Braconaj

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Braconaj

Mesaj de mirceas » 06 Mar 2004 18:23

Un articol care iti face parul maciuca: http://www.romanialibera.com/articole/a ... php?care=5

Si nesimtitii de guvernanti au anuntat recent in mod oficial ca, (virgula) conform statisticilor, rata braconajului in Delta (si nu numai) s-a injumatatit... Noroc ca pe noi, oamenii de rand, viata ne invata ca nu trebuie sa credem in statistici ci in ceea ce vad ochii nostrii, dar din pacate prapaditii care iau decizii se bazeaza numai pe cifre... Oare cine face aceste statistici?

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 08 Mar 2004 00:48

Urata treaba, dar doar acum ai aflat? Este doar de notorietate ce se intampla prin Delta, rauri sau lacuri din tara. Si toate astea nu s-ar putea intampla fara implicarea AGVPS, ecologisti, garda, politie...etc. Daca noi stim, crezi ca ei nu au aflat????? Noi scriem, ne agitam, iar ei isi vad linistiti de treburile lor! Rar cazuri in care cei care trebuie sa intervina chiar fac ceva, si atunci pica doar plevusca. Nu zic ca astia ar trebui iertati, dar ar trebui sa fie arsi cei mari care organizeaza sau inchid ochii la asa ceva.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 08 Mar 2004 08:20

Ah, nici nu se pune problema ca nu stiu. Din vestul tarii si pana in Delta, mi-au vazut ochii de toate :(. Doar ca mi s-a parut interesant articolul.

Adevarul e pe la mijloc, majoritatea celor ce braconeaza sunt niste prapaditi ce nu au dupa ce manca, si pentru care nu se face nimic pentru a preveni situatia.

Dar uite ca unii mai si platesc... La stirile Pro TV acu' de neatza a fost o stie cum ca unul a murit electorcutat in Arad, incercand sa pescuiasca cu curentul de la liniile de inalta tensiune.

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Braconaj

Mesaj de Marian » 08 Mar 2004 11:10

Sa indraznim sa credem ca vom obtine vreun punct de vedere al domnului GUVERNATOR ?
Poate se strica forumul din nou, ca in iarna ...

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 08 Mar 2004 11:15

Salut Mariane, pana nu starpim saracia nu vom rezolva nimic.

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Braconaj

Mesaj de Marian » 08 Mar 2004 11:28

Gica, acolo ai vazut ceva scris despre "saracie" sau vreun "sarac" ?
Eu citeam de unul pe care atarna aurul parca ...s.a.m.d. ...

Despre saracie vor scrie ziarele, poate, peste vreo luna, daca vor face aminti de pescarii din jurul baltii Tabacarie din Constanta; sa vezi ce lupte vor da cu carasii "mutanti" de trei degete lungime ( nu stiu cum , dar de ani buni nu mai cresc ... rar gasesti unul peste 10 cm ... de fapt altfel n-ar intra in PET-uri )
... si tocmai balta asta a fost inchiriata de AJVPS ! s-a renuntat la Corbu Mare si s-a luat "scursura" asta ... Nu-i vorba, unii au mai vazut si cate un ciortan dar greu de tot ...
Adriano, daca ai drum pe aici la vara, hai sa iti testezi indemanarea si priceperea, malul e drept , curat, ai unde sa-ti intinzi patul de carp-fishing , ai lumina noaptea, nu-s tzantzari ... e ideal :wink:

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 08 Mar 2004 11:40

marian , am vazut ca esti din constanta ,situatia este aceasta pt ca :
1. ne lasam reprezentati de " nea gica pescar" care din mangle in mangle va merge , il cunoastem prea bine
2.ne lasam reprezentati de catre agvps care oricum vor trage cu vinatorii
3.nu incercam sa ne organizam ca cei din bucuresti vezi " pescar for ever "

daca esti dispus mai putem incervca sa facem ceva pe aceasta tema

iulian

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 08 Mar 2004 11:41

Mariane, nu contest articolul respectiv sunt sigur insa ca este limpede pentru toti ca nu-ti poti lua jepane si viloaie din braconaj, fie el si "electric". Sunt destul de uimit sa vad si Mila 23 acolo, am fost chiar anul trecut si nu am auzit de asemenea cantitati de peste la lipovenii din zona. 200 de kile de salau asa ......hocus-pocus!!!? hm.........
Nu neg existenta dar cred ca cei care se dedau la asemenea salbaticii sunt pauperi; marea lor majoritate, cel putin. Oricum, autoritatile inchid ochii in cazul celor marunti, pentru ca sunt mana-n mana cu cei babani.

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

BA SE POATE!

Mesaj de Danubian » 08 Mar 2004 14:01

SPUNEA CINEVA CA NU SE POATE FACE MARE AVERE DIN BRACONAJ, FIE EL SI ELECTRIC! BA SE POATE. CEL PUTIN LA DUNARE. DACA FACI O SOCOTEALA SIMPLA, DE EX. : CATEVA ZECI (CEL PUTIN) DE PESTE/PE NOAPTE (DOAR PESTE MARE - CRAP, SOMN) BRACONAT CU CURENT ELECTRIC x 120.000 - 140.000 LEI/KG, LA CARE MAI ADAUGI SI CATIVA STURIONI PE LUNA (BUCATI CUPRISE INTRE 50 - 150 KG, PLINE DE ICRE NEGRE UNEORI), ATUNCI AJUNGI LA CONCLUZIA CA SE POATE FACE SI AVERE DIN ASTA. LA BRAILA ESTE O MAFIE BINE ORGANIZATA DE LA CEI CARE BRACONEAZA LA CEI CARE VAND PESTELE, FIIND IMPLICATI IN ASTA SI CEI CARE AR TREBUI SA COMBATA ACEST FENOMEN. MAI GRAV ESTE FAPTUL CA, DACA PANA ACUM 2 - 3 ANI SE PRACTICA PESCUITUL ELECTRIC DOAR NOAPTEA, INCEPAND CU ANUL TRECUT ACESTA SE PRACTICA IN TOIUL ZILEI. AV VAZUT ASTA PE DUNARE PE BRATUL VALCIU (ZONA RENUMITA IN TRECUT PETRU CAPTURILE DE CRAP SI SOMN DE MARI DIMENSIUNI) SI IN DREPTUL LOCALITATII TICHILESTI.
IN CURAND O SA DISPARA PESTII ADEVARATI, ADICA CEI DE DUNARE. NU E DOAR PAREREA MEA (PESCUIESC DOAR DE CCA 10 ANI), CI A TUTUROR PESCARILOR BATRANI DIN BRAILA.
AJVPS-URILE AR TREBUI NU DOAR SA PAZEASCA APELE DE BRACONAJ, DAR AR TREBUI SA LE SI REPOPULEZE ANUAL (CEL PUTIN ASA SE PREVEDE IN BUGETUL LOR ANUAL).
POATE SE VA TREZI CINEVA PANA NU E PREA TARZIU.
CATALIN - BRAILA

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 08 Mar 2004 15:14

oare in zona de frontiera, pe Dunare ( Oltenita, Giurgiu ) se pescuieste mai putin la curent ?
ma gandesc ca le-o fi frica de graniceri ?

Scrie răspuns