07:51

Nu consider braconj pescuitul cu "bomba", cu toate ca eu nu am practicat asa ceva pana acum (doar niste prieteni ai mei). Fata de pescuitul cu plase, curent sau alte metode de braconaj, pescuitul cu bomba lasa pestelui destule sanse. La bomba nu prinzi nimic daca nu stii sa atragi pestele. Poate sunt mai multe sanse la bomba fata de o lanseta cu un singur carlig, dar nu cred ca asta e braconaj sau lipsa de etica. Sper ca nu supar pe nimeni prea tare.
CATALIN - BRAILA

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 10 Mar 2004 08:07

Pentru SF
Sunt adeptul fortei pentru ca asa am observat ca se obtin rezultate(cel putin in domeniul in care lucrez, nu stiu daca in pescuit). Nu spun ca metoda ta de educare nu este buna, are si ea rezultate, dar numai la o anumita categorie de oameni. Nu conteaza mijloacele, ci scopul, asa ca pe mai multe cai poate se ajunge acolo unde dorim cel putin toti de pe acest forum, adica eradicarea braconajului.
In privita legalitatii bombei (nu am folosit-o, deci nu stiu daca e mai prinzatoare) cred ca adevarul este undeva la mijloc. Dupa mine este echivalenta cu un vobler cu 2 ancore, daca are 6 carlige. Chiar daca o consideram ilegala este totusi departe de curent electric, otravuri, plase.
Fir intins tuturor!

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 10 Mar 2004 09:25

KTLIN1974 scrie:Nu consider braconj pescuitul cu "bomba", cu toate ca eu nu am practicat asa ceva pana acum (doar niste prieteni ai mei). Fata de pescuitul cu plase, curent sau alte metode de braconaj, pescuitul cu bomba lasa pestelui destule sanse. La bomba nu prinzi nimic daca nu stii sa atragi pestele. Poate sunt mai multe sanse la bomba fata de o lanseta cu un singur carlig, dar nu cred ca asta e braconaj sau lipsa de etica. Sper ca nu supar pe nimeni prea tare.
Nu ma superi dar nu sunt de acord cu tine. Eu cred ca nu e etica pentru ca atragi pestii in zona, unul trage de un carlig si zmucesti. Se intampla sa-l prinzi pe acela, se intampla sa agheti si altii, dar se intampla sa ii ranesti pe altii fara a-i prinde, asa cum se intampla la pescuitul la grebla. Si aceasta ranire nu mi se pare etica.
La vobler interactionezi cu un singur peste si de obicei acela incearca sa inghita voblerul si astfel ancora ii ajunge in gura. Rolul numarului mai mare de ancore este sa ajunga una din ancore in gura pestelui atat cand acesta ataca din spate cat si cand ataca din lateral. Daca ai avea doar ancora in coada voblerului si pestele ar ataca din lateral a-i pati exact ce nu vrem, adica a-i agata pestele cu ancora pe axteriorul lui sau doar l-ai rani.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 10 Mar 2004 13:38

Mugurel,nu contest faptul ca anumite metode de braconaj nu au consecinte mai dezastruoase decit altele.Dar hai sa vedem o treaba.Eu im sustin punctul de vedere.Ai auzit de"Azi un ou,miine un bou"Prin urmare:
-azi pentru mincare,miine pentru bani
-azi pentru bani,miine pentru mai multi bani
-azi pentru Dacie,miine pentru Mercedes

In aceasi ordine de idei:
-azi cu bomba,miine cu trei bombe(profit)
-azi cu trei bombe,miine cu setca(profit)
-azi cu setca,miine cu curent(profit)

Totul in numele foamei,care i-ti dai seama ca creste si ea.
Eu am zis(si am actuat in consecinta)ca ar fi mai bine sa se inceapa cu inceputul.Repet,parerea mea.Nu neaparat cea buna.Mugurel,vrei sa sari mai multe trepte odata,greu Mugurel,cam greu.Si de moment imposibil,din ce se vede.Pentru ca nu exista o baza.Ti-am mai spus,nu se poate renunta la tot odata.Poti tu sa-i combati pe braconieri specializati?
Care merg pe mina cu aia de sus.Eu incerc de jos.Normal,pe unu care acum da cu bomba(nu ma refer la nimeni in particular,sa fie clar) nu-l vezi ca pe un potential braconier cu curent(dealtfel,multi se opresc pe un anumit nivel,nu au aceasi foame ca altii,sau poate sint satui,si aici uitate ce am spus acum citeva zile,si anume ca nu inteleg cum se poate relaxa cineva prin braconaj).Coruptia incepe cu oul Mugurel nu cu boul.Contra boului nu prea ai ce face dar contra oului da.Ai vazut pe forumul asta,pe undeva.cuvintul "ipocriti".Citeste tot forumul,vezi cine critica mai mult coruptia la nivel inalt,si aminteste-ti de ipocrizie.Citi din astia sint in tara.Atita vreme cit ei sint(zic ei)"the best" pot doar sa-ti spun,Succes in combaterea braconajului(cum vrei tu).


Fir Intins!!!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 10 Mar 2004 13:39

Eu vad problema in felul urmator. Legal este sa pescuiesti cu doua scule cu maxim doua carlige pe linie. Ok, deci bomba este ilegala. Asta este nenorocirea ca nu intelegem ca un lucru este sau legal sau ilegal, ca nu esixta cale de mijloc. Am mai spus ca eu personal nu folosesc decat un sigur carlig pentru ca de obicei al doilea sau raneste inutil pestele sau se agata. Cati dintre dumneavoastra au prins (si de cate ori) peste la ambele carlige?.
Despre partea cu jaful din apele noastre ce sa mai vorbim. Cunoastem cu totii si am vazut ce se intampla. Si nici povestea cu foamea nu tine, pentru ca de cei ce pescuiesc de foame in baltile (sau raurile) de langa sate nu folosesc curent, plase sau alea alea. De obicei au un bat si vin sa ceara un carlig la cei mai instariti. Politia nu se baga, paznici nu exista, ne se repopuleaza, dar se recolteaza.
Fir intins

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 10 Mar 2004 14:05

Problema braconajului este o combinatie lipsa de educatie,lene si prostie.
Prostie pentru ca nu se gandesc sa puna ceva in loc si in curand nu vor mai avea ce bracona.
Lene pentru ca este mai usor sa folosesti butelia, curentul sau alte alea doua trei ore pe zi/noapte decat sa te trezesti la 5 si sa mergi la slujba unde iti rupi oasele (coatele, nervii) pentru un salariu de nimic.
Lipsa educatiei este generata in primul rand de sistemnul comunist care vreme de 50 de ani a corupt gandirea si bunul simt. Pentru ca cei ce braconeaza aplica gandirea proletarului comunist " iau de la stat pentru ca statul are, pentru ca este avera intregului popor (deci a nimanui), pentru ca fabrica este a mea (eu sunt poporul) teava de irigatii este a mea (eu sunt CAP-ul)...". Pentru ca nu mai au simtul si respectul PROPRIETATII.
De ce acolo unde exista clar reprezentarea proprietarului (patronului) nu mai incearca. Pentru ca stiu ca este pazit si pentru ca le este frica. In Delta de cine sa le fie frica ? Pe rauri si Dunarea interioara de cine sa le fie frica. De politie, de AGVPS, hai sa fim seriosi.

Scrie răspuns